وزارت امور خارجه ایران: گزارش درباره ارسال پیام عراقچی به تیم بایدن ساختگی است | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه ایران: گزارش درباره ارسال پیام عراقچی به تیم بایدن ساختگی است

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارش نیویورک تایمز درباره تلاش عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، برای تماس با تیم جو بایدن را «ساختگی» خواند.

خطیب‌زاده روز جمعه به خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: «در نیویورک، همان روز [انتشار گزارش]، توسط دفتر نمایندگی [جمهوری اسلامی] جواب داده شده که هیچ تماسی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم صورت نگرفته است.»

او ادامه داد: «رسانه‌ها از این پس از این‌گونه اخبار را در هر روز بیشتر خواهند ساخت.»

پیشتر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از چند دیپلمات ایرانی، از تلاش عراقچی برای تماس با مشاوران جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا از طریق واسطه‌ها خبر داده بود.

این روزنامه در گزارشی با عنوان «بایدن قصد دارد که به توافق هسته‌ای ایران بازگردد، اما این ساده نخواهد بود»، نوشت هدف از تلاش عراقچی، رساندن این پیام به بایدن بوده که آمریکا پیش از ازسرگیری مذاکرات با ایران «بدون پیش‌شرط» به برجام بازگردد.

این دیپلمات‌های ایرانی که نامشان فاش نشده، به نیویورک تایمز گفته‌اند: «ایران علاقه‌ای به توقف موقت [فعالیت‌های هسته‌ای خود] ندارد و در این فاصله [تا زمان مذاکرات] غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد یا ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش نخواهد داد.»

آنان اضافه کردند: «ایران زمانی اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازمی‌گردد که آمریکا این کار را انجام دهد.»

این اظهارات در حالی است که به نوشته نیویورک تایمز، مشاوران آقای بایدن دریافت هرگونه پیام از سوی ایران را تکذیب کرده و اعلام کرده‌اند که این موضوع را پس از مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید آمریکا به آن خواهند پرداخت.

همچنین یک مقام بلندپایه در تهران روز جمعه به خبرگزاری آناتولی گفت که ایران آماده کاهش احتمالی تنش با آمریکاست.

این مقام که نامش فاش نشده همچنین اضافه کرد تعلیق تعهدات ایران در چارچوب برجام که واکنشی به خروج آمریکا به برجام بود، «برگشت‌پذیر» است.

او با این حال تاکید کرد اقدام ایران در این زمینه بستگی به اقدام طرف مقابل دارد.

این مقام ایرانی گفت: «دولت ترامپ به طور یکجانبه با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق خارج شد و کشورهای اروپایی برای زنده نگه داشتن آن [برجام] از خود بی‌تفاوتی نشان دادند و این امر باعث کاهش تعهدات ایران شد.»

او ادامه داد که دولت جدید آمریکا «فرصت» دارد که تصمیم دولت ترامپ را بازنگری کند و به توافق بازگردد؛ امری که «راه بازگشت تهران را به اجرای کامل تعهداتش باز می‌کند.»

تازه چه خبر؟
در حالی که ناسا به تصمیم‌گیری نهایی درباره انتخاب اولین تیم بخش خصوصی برای سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک شده است، جف بزوس، اعلام کرد که بلو اوریجین،...More
واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند. به گزارش...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد. رسانه‌های ایران روز...More
در آستانه «روز دانشجو» در ایران، جمعی از دانشجویان این کشور با انتشار تصاویری همراه با هشتگ‌هایی در فضای مجازی، نسبت به سرکوب دانشجویان و فعالان مدنی...More