وزارت کشور: در کشتار آبان ما مقصر نبودیم | ایران اینترنشنال

وزارت کشور: در کشتار آبان ما مقصر نبودیم

در پی اظهارات علی مطهری،‌ نماینده تهران،‌ درباره مسئولیت وزیر کشور در کشتار شهروندان طی اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸، وزارت کشور طی نامه‌ای به مجلس ضمن رد تقصیر مطهری را تهدید به شکایت کرد.

بر اساس بخشی از نامه‌ وزارت کشور به مجلس که روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه در صحن علنی خوانده شد،‌ این وزارتخانه اعلام کرده است:‌ «در حال حاضر، بررسی همه‌جانبه موضوع توسط نهادهای ذیربط و نظارتی انجام یافته و در هیچ‌کدام از گزارش‌های صادره قصور یا تقصیری متوجه وزارت کشور نشده است.»

این وزارتخانه خطاب به مجلس مطهری را «نیازمند اثبات و ارائه دلیل و مدرک» دانسته و تهدید کرده در صورت عدم ارسال مدارک و اسناد اقدام به «پیگیری حقوقی از مراجعه صالحه» خواهد کرد.

مطهری روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه در صحن علنی مجلس ضمن اشاره به کشتار  تعداد بسیاری از شهروندان در اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه سال گذشته، وزیر کشور را «مقصر اصلی» آن خوانده بود.

در قسمتی دیگر از نامه وزارت کشور حوادث آبان‌ماه «مساله ملی و فرابخشی» خوانده شده است. وزارت کشور در این زمینه به مسئولیت دستگاه‌های مختلف،‌ بررسی‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و همچنین انصراف نمایندگان از استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور، با پس گرفتن امضا اشاره کرده است. 

این در حالی است که مطهری در اظهارات خود اشاره کرده بود علی لاریجانی،‌ رییس مجلس،‌ به جلوگیری از استیضاح رحمانی فضلی پرداخت. مطهری به همین دلیل رییس مجلس را مورد انتقاد قرار داده بود.   

این نماینده تهران در ادامه در زمینه دخالت‌ها در تصمیمات و کار مجلس اشاره کرده بود: «بعد می‌گویند مجلس ناکارآمد است. خب نمی‌گذارند ما کارمان را انجام دهیم.»

در واکنش به این سخنان مطهری مجتبی ذوالنور،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ‌ضمن رد مسئولیت وزیر کشور در کشتارهای آبان‌ماه اعلام کرد او جز «اطاعت امر از ریاست‌جمهوری و اجرای دستور شورای عالی امنیت ملی» کاری نکرد.

پیش از این نیز رحمانی فضلی در پاسخ به نامه یک نماینده استان البرز در ارتباط با شلیک به سر معترضان در حوزه انتخابیه او،‌ اعلام کرده بود که «خب،‌ شلیک به پا هم انجام شده بود.»

محمود صادقی، نماینده تهران، در آذرماه سال گذشته در گفت‌وگو با کانال خبری امتداد این مساله را علنی کرد و افزود نمایندگان از این که رحمانی فضلی «با بی‌خیالی» چنین مساله‌ای را عنوان کرده «شگفت‌زده» شده‌اند.

اعتراضات سراسری آبان‌ماه در واکنش به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین آغاز شد و در بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش یافت. خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی از وزارت کشور ایران گزارش داده بود که حدود هزار و ۵۰۰ نفر طی این اعتراضات کشته‌ شده‌اند.

مقام‌های حکومت با وجود گذشت حدود شش ماه از این این حوادث هنوز هیچ گزارشی از تعداد بازداشت‌ها و کشته‌های این اعتراض‌ها ارائه نداده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More