وزارت امور خارجه ایران: اسدالله اسدی بی‌گناه است، علیه او توطئه شده | ایران اینترنشنال

وزارت امور خارجه ایران: اسدالله اسدی بی‌گناه است، علیه او توطئه شده

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به خبر درخواست حکم ۲۰ سال زندان برای اسدالله اسدی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی، دادگاه او در بلژیک را «فاقد مشروعیت» و اسدی را بی‌گناه خواند.

خطیب‌زاده روز شنبه ۸ آذر، درباره اخبار منتشرشده درباره این حکم گفت: «این درخواست دادستان از دادگاه است و حکمی صادر نشده است.»

روز جمعه، دادستان فدرال بلژیک از دادگاه خواست ۲۰ سال زندان برای این دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در نظر بگیرد. 

دادستانی بلژیک همچنین از دادگاه درخواست کرد ۱۸ سال زندان برای نسیمه نعامی و امیر سعدونی و ۱۵ سال حبس برای مهرداد عارفانی به جرم هم‌دستی با اسدی در طرح‌ریزی یک حمله تروریستی در نظر بگیرد و تابعیت بلژیکی آن‌ها را سلب کند.

اسدی به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در یکی از تجمع‌های سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس در تیرماه ۱۳۹۷ دستگیر شد.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بار دیگر اعلام کرد که دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده اسدی را به دلیل مصونیت دیپلماتیک او نداشته است.

او تاکید کرد که فرایند قضایی در این پرونده به دلیل «مصونیت قطعی دیپلماتیک» اسدی و «اشکالات بنیادین شکلی و محتوایی موجود» فاقد مشروعیت است.

خطیب‌زاده اضافه کرد که علیه اسدی «توطئه» شده و او بی‌گناه است و جمهوری اسلامی حکم دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، در حال عبور از آلمان بازداشت شده است. از دیدگاه دادستان‌های بلژیک، او در اتریش دپپلمات بوده و در آلمان بازداشت شده و به همین دلیل مصونیت دیپلماتیک ندارد.

 

 

جلسه بعدی دادگاه اسدی پنجشنبه برگزار خواهد شد و حکم آن در اوایل سال ۲۰۲۱ صادر می‌شود.

در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۷ زمانی که مجاهدین خلق قرار بود تجمع خود را با حضور مقامات بریتانیایی و آمریکایی برگزار کنند، پلیس بلژیک نعامی و سعدونی را که از شهر آنتورپ به سمت پاریس در حرکت بودند با نیم کیلو ماده منفجره تی.ای.تی.پی دستگیر کرد.

اسدی نیز که به آلمان سفر کرده بود به دلیل نداشتن مصونیت دیپلماتیک در این کشور بازداشت شد. از سوی دیگر، عارفانی نیز در همان سال و در پی صدور قرار تعقیب از سوی اتحادیه اروپا در فرانسه دستگیر شد.

در اواخر سال ۲۰۱۸، دولت فرانسه دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی را به طرح انجام این حمله متهم کرد، اتهامی که تهران آن را قویا رد کرده است. 

گمانه‌زنی‌هایی درباره تلاش جمهوری اسلامی برای مبادله اسدی با احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی ایرانی‌-سوئدی، مطرح شده است.

تازه چه خبر؟
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More
در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور...More
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More