وزارت اطلاعات ایران از بازداشت «‌جمشید شارمهد» رهبر گروه تندر خبر داد | ایران اینترنشنال

وزارت اطلاعات ایران از بازداشت «‌جمشید شارمهد» رهبر گروه تندر خبر داد

 

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که به یک گروه مخالف خود به نام تندر، «ضربه اساسی» زده و «‌جمشید شارمهد» رهبر این گروه را بازداشت کرده است.

وزارت اطلاعات روز شنبه یازدهم مرداد در بیانیه خود، گروه تندر را به انجام عملیات‌های تروریستی در ایران متهم کرد و فرد بازداشت شده را عامل طراحی و هدایت «انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز» در سال ۱۳۸۷ معرفی کرد. در این انفجار ۱۴ نفر کشته و ۲۱۵ نفر زخمی شدند.

هنوز جزییاتی از نحوه بازداشت شارمهد منتشر نشده است، اما وزارت اطلاعات در بیانیه خود اعلام کرده که او در «‌یک عملیات پیچیده» بازداشت شده است. 

«انجمن پادشاهی ایران» یا همان «تندر»  نیز بیانیه‌ای درباره «ربوده شدن» جمشید شارمهد منتشر کرد.

این گروه توضیحی درباره اتفاق رخ داده برای  شارمهد نداده و تنها اعلام کرده که اطلاعات درباره موضعیت او «از کانال تلگرام رسمی انجمن پادشاهی و سایت تندر منتشر خواهد شد و «داستان سرایی و قصه‌پردازی شبکه‌های مختلف مورد تایید» این انجمن نیست.

خبرگزاری فارس نیز فیلمی را از جمشید شارمهد در بازداشتگاه منتشر کرده که او درباره موضوع انفجار در حسینیه شیراز سخن می گوید.

شارمهد در سال ۲۰۰۴ میلادی وبسایت تندر و در سال ۲۰۰۷ رادیو تندر را راه‌اندازی کرده بود.

پیش از این نیز نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برخی از چهره های مخالف حکومت را به کشورهای همسایه ایران کشانده و به داخل ایران منتقل کرده‌اند.

در بیانیه وزارت اطلاعات، همچنین اتهام‌های دیگری مانند تلاش برای منفجر کردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجر کردن محل دفن روح‌الله خمینی هنگام برگزاری مراسم عمومی، متوجه گروه تندر شده است.

جمهوری اسلامی ترور مسعود علیمحمدی که از او به یکی عنوان دانشمندان اتمی ایران نام برده می‌شد را نیز ابتدا به گروه تندر منتسب کرد، اما سپس اسرائيل را عامل ترور او معرفی کرد.

 

سرنوشت نامعلوم رهبر پیشین گروه تندر

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۸ سفیر سوییس به عنوان حافظ منافع آمریکا را به دلیل حضور اعضای گروه تندر در آمریکا احضار کرده بود.

شارمهد پس از ناپدید شدن فرود فولاوند به عنوان رییس این گروه معرفی شده بود.

فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند گروه انجمن پادشاهی یا تندر را تاسیس کرده بود و سال ۱۳۸۶در تركيه ناپديد شد. 

خانواده فولادوند اعلام کرده‌اند که او ربوده و به ایران منتقل شده است.

به گفته سازمان عفو بين‌الملل علاوه بر فولادوند، الکساندر ولی‌زاده يا کورش لُر با تابعيت دوگانه ايرانی-آمريکايی و همچنين ناظم اشميت يا سيمرغ با تابعيت ايرانی-آلمانی نیز ناپديد شده‌اند.

گروه تندر مسئولیت بمب‌گذاری تاریخ ۲۴ فروردین سال ۱۳۸۷ در حسینیه رهپویان وصال شیراز را پذیرفته بود. 

پس از اعتراضات عاشورای سال ۱۳۸۸، محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی‌پور به اتهام همکاری با انجمن پادشاهی و گروه تندر اعدام شدند.

 ین گروه همچنین در وب‌سایت خود اعلام کرده که نیروهایش در ۲۴ خرداد  ۱۳۹۸ «حوزه علمیه خاتم الانبیاء» در شهر شیراز را منفجر کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد هنوز کارهای زیادی برای احیای توافق هسته‌ای ایران باقی است و کارهای زیادی باید در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام شود. وزیر...More
روز نخست نام‌نویسی از نامزدهای پست ریاست جمهوری ایران با حضور شماری از چهره‌‌های نظامی در وزارت کشور به پایان رسید. سعید محمد، حسین دهقان و محمدحسن...More
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More