وزارت بهداشت با هدف افزایش جمعیت، ارائه وسایل پیشگیری از بارداری را در مناطق عشایری ممنوع کرد | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت با هدف افزایش جمعیت، ارائه وسایل پیشگیری از بارداری را در مناطق عشایری ممنوع کرد

در ادامه سیاست‌های مورد نظر علی خامنه‌ای برای افزایش جمعیت، وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای ارائه هرگونه وسایل پیشگیری از بارداری را در مناطق عشایری ممنوع کرد.

اقدام وزارت بهداشت در حذف ارائه رایگان وسایل پیشگیری از بارداری بخشی از سیاست‌هایی است که این وزارتخانه و دولت حسن روحانی در راستای اجرای خواست علی خامنه‌ای برای افزایش جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر در پیش گرفته‌اند.

ماهنامه اندیشه پویا طی گزارشی درباره ممنوعیت ارائه هرگونه وسایل پیشگیری از بارداری را در مناطق عشایری، نوشت:بهورزان و مسئولان مناطق قشلاقی بختیاری‌ها، می‌گویند زنان بسیاری با مراجعه به خانه‌های بهداشت،درخواست دریافت وسایل پیشگیری دارند اما با وجود تعداد زیاد این وسایل،به دلیل بخشنامه وزارت بهداشت در منع ارائه وسایل پیشگری،اجازه ارائه آن به زنان عشایر را ندارند.

بنابر این گزارش، بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت ارائه وسایل پیشگیری از بارداری در مناطق عشایری، با هدف افزایش جمعیت صادر شده است. زنان عشایر دسترسی چندانی به شهر و داروخانه‌ها ندارند و بار اصلی فرزندآوری و افزایش جمعیت، با وجود نارضایتی بسیاری از این زنان،‌بر دوش آنهاست.

بخشنامه وزارت بهداشت برای ممنوعیت ارائه وسایل پیشگیری از بارداری در مناطق عشایری درحالی ابلاغ شده است که بسیاری زنان عشایری در سن پایین ازدواج می‌کنند و باوجود حجم زیاد کار، مجبور به فرزندآوری هستند و این موقعیت در مواردی منجر به خودکشی و خودسوزی زنان شده است.

پیشتر در خرداد ماه سال‌جاری نیز حامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت از «حذف توزیع رایگان اقلام پیشگیری از بارداری در شبکه‌های بهداشتی ایران» با هدف مبارزه با کاهش جمعیت خبر داده بود.

به گفته برکاتی «وزارت بهداشت تمامی اقدام‌های پیشگیری از بارداری که پیش از این در شبکه بهداشتی ایران بوده از جمله وازکتومی و توبکتومی را به استثنای موارد همراه با خطر جانی، حذف کرده و سیستم‌های تشویق به فرزند‌آوری را افزایش داده است.»

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت با بیان اینکه «تله جمعیتی در کمین ایران است»، گفت که «برای اولین بار در تاریخ نرخ رشد جمعیت ایران به زیر یک رسیده و آمار زاد ولد در سال ۹۸  نسبت به سال ۹۴، حدود ۲۵ درصد کاهش داشته است.»

این اقدامات وزارت بهداشت بخشی از برنامه‌هایی است که در جهت اجرای خواست رهبر جمهوری اسلامی برای افزایش جمعیت ایران به اجرا گذاشته شده است.

 

تاکید خامنه‌ای برای افزایش جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر

علی خامنه‌ای اولین بار در مرداد ماه سال ۹۰  بر لزوم افزایش جمعیت ایران تاکید کرد و گفت: «من معتقدم که کشور ما با امکاناتى که داریم، می‌تواند ۱۵۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد. هر اقدام و تدبیرى که می‌خواهد براى متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از ۱۵۰ میلیون انجام بگیرد.»

مدتی پس از این سخنان خامنه‌ای بود که مرضیه وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت اعلام کرد که بودجه برنامه کنترل جمعیت به طور کلی حذف شده و دیگر چنین برنامه‌ای در وزارت بهداشت وجود ندارد.

وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی در چند سال گذشته نیز در راستای اجرای فرمان خامنه‌ای اقداماتی را به قانون تبدیل کرده و بخ اجرا گذاشتند.

او سپس در مهر ماه ۹۱ سیاست پیشین جمهوری اسلامی در دهه۷۰ برای کنترل جمعیت را اشتباه دانست و گفت: «یکی از خطاهایی که خود ما کردیم این بوده که تحدید نسل [کنترل جمعیت] از اواسط دهه ۷۰ به این طرف باید متوقف می‌شد. مسئولان کشور در این‌باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم.»

با این حال خامنه‌ای در اولین سخنرانی ویدیویی خود برای نمایندگان مجلس یازدهم در ۲۲ تیر ماه سال۹۹ گفت: «این موضوعی است که بنده بارها در این چند سال اخیر تکیه کرده‌ام و تأکید کرده‌ام، ولی متاسفانه حالا که انسان نتایج را نگاه می‌کند، معلوم می‌شود که خیلی این تاکیدها تاثیر زیادی نداشته است.»

او در همین سخنرانی ویدیویی تاکید کرد که «این‌ها احتیاج دارد به قانون، احتیاج دارد به دنبال‌گیری جدی دستگاه‌های اجرایی دارد و بایستی به‌جد مساله‌ فرزندآوری را مهم دانسته و از پیری جمعیت ترسید.»

خامنه‌ای همچنین چندبار به انتقادات نسبت به سیاست خود برای افزایش جمعیت، نیز واکنش نشان داد و از جمله آن را «کج‌سلیقگی» خواند.

تازه چه خبر؟
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی اقدام بریتانیا را در تحریم شش شخص که در کودتای اخیر در میانمار نقش داشته‌اند، «گامی در جهت پاسخگو کردن...More