ورودی اهواز زیر آب رفت، احتمال تعطیلی پیش از موعد مدارس

با پیشروی آب رودخانه کرخه، عصر چهارشنبه ۲۱ فروردین ورودی اهواز از سمت اندیمشک زیر آب رفت.

به گزارش ایسنا، با شکسته شدن سیل‌بند و انحراف آب کرخه از کانال سلمان در ورودی شهر اهواز، این منطقه زیر آب رفته است. همزمان نیروهای امدادی در تلاش هستد تا با ایجاد سیل‌بند جلوی پیشروی آب به سمت مناطق شهری از جمله کیانشهر و زرتشت را بگیرند.

ساعاتی قبل از آن، با افزایش خطر جاری شدن سیل در برخی مناطق اهواز غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان  دستور تخلیه پنج منطقه در اهواز را صادر کرد.

استاندار خوزستان خواستار تخلیه فوری مناطق عین۲، گلدشت، سیاحی، سادات، و سلیم‌آباد اهواز شده بود. او نسبت به خطر سیل برای منطقه کیانشهر هم هشدار داده و گفته بود ساکنان این منطقه نیز باید آماده برای تخلیه باشند.

بارندگی‌های شدید در استان خوزستان موجب طغیان رودخانه‌های دز، کارون و کرخه شده است. رهاسازی آب‌های سد‌های دز و کرخه در پی افزایش سطح آب جاری شدن سیلاب در برخی مناطق این استان را به همراه داشته است.

طی دو هفته گذشته و به دنبال جاری ‌شدن سیلاب‌های اخیر، ده‌ها روستای خوزستان تخلیه شده و ده‌ها هزار سیل‌زده در اردوگاه‌های اسکان مستقر شده‌اند.

همزمان، ایرنا از ارسال یک محموله هوایی شامل ۹۰ تن کمک‌های انسان‌دوستانه به فرودگاه اهواز خبر داده است.

از سوی دیگر با ادامه بحران ناشی از سیل، محمد تقی‌زاده، مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان به ایسنا گفت اگر شرایط مناسب نباشد، ناگزیر مدارس باید پیش از موعد تعطیل شوند.

به گفته مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان، بخشی از مدارس این استان برای اسکان سیل‌زدگان اختصاص یافته و بخشی نیز تخریب شده‌اند. محمد تقی‌زاده با اشاره به وضعیت نامناسب شهر اهواز از نظر عبور و مرور و وضعیت فاضلاب، گفت ممکن است پیش از موعد پایان سال تحصیلی اعلام و از آنچه در مدارس تدریس شده امتحان گرفته شود.

هشدار نماینده جیرفت و عنبرآباد نسبت به خطر سیل

در استان کرمان هم یحیی کمالی‌پور، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی می‌گوید بارها درباره احتمال وقوع سیل به مسئولان هشدار داده شده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد روز چهارشنبه ۲۱ فروردین به ایسنا گفت: «حدود سه سال است که اعلام کرده‌ایم که جیرفت و عنبرآباد در محاصره سه رودخانه دائمی و فصلی قرار دارند.» یحیی کمالی‌پور با اشاره به بالاتر بودن سطح رودخانه شور از شهر و استحکام ناکافی سد‌های خاکی بالادست شهرک‌های جیرفت مثل حسین‌آباد و شهید بهشتی تاکید کرد زنگ خطر جدی در جنوب استان کرمان به صدا درآمده است. او ضمن هشدار به استاندار و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: «اگر هرگونه مشکلی برای مردم جنوب استان به دلیل وقوع سیل پیش بیاید قطعا پاسخگو خواهند بود و هیچ توجیهی پذیرفته نخواهد بود.»

کمک‌های انسان‌دوستانه ارتش پاکستان به سیل زدگان

کمک‌های انسان‌دوستانه ارتش پاکستان به سیل‌زدگان روز چهارشنبه ۲۱ فروردین تحویل قرارگاه کربلا نیروی زمینی سپاه شد.

عبدالله عراقی، نماینده ستاد کل نیروهای مسلح با تایید این خبر، گفت این کمک‌ها که از طریق یک فروند هواپیمای باربری ارسال شده، شامل مواد غذایی، جیره خشک و پتو است.

 

تازه چه خبر؟
مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، روز یک‌شنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد. گفت‌وگوهای متوقف شده صلح افغانستان، ادامه حملات طالبان و...بیشتر بخوانید
نانسی پلوسی، رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، به اردن رفت تا درباره «وضعیت منطقه، افزایش موج پناهجویان و فرصت خطرناک داده شده به داعش، ایران و...بیشتر بخوانید
ده‌ها هزار نفر از معترضان بار دیگر در خیابان‌های هنگ‌کنگ تظاهرات کردند و پلیس برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌اور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرد...بیشتر بخوانید
اکبر ترکی، نماینده مجلس ایران، ضمن اشاره به بهبود روابط امارات متحده عربی با جمهوری اسلامی از آزاد شدن ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه بلوکه‌شده ایران از سوی...بیشتر بخوانید
فاطمه اکبرپور، رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، ضمن انتقاد از ضعف در مدیریت شیرآبه‌ زباله‌های تولیدی در پایتخت کشور از تولید روزانه ۲۵۰ متر...بیشتر بخوانید