وزارت بهداشت: تور استانبول برای تزریق واکسن کرونا جعلی است | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت: تور استانبول برای تزریق واکسن کرونا جعلی است

انتشار گسترده پوستر تبلیغاتی سفر به استانبول برای تزریق واکسن کرونا در ایران با واکنش وزارت بهداشت مواجه شد؛ کیانوش جهان‌پور،‌ رییس مرکز روابط عمومی این وزارتخانه، تورهای تزریق واکسن به ترکیه و امارات را «جعلی» خواند. 

جهان‌پور روز چهارشنبه ۱۹ آذرماه تبلیغات درباره سفر به کشورهای همسایه برای تزریق واکسن کرونا را «سوء‌استفاده شیادان از نیاز مردم»‌ عنوان کرد. او ضمن اشاره به اقدامات کشورهای دیگر برای تهیه واکسن گفت:‌ «در چنین شرایطی کشوری برای تبعه کشورهای دیگر،‌ عموما، امکان تزریق واکسن نمی‌تواند داشته باشد.»

این اظهارات در واکنش به انتشار پوستری صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر در رسانه‌های اجتماعی و برخی پایگاه‌های خبری رسمی حاشیه‌ساز شده، این پوستر تور پنج روزه استانبول «ویژه واکسن کرونا» را تبلیغ می‌کند. 

قیمت پایه این تور مسافرتی-درمانی ۱۲ میلیون تومان عنوان شده است.

مشخص نیست کدام شرکت یا گروه برگزار کننده این تور است،‌ همچنین جزییاتی از این‌که چه واکسنی و تحت نظارت چه نهاد قانونی برای مسافران احتمالی این تور در ترکیه تزریق خواهد شد، در این پوستر مشخص نیست. 

ولی تیموری، معاون وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، در این زمینه به خبرگزاری ایسنا گفته است: «فکر نمی‌کنم این تبلیغ کار یک آژانس مسافرتی باشد.»

همچنین حرمت‌الله رفیعی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، هم ارتباط این پوستر تبلیغاتی با آژانس‌های مسافرتی را رد کرد و آن را «فرصت‌طلبی و سوء‌استفاده» خواند. 

او گفت:‌ «ترکیه هنوز برای تمام شهروندانش واکسن کووید-۱۹ را تامین نکرده،‌ چه‌طور می‌تواند برای مسافر خارجی واکسن داشته باشد؟» رفیعی مسئولیت برخورد با این تبلیغات و تور مسافرتی را با نیروی انتظامی دانسته است.

این تبلیغات در حالی برای نخستین‌بار و ماه‌ها پس از ممنوعیت سفر به ترکیه منتشر شده که بریتانیا و روسیه  رسما واکسیناسیون عمومی کرونا را آغاز کرده‌ و سایر کشورها نیز برای اجرای آن آماده می‌شوند.

اما در ایران ابهامات درباره چگونگی واردات و تزریق واکسن توسط دولت و وزارت بهداشت ادامه دارد.

 

مدیر آژانس مسافرتی: بعید نیست!

در ترکیه وزیر بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور می‌تواند در پایان ماه میلادی دسامبر،‌ حدود سه هفته دیگر، تزریق واکسن سینوواک چینی را آغاز کند. قرار است محموله این واکسن بعد از یازدهم دسامبر به ترکیه برسد.

احتمال آن وجود دارد که تبلیغات صورت گرفته در پوستر تور استانبول نیز برای همین واکسن چینی باشد؛ هرچند ترکیه خود نیز در حال ساخت یک واکسن در داخل کشورش است.

روزنامه همشهری در گزارشی در همین زمینه با مدیران دفاتر گردشگری گفت‌وگو کرده و نوشته برخی معتقدند احتمال دارد این مسافران برای شرکت در تست‌های واکسن در حال تولید شرکت داده شوند یا واکسن دیگری همچون آنفولانزا به آن‌ها تزریق شود.

یک مدیر آژانس مسافرتی برگزاری چنین توری را «بعید» ندانسته و به همشهری گفته است: «اگر واکسنی آماده باشد که در ایران نیست، خب طبیعی است که تور آن هم راه بیفتد.»

مرزهای ترکیه با ایران پس از ماه‌ها به‌تازگی دوباره باز و برخی پروازها میان آن‌ها مجددا برقرار شده است.

 

تناقض اظهارات مقام‌های رسمی

حیدر محمدی، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو، روز ۱۵ آذرماه گفته بود «پیش‌بینی می‌کنیم در صورت تایید واکسن‌ها و تامین ارز مورد نیاز،‌ در دو ماه آینده بتوانیم یک محموله وارد کنیم». 

محمدی اشاره کرده بود تهیه این واکسن از طریق کوواکس، برنامه سازمان جهانی بهداشت برای توزیع واکسن کرونا،‌ صورت خواهد گرفت.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، هم از تهیه ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن برای بیش از هشت میلیون نفر از طریق کوواکس خبر داده بود.

با این حال پس از سخنان این مقام‌های حوزه بهداشت عبدالناصر همتی،‌ رییس‌کل بانک مرکزی،‌ روز دوشنبه در یک پست اینستاگرامی نوشت تلاش برای پرداخت پول به سازمان جهانی بهداشت با هدف خرید واکسن کرونا به دلیل «تحریم‌ها» با مانع مواجه شده است.

این اظهارات در حالی است که ناصر ریاحی،‌ رییس اتحادیه واردکنندگان دارو،‌ روز ۱۱ آذرماه به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «در حال حاضر، ۳۰ درصد از داروهایی که ماهانه وارد ایران می‌شود از کشور آمریکا است و باید در نظر داشته باشیم که تحریم‌ها شامل واکسن [کرونا] نخواهد شد.»

 

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More