واکنش چند مقام جمهوری اسلامی به پیشنهاد ترامپ؛ مذاکره‌ای انجام نخواهد شد | ایران اینترنشنال

واکنش چند مقام جمهوری اسلامی به پیشنهاد ترامپ؛ مذاکره‌ای انجام نخواهد شد

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی، رییس مجلس، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعدادی از نمایندگان مجلس در ایران پیشنهاد دونالد ترامپ برای «توافق بزرگ» با آمریکا را رد کردند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه تبادل زندانی بین ایران و آمریکا «نتیجه مذاکره نبوده» است، اعلام کرد که «هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد».

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم در واکنش به سخنان ترامپ در توییتی مذاکره با آمریکا را «سم» خواند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، نیز در توییتی تلویحا این موضوع را رد.

سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی در رد مذاکره علنی در حالی ابراز شده که دو کشور در برهه‌‌های زمانی مختلف به صورت مخفیانه مذاکره کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه تایید کرد که بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیومکزیکو، درباره آزادی مایکل‌وایت با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، و مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، دیدار کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پس از آزادی مایکل وایت خطاب به مقام‌های ایران گفته بود که برای «توافق بزرگ» با آمریکا منتظر نتیجه انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور نباشند.

ظریف در واکنش به توییت ترامپ با اشاره به خروج آمریکا از برجام نوشت: « مشاوران تو که بیشترشان الان اخراج شده‌اند، شرط‌بندی احمقانه‌ای کردند. به خودت بستگی دارد که چه زمانی بخواهی تصمیم بگیری که اصلاحش کنی».

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران نیز به سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان داده‌اند.

از جمله محسن پیرهادی، عضو هیات رییسه مجلس، در توییتی نوشت که «غلط می‌کند کسی با قاتل حاج قاسم (قاسم سلیمانی) مذاکره کند».

ظریف در مصاحبه‌ای پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا گفته بود مذاکره دو کشور منتفی نیست، اما اظهارات او با واکنش منفی گروهی از مقام‌های حکومتی در ایران مواجه شد.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More