واکنش نتانیاهو به گزارش آژانس: اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهیم داد | ایران اینترنشنال

واکنش نتانیاهو به گزارش آژانس: اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهیم داد

در واکنش به تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بار دیگر تاکید کرد که این کشور اجازه دسترسی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

نتانیاهو، روز یکشنبه ۱۸ خرداد، در صفحه توییتر خود به زبان فارسی نوشت: «در آخر هفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که رژیم ایران از دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های مخفی که رژیم در آن‌ها فعالیت هسته‌ای نظامی و مخفی داشته، جلوگیری کرده است.»

او ادامه داد: «رژیم ایران به صورت سیستماتیک تعهدات خود را نقض می‌کند، چه از طریق پنهان کردن سایت‌ها و چه غنی‌‌سازی و غیره.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: «بر این باورم که وقت آن رسیده و شاید وقت آن حتی گذشته، اما با این واقعیت‌ها، راه دیگری باقی نمانده و جامعه جهانی باید با پیروی از آمریکا، تحریم‌های فلج‌کننده علیه رژیم ایران را تجدید کند.»

نتانیاهو اضافه کرد: «بحران کرونا ذره‌ای از عزم راسخ ما برای مقابله با خشونت رژیم ایران کم نمی‌کند. دوباره تاکید می‌کنم، اسرائیل اجازه دسترسی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد و به صورت بی‌ وقفه علیه تلاش‌های این رژیم برای استقرار نظامی در مرزهای خود اقدام می‌‌کنیم.»

به تازگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر تداوم روند غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، تاکید کرد این کشور محدودیت‌ها در این زمینه را که در توافق هسته‌ای موسوم به برجام ذکر شده بود، نقض کرده است.

این آژانس وابسته به سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۶ خرداد، نتیجه تحقیقات خود در این زمینه را در سندی محرمانه به اعضای خود ارائه کرد که بر اساس آن، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با غنای پایین تا روز ۲۰ ماه مه (دو هفته پیش) به بیش از ۱۵۷۱ کیلوگرم رسید.

این در حالی است که این میزان در روز ۱۹ فوریه، یعنی سه ماه قبل از آن، ۱۰۲۰ کیلوگرم بوده است.

بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید، ذخایر اورانیوم غنی‌شده این کشور نباید به بیش از ۲۰۲/۸ کیلوگرم برسد.

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نگرانی عمیق» خود را از ممانعت ایران برای دسترسی به دو سایت هسته‌ای و خودداری از  گفت‌وگو درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای که احتمال می‌رود اعلام نشده باشد، ابراز کرده است.

رسیدن به درجه خلوص غنی‌سازی مناسب ساخت تسلیحات هسته‌ای یکی از نگرانی‌های دولت‌های غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران است. تهران می‌گوید برنامه‌ هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آمیز و خصوصا تولید برق می‌خواهد و قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More