وزارت خارجه اظهارات احمدی‌بیغش درباره واگذاری جزیره کیش به چین را رد کرد | ایران اینترنشنال

وزارت خارجه اظهارات احمدی‌بیغش درباره واگذاری جزیره کیش به چین را رد کرد

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای اظهارات اخیر محمود احمدی بیغش، نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی درباره واگذاری جزیره کیش به چین در سند اولیه همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را رد کرد.

احمدی بیغش در یک برنامه تلویزیونی، اخبار منتشر شده درباره طرح واگذاری جزایر ایرانی به چین در قرارداد ۲۵ ساله با این کشور را تایید کرد و گفت: «من اعتقاد دارم که واگذاری جزایر [در این قرارداد] بوده» و صحت دارد. 

او ادامه داد: «اما حرکت مردم و مجلس به نظر من جلوی آن را گرفت.»

اما وزارت خارجه ایران روز شنبه ۲۸ تیر، اظهارات احمدی بیغش را «از اساس کذب خواند» و از هیات رییسه مجلس خواست «نسبت به این‌گونه موارد رسیدگی شایسته صورت پذیرد».

وزارت خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر سند همکاری‌های ۲۵ ساله با چین را «افتخار آمیز و در راستای منافع ملی» توصیف کرد.

همزمان با اطلاعیه وزارت خارجه، احمدی‌بیغش در گفت‌وگو با خبرآنلاین، از اظهارات پیشین خود  عقب‌نشینی کرد و گفت: «به هیچ عنوان در مصاحبه تلویزیونی خود موضوع واگذاری جزایر ایران به چینی‌ها را مطرح نکرده‌ام.»

با این که پیشتر جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها را تکذیب کرده، اما انتقادها از موادی از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین همچنان ادامه دارد.

اغلب امامان جمعه که تحت نظر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، یکی از نهادهای تحت ظر علی خامنه‌ایريال فعالیت می‌کنند در نماز جمعه ۲۷ تیر ماه از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین حمایت کردند.

در این میان لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، گفت که در روابط ایران و چین «موضوع خط سیاسی مطرح نیست بلکه پایه اقدامات مبتنی بر دستورات خدا در سوره ممتحنه است». او گفت که در این سوره اعلام شده «با کافرانی که با شما نجنگیده‌اند می‌توان رابطه‌ای عادلانه داشت».

اغلب امامان جمعه که تحت نظر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، یکی از نهادهای تحتنظر علی خامنه‌ایريال فعالیت می‌کنند در نماز جمعه ۲۶ تیر ماه از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین حمایت کردند.

در این میان لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، گفت که در روابط ایران و چین «موضوع خط سیاسی مطرح نیست بلکه پایه اقدامات مبتنی بر دستورات خدا در سوره ممتحنه است». او گفت که در این سوره اعلام شده «با کافرانی که با شما نجنگیده‌اند می‌توان رابطه‌ای عادلانه داشت».

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More