وزارت امور خارجه: ایران فعلا به سامانه اس-۴۰۰ روسیه نیاز ندارد | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه: ایران فعلا به سامانه اس-۴۰۰ روسیه نیاز ندارد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ارائه هرگونه درخواست از سوی جمهوری اسلامی برای خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه را تکذیب کرد و گفت ایران در حال حاضر نیازی به این تجهیزات ندارد.

او روز دوشنبه ۲۰ خرداد در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: «درخواستی از روسیه برای خرید سامانه اس-۴۰۰ نداشته‌ایم، فعلا احساس نیازی به این سامانه نداریم.»

موسوی اضافه کرد «دانشمندان» ایرانی سامانه‌های دفاع موشکی مشابهی را طراحی کرده‌اند.

اواخر ماه گذشته میلادی، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از مقام‌های روس گزارش داده بود روسیه درخواست ایران را برای خرید سامانه اس-۴۰۰ به هدف پیشگیری از افزایش تنش در منطقه را رد کرده است.

بعد از انتشار این گزارش، مقام‌های ایرانی تا امروز هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده بودند و مقام‌های رسمی روسیه هم بدون تایید یا تکذیب این موضوع صرفا ابراز بی‌اطلاعی کرده بودند.

اس-۴۰۰ سامانه پدافند هوایی و موشکی پیشرفته‌ای است که می‌تواند به اهداف تا فاصله ۴۰۰ کیلومتری اصابت کند.

موضوع اس-۴۰۰ از آن جهت اهمیت پیدا کرده است که با افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر، دولت دونالد ترامپ اقدام به اعزام نیرو و ادوات نظامی به منطقه خلیج فارس برای مقابله با آنچه تهدید ناشی از ایران قلمداد می‌شد، کرد.  

 

سفر «منحصربه‌فرد» آبه

 

موسوی با اشاره به  سفر آتی آبه شنیزو، نخست‌وزیر ژاپن به تهران به منظور تلاش برای کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا، این سفر را «منحصربه‌فرد» توصیف کرد و گفت درباره «فوری‌ترین» مسائل جهان در طی سفر آبه به ایران بحث خواهد شد.

موسوی افزود: «سفر آقای آبه به ایران، مهم، تاریخی و منحصربفرد است که یک مقام ژاپنی بعد از حدود چهل سال به ایران در حد رییس دولت انجام می‌دهد. ژاپن کشور مهمی در شرق آسیا و ایران کشور قدرتمندی در غرب آسیا است و به همین خاطر این سفر، در کانون توجه‌ها قرار گرفته‌اند.»

تصمیم ژاپن به میانجیگری بین ایران و آمریکا طی سفر ماه گذشته ترامپ به ژاپن مطرح شد. رییس جمهوری آمریکا ضمن رد هرگونه برنامه‌ریزی برای تغییر رژیم در ایران در آن زمان گفته بود ژاپن به خاطر روابط خوب با ایران می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در این زمینه گفت کشورش آماده است تا «نقطه‌نظرات دوستان خود را در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بشنود. من از لفظ میانجیگری استفاده نمی‌کنم ولی آماده شنیدن نقطه نظرات دوستان هستیم».

 

برجام؛ نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر

 

موسوی همچنین با اشاره به توافق هسته‌ای برجام تاکید کرد جمهوری اسلامی درباره موضوعاتی فراتر از آنچه در توافق مذکور گنجانده شده با طرف‌های اروپایی مذاکره نخواهد کرد.

او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا تعلل اروپا حاکی از تلاش آنها برای انجام مذاکرات جدید با ایران با افزودن مسائل منطقه‌ای و موشکی گفت: «ما نیت‌خوانی نمی‌کنیم ولی آنچه اروپایی‌ها علنا مطرح کردند را جواب دادیم، مبنای ایران برجام است و به چیزی فراتر از برجام و مسائل فرابرجامی فعلا نمی‌پردازد».

او توضیح داد: «معتقدیم همه طرف‌ها باید از حاشیه‌پردازی دست بردارند و به اصل موضوع و تعهداتشان در برجام بپردازند. انتظار ما چیزی جز برجام، نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر نیست.»

موسوی تاکید کرد کشورهای اروپایی پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام در سال گذشته و برقراری تحریم‌ها علیه ایران موفق به راضی کردن تهران نشده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سازوکار تجاری غیردلاری موسوم به اینستکس را «گام دیرهنگامی» توصیف کرد و گفت: «همان موقع هم گفتیم این گام هرچند کورسوی امیدی را ایجاد می‌کند ولی دیرهنگام است.»

کشورهای اروپایی در تلاشند تا ایران را به ماندن در برجام ترغیب کنند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، برای آنچه نجات برجام خوانده می‌شود به تهران سفر کرده است.

تازه چه خبر؟
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More