واکنش شدید دولت قانونی یمن به انتصاب سفیر حوثی‌ها در تهران | ایران اینترنشنال

واکنش شدید دولت قانونی یمن به انتصاب سفیر حوثی‌ها در تهران

شورشیان شیعی حوثی در یمن از انتصاب «سفیر» خود در تهران خبر دادند. این تصمیم حوثی‌های یمن فورا از سوی دولت قانونی یمن به ریاست جمهوری عبد ربه منصور هادی که از سوی جامعه بین‌المللی به عنوان تنها دولت رسمی این کشور شناخته می‌شود، محکوم شد.

شبکه تلویزیونی المسیره، متعلق به حوثی‌های یمن، شامگاه شنبه ۲۶ مرداد، از انتصاب ابراهیم دیلمی، به عنوان سفیر حوثی‌ها در تهران خبر دادند.

چنین تصمیمی از سوی حوثی‌ها چند روز پس از دیدار یک مقام عالی‌رتبه آنان با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران صورت گرفته است.

در این دیدار، هیاتی از جنبش انصارالله یمن، نامه‌ عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر این جنبش انصارالله را به خامنه‌ای ارایه کرد.

اما دولت عبد ربه منصور هادی که اکنون مقر آن در عدن است، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این انتصاب، «نقض آشکار قوانین بین‌المللی است».

همچنین انتصاب یک سفیر از سوی حوثی‌ها در تهران در حالی است که دستگاه اداری حوثی‌ها در صنعا از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نمی‌شود.

با این حال منابع رسانه‌ای در ایران از دیدار هیات انصار‌الله وابسته به حوثی‌های یمن با سفیران ۴ کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا خبر دادند.

به گزارش این منابع، سفیران چهار کشور اروپایی، دیدگاه‌های دولت های خود درباره بحران یمن را به هیات حوثی ها ابلاغ کردند.

عبدالمالک الحوثی در یک سخنرانی که روز شنبه از رسانه حوثی‌ها پخش شد، از روابط با ایران دفاع کرد. او در این سخنرانی، ایران را تنها «حامی صادق و روشن ملت ما» که «تجاوز را محکوم می‌کند»، خواند.

او همچنین به حمله پهپادی حوثی‌ها علیه یک تاسیسات نفتی عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: «عملیات پهپادی امروز، بزرگ‌ترین عملیاتی است که از اولین روز شروع حملات تاکنون» از سوی حوثی‌ها انجام شده و «این عملیات با ده هواپیما اجرا شد.»

ایران حمایت از حوثی‌های یمن را پنهان نمی‌کند، اما این اتهام را که سلاح به یمن می‌فرستد، تاکنون رد کرده است.

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More