واکنش زندانیان سیاسی اوین به گزارش صداوسیما درباره وضعیت بهداشتی زندان؛ «سراسر دروغ» و «اسباب خنده» | ایران اینترنشنال

واکنش زندانیان سیاسی اوین به گزارش صداوسیما درباره وضعیت بهداشتی زندان؛ «سراسر دروغ» و «اسباب خنده»

 

تعدادی از زندانیان سیاسی بند هشت زندان اوین در بیانیه‌ای گزارش صداوسیما درباره دسترسی زندانیان به خدمات بهداشتی و پزشکی در ایام کرونا را «سراسر دروغ» خواندند.

این زندانیان اعلام کردند که «تونل ضدعفونی‌کننده» نمایش داده شده در این گزارش «اسباب خنده ما را فراهم کرد؛ چرا که اساسا هیچ‌کدام از ما از وجودش مطلع نبودیم، چه برسد به این‌‌که در حین ورودمان به زندان از آن استفاده کرده باشیم».

به گفته نویسندگان این بیانیه، اتاق‌های نمایش داده از بند چهار این زندان مربوط به زندانیان مالی در پرونده‌هایی چون بانک سرمایه و همچنین برخی از سرداران سابق سپاه پاسداران است که «با اموال مردم تحت ستم ایران» برای خود «اتاق‌های لوکس ترتیب داده‌اند».

این زندانیان تاکید کردند که زندانیان سیاسی و عقیدتی در سالن‌های ۸ و ۹ بند هشت زندان اوین زندانی هستند و براساس اعلام مسئولان خود زندان در این سالن‌ها چند نفر مبتلا به کرونا و چند نفر مشکوک به ابتلا به کرونا هستند.

در این بیانیه اعلام شده که خبرنگاران صداوسیما «حتی جرات» حضور در این دو سالن را «به خود ندادند».

این زندانیان تاکید کردند که بهداری بند هشت زندان اوین «ناتوان از ارایه کوچک‌ترین خدمات پزشکی برای بیماران است».

به گفته نویسندگان این بیانیه، شرایط در زندان‌های دیگر از جمله شهرستان‌های محروم و همچنین زندان‌هایی چون قرچک، قزل‌حصار، تهران‌ بزرگ، رجایی‌شهر «به مراتب بدتر» است.

بهنام موسیوند، بهنام محجوبی، روح‌الله (آرش) خضری، محمدهادی مهرانی، حسین محمودی، آتبین جعفریان، یاسین جمالی، علیرضا فرشید، حمید منافی، بهنام شیخی، سبحان ایمانی، مصیب رییسی یگانه (محسن رییسی)، اصغر شیری، احمد فارسی و محسن فرید این بیانیه را امضا کرده‌اند.

بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دو صداوسیما شامگاه چهارشنبه ۲۲ مردادماه در گزارشی از زندان اوین، خبرنگاری را در بخش‌های مختلف این زندان نشان داد که گفت‌وگوهایی را با برخی زندانیان و کادر دستچین‌شده انجام می‌دهد و مکررا از آن‌ها می‌خواهد تایید کنند کسی به کرونا مبتلا نشده و وضعیت بهداشتی زندان کمبودی ندارد.

روز سه‌شنبه ایران اینترنشنال گزارش داده بود که در پی تشدید نگرانی‌ها درباره ابتلای دست‌کم ۱۲ زندانی اندرزگاه هشت اوین به کرونا،‌ تیم خبری صداوسیما به این زندان رفته و با مصاحبه گزینشی با برخی از زندانیان دیگر اوین از آن‌ها خواسته‌ تا بگویند مشکل سلامتی وجود ندارند و کسی به کرونا مبتلا نیست.

تازه چه خبر؟
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More
خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید داده‌های وب سایت رهگیری «تانکر ترکرز» نشان می‌دهد یک نفتکش دیگر حامل سوخت ارسالی ایران وارد آب‌های ونزوئلا شده است. بلومبرگ...More
مقام‌های قضایی استان کرمانشاه از صدور حکم جلب برای میثم موسوی اجاق، عضو شورای شهر کرمانشاه، به اتهام «توهین به خانواده شهدا» خبر داده‌اند. در روزهای...More
محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، با اعلام اینکه اپراتورها به وعده‌هایشان عمل نکردند گفت سیم کارت شاد منتفی شد. حاجی میرزایی روز دوشنبه گفت برخی...More