وزیرکشور ایران نقش «ضدانقلاب» در اعتراضات دی‌ماه را رد کرد | ایران اینترنشنال

وزیرکشور ایران نقش «ضدانقلاب» در اعتراضات دی‌ماه را رد کرد

 

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت دوازدهم، نقش عوامل ضدانقلاب در سازماندهی اعتراضات خیابانی دی‌ماه در برخی از شهرهای ایران در دی‌ماه را رد کرد.

رحمانی فضلی، روز یک‌شنبه ۲۰ اسفند، در گفت‌وگو با سالنامه روزنامه «ایران»  گفت که در تحقیقات انجام‌شده درباره اعتراضات خیابانی دی‌ماه به این نتیجه که این اعتراضات به یک جناح یا ضدانقلاب‌ وابسته باشد نرسیدیم.

او با اشاره به بازداشت ۵ هزار نفر در جریان ناآرامی‌ها گفت که این اعتراضات در  ۱۰۰ شهر ایران رخ داد که در ۴۲ شهر درگیری‌ها به خشونت انجامید.

وزیر کشور در عین حال منکر نقش مالباختگی و فشارهای اقتصادی در اعتراضات اخیر  شد و تصریح کرد که کارگران، اقوام و اقلیت‌های دینی در آن حضور نداشته و هیچ جریان سیاسی یا حزبی نیز در این اعتراضات دی‌ماه شرکت نداشت.

رحمانی فضلی، همچنین این ادعا را که آغازکنندگان تجمعات در مشهد هواداران ابراهیم رئیسی، نامزد شکست‌خورده انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ بودند مردود دانست.

او با تاکید بر اینکه «تغییر نسل» مهمترین عامل اعتراضات دی‌ماه است گفت که در حال حاضر کشور با نسلی روبروست که دارای سلایق و ارزش های دینی متفاوتی است و عدم توجه به این موضوع در طی ۳۹ سالی که از انقلاب می‌گذرد، موجب انباشت نارضایتی و سرخوردگی شده و به اعتراضات خیابانی انجامیده است.

اعتراضات و تجمعات مردمی با شعار «نه به گرانی» از روز پنج‌شنبه ۷ دی در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، کاشمر، نیشابور و یزد آغاز شد و طی چند روز به شهرهای کرمانشاه و بیرجند، اهواز، رشت،‌ زاهدان، همدان، ساری، قوچان ، قم و بسیاری از شهرهای دیگر ایران گسترش یافت.

در این تظاهرات اعتراضی که نزدیک به ۱۰روز به طول انجامید هزاران نفر بازداشت و دست کم ۲۲ نفر کشته شدند.

همچنین روز یکشنبه ۲۰ اسفند، دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران در اعتراض به «احکام سنگین» صادره برای دانشجویانی که در جریان حوادث دی‌ماه دستگیر شده‌ بودند، تجمع کردند.

برخی از دانشجویان در این گردهمایی اعتراضی، شعارهایی مانند «گرانی، اختلاس، فتنه امروز ماست» و «زندانی سیاسی، دانشجوی سیاسی، آزاد باید گردد» را سر دادند.

 

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More