واکنش کاربران به توییت آذری جهرمی: کدام جوانی؟ کشتید و زندانی کردید | ایران اینترنشنال

واکنش کاربران به توییت آذری جهرمی: کدام جوانی؟ کشتید و زندانی کردید

توییت محمدجواد آذری جهرمی،‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران،‌ به مناسبت روز دانشجو که با توصیه «جوانی کنید» منتشر شده بود،‌ بلافاصله با واکنش کاربران رسانه‌های اجتماعی و اشاره به «سابقه امنیتی» او و سرکوب‌های اجتماعی و سیاسی حکومت همراه شد.

جهرمی روز یکشنبه ۱۶ آذر ماه در صفحه توییترش نوشته بود: «دانشجویان عزیز روزتون مبارک. یک توصیه کوچیک: جوانی کنید.»

کاربران توییتر عبارت «#جوانی‌ـ‌کنید» را تبدیل به هشتگ کرده و با داغ کردن آن به گذشته امنیتی این وزیر دولت و همچنین سرکوب دوران جوانی خود اشاره کردند.

خواهر محمد کامرانی،‌ جوان کشته‌شده در اعتراضات سال ۱۳۸۸،‌ در اینستاگرامش تصویر کارت شرکت در جلسه کنکور برادرش را منتشر کرد و خطاب به جهرمی نوشت: «کدام جوانی؟ جوانی‌اش را در کهریزک گرفتید. نه گذاشتید جوانی کند و نه گذاشتید دانشجو شود.»

عده‌ای از کاربران هم تصاویر جوانان کشته‌شده اعتراضات سراسری اخیر،‌ از جمله اعتراضات آبان‌ماه سال گذشته،‌ را منتشر کردند.

 

نسیم بهروز کاربری است که ویدیویی از لحظات شادی نوید افکاری را منتشر کرد و نوشت: «داشت جوانی‌اش را می‌کرد،‌ اما او را کشتید.» افکاری کشتی‌گیر و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۹۷ بود که از سوی قوه قضاییه اعدام شد.

 

شیما بابایی،‌ زندانی پیشین سیاسی، هم تصویری از لحظه کشته‌شدن ندا آقاسلطان در اعتراضات سال ۱۳۸۸ منتشر و از این هشتگ استفاده کرد.

 

حسن سربخشیان،‌ عکاس روزنامه‌نگار، عکسی معروف از زمان اعتراضات جنبش دانشجویی و حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ در تهران را منتشر کرد و درباره جهرمی نوشت: «نسلی از مدیران در جمهوری اسلامی است که تلاش زیادی می‌کنند سایر مردم باشند،‌ اما تفکرشان همان تفکر مدیران (باز بقول ایشان، پیرمردان چسبیده به صندلی مدیریت) است و بس.»

 

حسین رزاق، فعال مدنی، قطع اینترنت توسط وزارتخانه تحت ریاست جهرمی در دوران اعتراضات آبان‌ماه سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و نوشت: «اینترنت را قطع می‌کند تا ۱۵۰۰ جوان را بکشد.»

 

صبا زواره‌ای، فعال حوزه زنان، نیز تصاویری از سپیده قلیان، زندانی سیاسی،‌ منتشر و اشاره کرد او با ۲۶ سال سن برای تحمل پنج سال حبس در زندان است.

 

از جمله دیگر واکنش‌های کاربران تصاویر جوانان زندانی و همچنین محروم از حقوق اجتماعی و سیاسی بوده است.

در همین زمینه،‌ رضا مظاهری که سابقه زندان سیاسی داشته است، تصویری از سها مرتضایی، دانشجوی محروم از تحصیل و زندانی پیشین را که دست به تحصن در دانشگاه تهران زده بود، منتشر کرد. 

 

مسافران و دانشجویان جوان پرواز مسافربری اوکراین که سال گذشته در دی‌ماه با موشک‌های سپاه پاسداران منهدم شد نیز از جمله دیگر نام‌ها و تصاویری هستند که کاربران در اعتراض به سخنان جهرمی به آن‌ها اشاره کرده‌اند.

 

محدودیت‌های اجتماعی جوانان از جمله گشت‌های ارشاد،‌ برخورد با میهمانی‌ها و کنترل پوشش و لباس آن‌ها نیز در این میان مورد اشاره قرار گرفته است.

سردار پاشایی،‌ قهرمان کشتی ایران،‌ تصاویری از بدن مضروب در اثر شلاق یک ورزشکار را منتشر کرده و نوشته است: «خواست کمی جوانی کند، تتو زد،‌ آواز خواند، رقصید،‌ برادران حزب‌اللهیت تازیانه الله را بر جسم و روحش نواختند.»

انتقادها از این توییت آذری جهرمی در حالی است که بارها کاربران به سابقه امنیتی او و فعالیتش در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند. او فعالیت خود در این وزارتخانه را تایید کرده، اما دست داشتن در شنود و بازجویی را رد می‌کند.

تازه چه خبر؟
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، از لغو قرارداد این کشور برای خرید زیردریایی‌‌های فرانسوی دفاع کرد و گفت: «من از تصمیمی که منافع ملی استرالیا را در...More