وزارت امور خارجه: در ماه‌های اخیر چند حمله سایبری به زیرساخت‌های ایران انجام شده است | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه: در ماه‌های اخیر چند حمله سایبری به زیرساخت‌های ایران انجام شده است

 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آتش‌سوزی‌های اخیر در تاسیسات صنعتی این کشور را «بی ارتباط با حملات سایبری» خواند، اما در عین حال گفت که در چندماه اخیر چند حمله سایبری به زیرساخت‌های ایران انجام شده است.

عباس موسوی روز پنجشنبه اعلام کرد: «دولت‌های حمایت‌کننده و هدایت‌کننده حملات (در بعضی موارد دولت حامی) به همراه گروه‌های مباشر این حملات شناسایی شده‌اند.»

او اشاره‌ای به نام این کشورهای خارجی نکرد و تنها گفت که «نقض مقررات بین‌المللی که اکثر اعمال این مورد اخیر توسط دولت آمریکا صورت می‌گیرد یک مساله نگران‌کننده برای همه جهان است».

موسوی تهدید کرد که ممکن است جمهوری اسلامی در پاسخ به این حملات سایبری «از هر وسیله‌ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ‌افزارها» استفاده کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام نکرد که این حملات به کدام یک از مراکز صنعتی ایران و در چه زمانی انجام شده است. 

با این حال او گفت که آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها و پالایشگاه‌ها ارتباطی به حملات سایبری نداشته است.

پیش از این غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران، اعلام کرده بود که دلیل آتش‌سوزی در نیروگاه‌های و جنگل‌های ایران «امنیتی نیست» است اما حادثه نطنز «مجزا از دیگر حوادث است».

از ابتدای خرداد ماه ۱۰ انفجار و آتش سوزی در مراکز بزرگ صنعتی ایران رخ داده است.

از جمله روز ۱۵ خرداد در بندر شهید رجایی یک حادثه آتش‌سوزی رخ داد. رسانه‌های اسرائیل این آتش‌سوزی را اقدامی در تلافی تلاش ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسرائیل دانستند.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «آتش‌سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به امسال بوده است.»

موسوی تاکید کرد که «برعهده گرفتن غیررسمی یا بلوف‌های توخالی درباره هر حادثه‌ای» در ایران «نشان‌دهنده اوج استیصال و دست بسته بودن آنهاست». 

برخی رسانه‌های ایران حادثه انفجار در تاسیسات اتمی نطنز را به اسرائیل نسبت داده‌اند. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز اعلام کرده که دلیل این حادثه مشخص شده اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» اعلام نمی‌شود.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با رد احتمال حمله هوایی و جاسازی شی «مشکوک» در دستگاه‌ها در سایت نطنز گفته که این به دلیل «رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی» رخ داده است.

او توضیح بیشتری درباره «رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی» نداده است. 

اردشیر مطهری نماینده گرمسار نیز پیشتر در حساب توییتر خود نوشته بود که این حملات از طریق «پهپادهای ناشناس» انجام شده است.

تازه چه خبر؟
شانزده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، از اقدامات گذشته شرکت آلمانی طراحی نرم‌افزار اس‌ای‌پی در...More
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای فایزر را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال صادر کرد. آزمایش‌های بالینی نشان داده واکسن کرونای...More
ارتش اسرائیل خبر داد راکت‌هایی از نوار غزه به سوی این کشور پرتاب شده و آژیر خطر در بیت‌المقدس به صدا در آمده است. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد در...More
سفارت آمریکا در بغداد با انتشار بیانیه‌ای ترور ایهاب الوزنی، از فعالان شناخته‌شده شهر کربلا و از مخالفان حضور جمهوری اسلامی در عراق، را به شدت محکوم...More
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، بار دیگر بر احیای برجام تاکید کرد و گفت: «این تنها راهی است که تضمین می‌کند ایران قادر به داشتن سلاح‌های هسته‌ای نخواهد...More