وزارت بهداشت «محدودیت» تخت‌های بیمارستانی در تهران را تایید کرد | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت «محدودیت» تخت‌های بیمارستانی در تهران را تایید کرد

قاسم جان‌بابایی،‌ معاون وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران، اعلام کرد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی برای بستری بیماران مبتلا به کرونا در تهران «محدود» است. 

پیشتر، رییس‌جمهور و وزیر بهداشت گفته بودند کمبود امکاناتی در این زمینه وجود ندارد. 

جان‌بابایی روز یکشنبه دوم شهریور گفت: «ظرفیت تخت‌های بیمارستانی محدود است و اگر مردم مراعات کنند و تعداد بیمار کم شود،‌ می‌توان مدیریت کرد.»

او اشاره کرد کنترل شرایط فعلی با «از دست رفتن» افراد همراه شده است.

پیش از این حسن روحانی، رییس‌جمهوری،‌ ضمن رد کمبود امکانات بهداشتی و غذایی طی دوره بحران کرونا گفته بود همه‌چیز «به وفور» در کشور وجود دارد.

سعید نمکی، ‌وزیر بهداشت،‌ نیز در مرداد در همین راستا گفته بود: «این افتخار جمهوری اسلامی است که یک بیمارمان پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبود.»

اکنون معاون وزارت بهداشت موضوع هزینه‌بر بودن تخت‌های بخش مراقبت‌ ویژه برای دولت را مطرح کرده و گفته است: «به طور متوسط،‌ بین یک و نیم تا دو میلیارد تومان هزینه هر تخت آی‌سی‌یو است.»

پیش از این ایران‌اینترنشنال به سندی دریافت و آن را منتشر کرد که نشان می‌داد ۹۰ درصد تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه که به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته پر شده است.

پس از آن علیرضا سلیمی، معاون سازمان نظام پزشکی،‌ این مساله را تایید کرده بود.

 

جوانان حلقه انتقال ویروسند

معاون وزارت بهداشت در بخش دیگری از اظهاراتش اشاره کرد شمار جوانان مبتلا به ویروس کرونا نسبت به اسفندماه بیشتر شده است.

جان‌بابایی گفت: «از تیر و مرداد حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان‌ها را جوانان و افراد حدود ۲۰ ساله تشکیل می‌دهد و این افراد حلقه انتقال ویروس کرونا هستند.»

او اشاره کرد جوانان می‌توانند ویروس را به سالمندان و افراد با ضعف سیستم ایمنی منتقل کنند.

این مقام وزارت بهداشت در حالی از «رو به کاهش» بودن روند بستری و مرگ و میر سخن گفت که روز جمعه سخنگوی وزارت بهداشت گفته بود روند «قرمز» شدن برخی شهرستان‌ها افزایشی شده است.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More