وزارت دادگستری آمریکا خواستار تمدید توقیف گریس ۱ شد | ایران اینترنشنال

وزارت دادگستری آمریکا خواستار تمدید توقیف گریس ۱ شد

همزمان با برگزاری دادگاه جبل الطارق برای تصمیم‌گیری درباره تمدید یا رفع توقیف نفتکش ایرانی گریس۱ که از صبح روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد آغاز به کار کرده است، وزارت دادگستری آمریکا خواستار تمدید توقیف نفتکش ایرانی شده است. 

پیشتر روزنامه بریتانیایی «سان» به نقل از منابع نزدیک به فابیان پیکاردو، وزیر ارشد دولت جبل‌الطارق، نوشت که جبل‌الطارق نفتکش گریس۱ را پنج‌شنبه آزاد می‌کند.

 نفتکش گریس۱  حامل دو میلیون بشکه نفت ایران است. این نفتکش در ۱۳ تیرماه گذشته، از سوی نیروی دریایی بریتانیا، در آب‌های تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. پس از آن، این کشتی که پیشتر با پرچم پاناما تردد می‌کرد با حکم دادگاه جبل‌الطارق برای تحقیق و بررسی‌های بیشتر در توقیف باقی ماند.

این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به پیکاردو، نوشته است که اگر اعتقاد داریم این نفتکش تحریم‌های سوریه را نقض نکرده است، دیگر هیچ دلیلی برای نگهداری بیشتر گریس۱ وجود ندارد.

به گفته مقام‌های دولت بریتانیا، نفتکش گریس۱ در راستای اجرای تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه توقیف شده است.

پیشتر جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران،گفته بود: «اسنادی بین دو کشور مبادله شده که به رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.»

 

واکنش‌ مقام‌های ایرانی

درخواست وزارت دادگستری آمریکا از دولت جبل‌الطارق برای تمدید توقیف نفتکش ایرانی با واکنش‌هایی ازسوی مقامات ایرانی همراه شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تلاش آمریکا برای جلوگیری از پایان توقیف این نفتکش را  نشانه بی‌اعتنایی دولت آمریکا به قانون خواند.

وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۲۴ مرداد در حساب رسمی توئیتر خود نوشت: «ایالات متحده که در تحقق اهدافش از طریق تروریسم اقتصادی (از جمله با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو) شکست خورده، تلاش کرد تا از نظام قضایی برای دستبرد به اموال ما در آب‌های آزاد سوءاستفاده کند. این تلاش برای راهزنی دریایی، نشانه‌ای از بی‌اعتنایی دولت ترامپ به قانون است.»

 

 

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن هم با غیرقانونی خواندن توقیف این نفتکش، نتیجه تلاش آمریکا برای ممانعت از رفع توقیف گریس ۱ را «شکستی تحقیر‌آمیز» توصیف کرد.

 

 

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More