وزارت بهداشت ایران: تعداد قربانیان کرونا به ۱۰۷ نفر رسید؛ مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال تعطیل‌اند | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت ایران: تعداد قربانیان کرونا به ۱۰۷ نفر رسید؛ مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال تعطیل‌اند

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های این کشور تا پایان سال خبر داد. به این ترتیب، با توجه به تعطیلات دو هفته‌ای نوروزی، مدارس و دانشگاه‌های ایران دست‌کم تا یک ماه دیگر تعطیل است.

نمکی، روز پنج‌شنبه ۱۵ اسفند، درباره مصوبات ششمین جلسه «ستاد ملی مدیریت و مقابله با ویروس کرونا»، اضافه کرد که زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکتری نیز به تعویق افتاده است.

او با اشاره به گزارش وزیر راه در این جلسه مبنی بر جابه‌جایی «تعداد زیادی خودرو در کشور»، گفت: «در این تعطیلی‌ها سفر کار خطرناکی است چرا که سبب می‌شود افراد آلوده از یک منطقه به نقطه دیگر روند و یا افراد سالم به نقاط آلوده پای بگذارند.»

وزیر بهداشت ایران همچنین از تصویب «اجرای طرح ملی بسیج مبارزه با کرونا» خبر داد و افزود که این طرح «می‌تواند ما را در اسرع وقت نسبت به شناسایی، ایزوله و درمان افراد کمک کند».

نمکی با تاکید بر تشدید کنترل تردد مسافران در کشور گفت: «قرار شد با همکاری استانداری‌ها، پلیس و بسیج آن‌ها نیز در کنار همکارانمان ایاب و ذهاب‌ها را کنترل کنند و اگر در ورودی و خروجی شهرها به مسافران مشکوک برسیم قطعا آن‌ها را قرنطینه می‌کنیم.»

او تاکید کرد که این افراد ۱۴ روز در قرنطینه خواهند بود.

وزیر بهداشت ایران همچنین گفت: «قرار شد برای افرادی که دچار گرفتاری با ویروس کرونا هستند یا علائم را کتمان کرده یا بهداشت را رعایت نمی‌کنند، کمیته‌ای بررسی کرده و راهکارهایی برای برخورد قانونی و جرایم و مجازات‌هایی در نظر گرفته شود.»

نمکی از «استخدام پرستار» و «توسعه دولت الکترونیک» خبر داد و گفت که دولت قصد دارد «افراد پس از ترخیص از بیمارستان در یک محلی دیگر غیر از خانه نگهداری شوند و بعد از آن به خانه بروند که یکی از این فضاهای بینابینی هتل و فضاهای گردشگری است.»

 

افزایش آمار رسمی مبتلایان و قربانیان

در حالی که بنا بر آمار منابع آگاه ایران‌ اینترنشنال، تعداد جان‌باختگان در اثر ابتلا به کرونا در ایران دست‌کم به ۵۰۳ نفر رسیده است، وزارت بهداشت ایران، تعداد مبتلایان ویروس کرونا را ۳۵۱۳ نفر و تعداد قربانیان را ۱۰۷ نفر اعلام کرد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز پنج‌شنبه گفت: «برابر آخرین آمارها و یافته‌های آزمایشگاهی از ۲۴ ساعت گذشته تاکنون، ۵۹۱ مورد جدید قطعی ابتلا به کووید-۱۹ در کشور اضافه شد.»

او ادامه داد: «متاسفانه ۱۵ مورد فوتی هم طی ۲۴ ساعت گذشته داشتیم که شمار جانباختگان در مجموع به ۱۰۷ مورد رسید.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره کانون‌های ویروس کرونا در این کشور نیز گفت: «چهار استان تهران با ۱۳۵۲ نفر مبتلا، گیلان با ۳۳۳ نفر، قم با ۳۸۶ نفر و اصفهان با ۲۳۸ مورد مبتلا چهار استان کشور به عنوان  کانون شیوع شناخته می‌شوند که در استان اصفهان این موارد با محوریت شهرستان کاشان به دلیل همجواری با استان قم است.»

به گفته جهانپور، «آخرین استان کشور نیز که کرونا به آن نرسیده بود، بوشهر بود که از روز گذشته تا کنون سه مورد در آن شناسایی شده است.»

ارائه آمار رسمی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران در حالی است که این آمار حتی از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی نیز مورد تردید قرار گرفته است.

 

تازه چه خبر؟
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در واکنش به تصمیم دولت بایدن برای تعلیق موقت فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در توییتی نوشت...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More
هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد. گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن...More
تلویزیون دولتی چین گزارش داد این کشور استفاده از ابزار مقعدی را برای آزمایش افراد در معرض خطر ابتلای ویروس کرونا آغاز کرده است. شبکه فرانس‌۲۴ نوشت...More
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More