واکنش روحانی به افشای مصاحبه ظریف: وزارت اطلاعات بدون رحم قاطعانه برخورد کند | ایران اینترنشنال

واکنش روحانی به افشای مصاحبه ظریف: وزارت اطلاعات بدون رحم قاطعانه برخورد کند

 

 

حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران، در واکنش به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف وجود اختلاف میان بخش های دیپلماتیک و نظامی جمهوری اسلامی و همچنین دخالت‌های سیاسی سپاه پاسداران را رد کرد و از وزارت اطلاعات خواست «بدون رحم و قاطعانه» با منتشرکنندگان فایل صوتی برخورد کند.

روحانی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه در جلسه هیات دولت سخنان منتشرشده وزیر امور خارجه در ایران اینترنشنال را از اسناد «محرمانه» دولت خواند و اشاره کرد برخی مطالب مطرح‌شده در نوار صوتی نظر دولت و خود او نیست.

او گفت: «در کشورهای دیکتاتوری کسی جرات حرف زدن ندارد... اما در کشور آزادی مثل ایران خیلی راحت ما در جلسات حرف می‌زنیم و نظراتمان را می‌گوییم.» 

رییس دولت در همین زمینه افزود: «مسئولان آزادند نظراتشان را بگویند، البته برخی نظرات مطرح‌شده به گونه‌ای نیست که منتشر شود.»

با این حال روحانی در ادامه از وزارت اطلاعات خواست که انتشار این فایل صوتی را پیگیری کرده و «بدون رحم و قاطعانه» با منتشرکنندگان آن برخورد کند.

سخنگوی دولت هم روز سه‌شنبه گفته بود که رییس‌ جمهوری به وزارت اطلاعات دستور داده چگونگی افشای فایل صوتی را پیگیری کند. پس از آن دستگاه قضایی از تشکیل پرونده در این زمینه خبر داد و کمیسیون امنیت مجلس هم ظریف را برای توضیح به مجلس احضار کرد.

در واکنش،‌ سعید لیلاز اقتصاددان حامی دولت که این مصاحبه با ظریف را انجام داده بود، گفت:‌ «می‌خواهم ببینم آیا دستگاه اطلاعاتی کشور عرضه دارد این شخص را پیدا کند یا مثل ماجرای نطنز بعد از اینکه پوکید، می‌خواهد اسم طرف را رسانه‌ای کند.»

 

چرا الان منتشر شد؟

روحانی افشا و نشر این مصاحبه را «دزدیدن یک سند» خواند و اضافه کرد:‌ «مساله‌ای است که باید ‌بررسی شود که چرا در این مقطع، به نظر من این ‌نوار یک هفته پیش هم می‌شد منتشر شود، ولی درست در زمانی که [مذاکرات احیای برجام در] وین در مسیر موفقیت است منتشر شده است.»

در مصاحبه‌ ظریف که ایران اینترنشنال نخستین‌بار محتویات آن را منتشر کرد، او سطح بالای دخالت‌های گسترده قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران در دیپلماسی کشور را تایید کرده و به موارد متعددی از آن اشاره می‌کند. ظریف گفت در جمهوری اسلامی حاکمیت با میدان [نظامیان] است.

 

قاسم سلیمانی فعالیت دیپلماتیک هم می‌کرد

رییس‌ جمهوری ایران در ادامه سخنان ظریف درباره دخالت‌های قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، را هم رد کرد و گفت او «بهترین مشاور برای ما در سیاست خارجی در منطقه بود».

روحانی همچنین وجود شکاف میان بخش‌های دیپلماسی و نظامی را انکار کرد.

او اشاره کرد که سلیمانی علاوه بر فعالیت‌های نظامی،‌ در منطقه با مقام‌های سیاسی و مذهبی دیدار و مذاکره داشته و «فعالیت‌های دیپلماتیک» هم می‌کرده است. ظریف در مصاحبه‌اش گفته بود که سلیمانی برای مذاکرات تعیین می‌کرد چه امتیازاتی گرفته شود.

 

حوصله کنید؛ کرونا، خشکسالی و انتخابات داریم

روحانی در ادامه درباره بازتاب‌های گسترده این فایل صوتی خطاب به رسانه‌ها و صداوسیمای حکومت ایران گفت: «می‌خواهم در این ماجرا با صبر و حوصله و دقت اگر گره‌ای ایجاد شده، آن را باز‌ کنیم.»

او در همین زمینه اشاره کرد:‌ «امروز هنوز کرونا، جنگ اقتصادی، خشکسالی را‌ داریم و‌ انتخاباتی که باید‌ پرشور هم باشد را در پیش داریم.»

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More