وزارت بهداشت: وضعیت آلودگی هوای تهران وارد مرحله خطرناک شده است | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت: وضعیت آلودگی هوای تهران وارد مرحله خطرناک شده است

عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت،‌ می‌گوید اگر اقدام جدی در زمینه کاهش منابع انتشار آلودگی هوا صورت نگیرد، نگرانی در زمینه وقوع «حادثه ناگوار» در تهران وجود دارد.

شاهسونی روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا گفت:‌ «در حال حاضر شهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفته و حتی از مرحله اضطرار هم خارج شده و وارد مرحله خطرناک شده است.»

او ضمن هشدار در زمینه وضعیت آلودگی هوای پایتخت افزود:‌ «اگر واقعا اقدام جدی در زمینه کاهش منابع انتشار آلودگی و کاهش مواجهه مردم نشود، واقعا نگران سلامت عموم مردم و نگران وقوع شرایطی مانند یک حادثه ناگوار در شهر تهران و سایر کلان‌شهرها هستیم.»

در روزهای اخیر سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های کشور و آلودگی‌های پس از آن در تهران و تعدادی از شهرهای دیگر ایران موجب نگرانی شده است.

این مقام وزارت بهداشت خواستار مشخص شدن منابع انتشار آلودگی از جمله مازوت در نیروگاه‌ها و ممنوعیت آن‌ها شد.

شاهسونی همچنین اشاره کرد: «در شرایطی که نفس کشیدن امکان‌پذیر نیست و شرایط آلودگی هوا بسیار نامطلوب بوده و در شرایط ناسالم هستیم باید اقدامات عاجلی در زمینه کاهش منابع انتشار آلودگی و کاهش مواجه مردم انجام شود.»

به گزارش ایرنا، از ابتدای امسال تهران فقط دارای ۱۵ روز هوای پاک بوده و ۱۸۲ روز در این شهر وضعیت زرد، ۹۰ روز وضعیت نارنجی و ۱۱ روز وضعیت هوا برای همه گروه‌ها قرمز بوده است.

بهاره آروین، رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران، روز گذشته از این‌که دولت، مردم را در زمینه آلودگی هوا متهم کرده انتقاد کرد و گفت: «در تاریکی حاصل از نبود شفافیت، جای قاضی و متهم عوض می‌شود.»

آروین در نطق پیش از دستور خود در شورای شهر مواضع مقام‌های دولتی در زمینه علت آلودگی هوا را زیر سوال برد و خواستار انتشار فیش برق و گاز تمام مشترکان پرمصرف در بخش دولتی و صنایع شد.

در ماه‌های اخیر آلودگی هوا در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران به شدت افزایش یافت و حدود یک ماه پیش زهرا نژادبهرام، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد چون ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده و به واسطه تحریم‌های بین‌المللی کسی خریدارشان نیست، مجبور به سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها هستیم.

به دنبال انتشار این خبرها، کاربران رسانه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ‌هایی مانند «مازوت نسوزانید» و «خفه می‌شویم» به شدت به این اقدام اعتراض کردند.

پس از آن، بیژن زنگنه، وزیر نفت، اظهارات رییس حفاظت محیط زیست را «غیرعلمی» خواند و گفت: اصلا در نیروگاه‌های اطراف تهران مازوت سوزانده نمی‌شود.

اما مدارک انتشاریافته نشان داد که برخی از نیروگاه‌های اطراف پایتخت نیز همچنان در حال استفاده از مازوت هستند. سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، نیز در اینستاگرامش نوشت در بازدید از یک نیروگاه اطراف تهران دریافته است که آن‌ها از مازوت استفاده می‌کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌‌ای جلوی بررسی و اقدام در زمینه این بحران را گرفته است. البته مقام‌های قوه قضاییه چنین بخشنامه‌ای را تکذیب کردند.

تازه چه خبر؟
یک مقام بلندپایه آمریکا اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور، روز دوشنبه یک فرمان اجرایی را امضا خواهد کرد که هدف از آن رفع کاستی‌های قانون فعلی...More
عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران،‌ می‌گوید در مناطق دورافتاده روستایی افراد به دلیل گرانی گوشت به شکار حیوانات می‌پردازند. کلانتری...More
مقام‌های اسرائیل روز دوشنبه مالکا لایفر، ناظم پیشین یک مدرسه در استرالیا و متهم به ۷۴ فقره آزار و تعرض جنسی دانش‌آموزان دختر، را به استرالیا مسترد...More
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More