وزارت امور خارجه ایران: گزارش درباره ارسال پیام عراقچی به تیم بایدن ساختگی است | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه ایران: گزارش درباره ارسال پیام عراقچی به تیم بایدن ساختگی است

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش نیویورک تایمز درباره تلاش عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، برای تماس با تیم جو بایدن را «ساختگی» خواند.

خطیب‌زاده روز جمعه به خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: «در نیویورک، همان روز [انتشار گزارش]، توسط دفتر نمایندگی [جمهوری اسلامی] جواب داده شده که هیچ تماسی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم صورت نگرفته است.»

او ادامه داد: «رسانه‌ها از این پس از این‌گونه اخبار را در هر روز بیشتر خواهند ساخت.»

پیشتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از چند دیپلمات ایرانی، از تلاش عراقچی برای تماس با مشاوران جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا از طریق واسطه‌ها خبر داده بود.

این روزنامه در گزارشی با عنوان «بایدن قصد دارد که به توافق هسته‌ای ایران بازگردد، اما این ساده نخواهد بود»، نوشت هدف از تلاش عراقچی، رساندن این پیام به بایدن بوده که آمریکا پیش از ازسرگیری مذاکرات با ایران «بدون پیش‌شرط» به برجام بازگردد.

این دیپلمات‌های ایرانی که نامشان فاش نشده، به نیویورک تایمز گفته‌اند: «ایران علاقه‌ای به توقف موقت [فعالیت‌های هسته‌ای خود] ندارد و در این فاصله [تا زمان مذاکرات] غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد یا ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش نخواهد داد.»

آنان اضافه کردند: «ایران زمانی اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازمی‌گردد که آمریکا این کار را انجام دهد.»

این اظهارات در حالی است که به نوشته نیویورک تایمز، مشاوران آقای بایدن دریافت هرگونه پیام از سوی ایران را تکذیب کرده و اعلام کرده‌اند که این موضوع را پس از مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید آمریکا به آن خواهند پرداخت.

همچنین یک مقام بلندپایه در تهران روز جمعه به خبرگزاری آناتولی گفت که ایران آماده کاهش احتمالی تنش با آمریکاست.

این مقام که نامش فاش نشده همچنین اضافه کرد تعلیق تعهدات ایران در چارچوب برجام که واکنشی به خروج آمریکا به برجام بود، «برگشت‌پذیر» است.

او با این حال تاکید کرد اقدام ایران در این زمینه بستگی به اقدام طرف مقابل دارد.

این مقام ایرانی گفت: «دولت ترامپ به طور یکجانبه با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق خارج شد و کشورهای اروپایی برای زنده نگه داشتن آن [برجام] از خود بی‌تفاوتی نشان دادند و این امر باعث کاهش تعهدات ایران شد.»

او ادامه داد که دولت جدید آمریکا «فرصت» دارد که تصمیم دولت ترامپ را بازنگری کند و به توافق بازگردد؛ امری که «راه بازگشت تهران را به اجرای کامل تعهداتش باز می‌کند.»

تازه چه خبر؟
ارتش عراق در واکنش به حمله هوایی آمریکا علیه مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شرق سوریه، تبادل اطلاعات با آمریکا در این زمینه را انکار کرد. به...More
مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد انفجاری در یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عمان و نزدیکی تنگه هرمز رخ داده است. به گزارش...More
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به اقدامات جمهوری اسلامی علیه گروه‌های اقلیت در استان‌های کردنشین، خوزستان و سیستان و بلوچستان اعتراض کرد. میشل...More
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More