وزارت بهداشت گزارش ایران اینترنشنال را تایید کرد:‌ برای پرستاران مشاوره روانی می‌گذاریم | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت گزارش ایران اینترنشنال را تایید کرد:‌ برای پرستاران مشاوره روانی می‌گذاریم

یک روز پس از گزارش ایران اینترنشنال درباره تشدید مشکلات روحی و روانی میان اعضای کادر درمان ایران در پی بحران کرونا، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن تایید این موضوع از ارائه خدمات مشاوره روانپزشکی برای پرستاران خبر داد.

مریم حضرتی،‌ معاون پرستاری این وزارتخانه، روز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه در یک ویدیو کنفرانس با خبرنگاران ضمن اشاره به خستگی و افسردگی پرستاران گفت: «در تحقیقی که معاونت فرهنگی وزارت بهداشت انجام داده،‌ افزایش خستگی و افسردگی در بین پرستاران مشخص شده است.»

او مهم‌ترین علت افزایش افسردگی را مشاهده مرگ بیماران کرونا دانست و همچنین به دوری از خانواده،‌ مشقت کاری،‌ ترس از کرونا اشاره کرد.

ایران اینترنشنال روز یکشنبه نتایج یک مطالعه داخلی اداره «مشاوره و سلامت روان دانشجویان» معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را منتشر کرد که نشان می‌داد بیش از ۷۷ درصد کارکنان بخش درمان به دلیل فشارهای روانی‌ به رها کردن کار خود فکر می‌کنند.

عواملی که معاون این وزارتخانه روز دوشنبه به عنوان دلیل افسردگی به آن‌ها اشاره کرد نیز در این تحقیق مورد اشاره قرار گرفته بودند.

در بخشی از این مطالعه، بیش از ۶۵ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که افزایش حجم زیاد کار موجب فشار روانی بوده و حدود ۶۳ درصد نیز اظهار کرده‌اند از مشاهده مرگ بیماران دچار استرس شده‌اند.

بنا بر اظهارات معاون وزیر بهداشت ۶۵ درصد نیروهای پرستاری، که بیش از ۸۰ هزار نفر است، به مراقبت مستقیم از بیماران کرونا می‌پردازند. 

حضرتی گفت در بیمارستان‌ها مراکز مشاوره برای این پرستاران ایجاد شده و مشاوره روانی با همکاری متخصصان روانشناسی و روانپزشکی برای آن‌ها انجام می‌شود. 

پرستاران گلایه‌هایشان را به بیمارستان‌ها بگویند

حضرتی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در واکنش به سوالی درباره نارضایتی پرستاران از پاداش درنظر گرفته شده از سوی دولت گفت: «مشکل جدی پیش نیامده است،‌ اما پرستاران می‌توانند گلایه‌های خود را با بیمارستان‌ها در میان بگذارند.»

 او درباره افزایش ۵۰ درصد حقوق در فصل مشترک آیین‌نامه اداری استخدامی برای کادر بهداشت و درمان، اظهار کرد: «پرستاران نیز مانند سایر اعضای نظام سلامت شامل این میزان افزایش حقوق شدند و بر اساس حکم کارگزینی اقدامات برای آنان نیز انجام می‌شود. البته، پرستاران شرکتی فعلا مشمول این موضوع نشدند که به دنبال پیگیری آن هستیم و امیدواریم بعد از تصویب در شورای عالی کار از این افزایش حقوق بهره‌مند شوند.»

به گفته این مقام وزارت بهداشت،‌ مبالغی که برای پاداش در نظر گرفته شد برای تخصیص در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت.

او در زمینه اخراج برخی پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی گفت از سازمان نظام پرستاری درخواست شده اسامی این پرستاران را در اختیار وزارتخانه قرار دهند.

پیش از این محمد میرزابیگی،‌ رییس کل سازمان نظام پرستاری،‌ روز شنبه ۲۳ فروردین‌ماه نامه‌ای به نمکی نوشته و درباره اخراج و تعدیل پرستاران در تعدادی از بیمارستان‌های خصوصی کشور با «بهانه‌های واهی» هشدار داده بود.

از سوی دیگر، نتیجه پرسشنامه داخلی وزارت بهداشت که ایران اینترنشنال روز یکشنبه آن را منتشر کرد نیز نشان داده بود که ۷۷ درصد اعضای کادر درمان به میزان بسیاری حمایت‌های وزارت بهداشت را «در حد انتظار» نمی‌دانند.

تازه چه خبر؟
ماشاءالله نعمتی، فرماندار الیگودرز، اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در این شهر استان لرستان فوق بحرانی است و برای جلوگیری از هرگونه تجمع دفن جان‌...More
رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت بایدن قصد دارد تا روز پنج‌شنبه حدود ۳۰ مقام و نهاد روسی را به دلیل نقش آنها در حمله سایبری به هزاران شرکت...More
آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان این سازمان روز چهارشنبه از محل غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز بازدید کردند. به گزارش رویترز، آژانس...More
سی تفنگدار دریایی مکزیک به دلیل ناپدید شدن تعدادی از اهالی ایالت تامالیپاس در شمال شرقی این کشور در سال ۲۰۱۴، دستگیر شدند.‏ به گزارش بی بی سی،...More
مطالعه‌ای که از سوی کنسرسیوم ایمنی‌شناسی ویروس کرونا بریتانیا انجام شده نشان می‌دهد واکسن کرونای آسترازنکا نسبت به واکسن فایزر درافراد بالای ۸۰ سال...More