وزیران خارجه آمریکا و فرانسه نسبت به طولانی شدن مذاکرات وین هشدار دادند | ایران اینترنشنال

وزیران خارجه آمریکا و فرانسه نسبت به طولانی شدن مذاکرات وین هشدار دادند

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به طولانی شدن مذاکرات وین و تداوم استفاده تهران از سانتریفیوژهای پیشرفته و دیگر فعالیت‌های هسته‌ای مغایر با برجام از سوی جمهوری اسلامی هشدار داد. همزمان، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از ایران خواست تا «آخرین تصمیم‌ها» برای بازگشت به برجام را اتخاذ کند.

بلینکن روز جمعه چهارم تیر در سفر به پاریس در یک کنفرانس خبری مشترک با لودریان ادامه داد: «زمانی فرا خواهد رسید که بازگشت به استانداردهای وضع‌شده در برجام بسیار دشوار خواهد بود.»

او درباره وضعیت کنونی مذاکرات احیای برجام نیز گفت: «همچنان اختلاف مهمی با ایران برای بازگشت به اجرای برجام داریم. تیم‌ ما برای آغاز دور هفتم مذاکرات غیرمستقیم در روزهای آینده به وین می‌رود و خواهیم دید که آیا این اختلافات قابل رفع شدن است یا نه.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین اضافه کرد که واشینگتن تنها زمانی با تهران توافق خواهد کرد که جمهوری اسلامی به خوبی به تعهداتش در برجام عمل کند. او گفت: «هنوز در آن مرحله نیستیم.»

همچنین لودریان در این نشست خبری با تاکید بر بازگشت هر چه سریع‌تر به اجرای کامل برجام گفت: «ما انتظار داریم مقام‌های ایرانی آخرین تصمیم‌هایی را که بدون تردید دشوارند و اجازه می‌دهند مذاکرات به نتیجه برسد، اتخاذ کنند.»

 

نگرانی آمریکا از پایان توافق دوجانبه ایران و آژانس

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مورد عدم تمدید توافق دوجانبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این امر همچنان یک موضوع بسیار نگران‌کننده است.

او اضافه کرد که این موضوع به ایران منتقل شده و باید حل شود.

بر اساس گزارش‌ها، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه درباره توافق موقت با ایران که مهلت یکماهه آن شامگاه پنج‌شنبه به سر رسید گزارشی را به شورای حکام آژانس ارائه می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، این نگرانی وجود دارد که ایران اطلاعات حساس درباره فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی‌اش را پاک کند.

این در حالی است که مقام‌های ایران گفته‌اند تنها بعد از انقضای توافق درباره تمدید آن تصمیم می‌گیرند.

پیشتر یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت این کشور به تمدید تفاهم‌نامه فنی ایران با آژانس امیدوار است، اما اگر ایران از تمدید خودداری کند یک مساله مهم خواهد بود.

روز پنج‌شنبه خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها نوشت در صورت تمدید نشدن این توافق موقت میان ایران و آژانس و ادامه نیافتن دسترسی به اطلاعات تاسیسات اتمی، «بحران دیپلماتیک» ایجاد می‌شود و ممکن است مذاکرات برجام در وین به خطر بیفتد.

 

امکان لغو تحریم‌ها علیه ابراهیم رئیسی

بلینکن همچنین درباره این که آیا امکان لغو تحریم‌های آمریکا علیه ابراهیم رئیسی بدون رسیدگی مناسب به اتهامات مطرح‌شده علیه او و نقشش در کشتار ۶۷ وجود دارد یا نه، گفت تمرکز واشینگتن تامین منافع ملی آمریکاست.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «ایران با یک بمب اتمی یا امکان تولید آن در زمان کوتاه، ایرانی خطرناک‌تر از آن چیزی است که اکنون است. ایرانی است که وقتی پای تروریسم، بی‌ثباتی در منطقه و منع گسترش اتمی می‌رسد، مصونیت فراتری دارد.»

او گفت: «بنابراین در چارچوب منافع ملی ماست که برنامه هسته‌ای ایران را به جعبه‌ای که در آن بود، تحت برجام که متاسفانه دیگر نیست، برگردانیم. همزمان، از تمام ابزارهای ممکن برای رویارویی با اقدامات دیگر ایران در بخش‌های دیگر که بسیار بی‌ثبات‌کننده و خطرناک است بپردازیم.»

در جریان اعدام‌ زندانیان عقیدتی‌ـ‌سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به فرمان روح‌الله خمینی و تصمیم‌گیری «هیات مرگ» که ابراهیم رئیسی عضو آن بود، چند هزار نفر از زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی مخفیانه اعدام و در گورهای جمعی دفن شدند.

رئیسی در اولین نشست خبری پس از انتخابات، در پاسخ به پرسشی درباره نقش او در اعدام‌ هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷، گفت از ابتدای مسئولیتش «مدافع حقوق بشر» بوده است و «باید مورد تقدیر و تشویق» قرار بگیرد.

این در حالی است که دبیرکل عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال از شورای حقوق بشر و جامعه بین‌المللی خواست «سازوکار مستقلی» برای «بازجویی‌های موثر» درباره ابراهیم رئیسی و تحقیق درباره جنایت‌هایش در نظر بگیرد و در این زمینه اقدام عملی کند.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More