واکنش روحانی به اعتصاب کارگران: مشکل کارگران پیمانکاری ارتباطی با بخش نفت ندارد | ایران اینترنشنال

واکنش روحانی به اعتصاب کارگران: مشکل کارگران پیمانکاری ارتباطی با بخش نفت ندارد

 

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، گفت که مشکلات کارگران شرکت‌های پیمانکاری در حال اعتصاب «ارتباطی با بخش نفت ندارد» ولی «به هر حال آنان در حوزه‌های نفتی فعال هستند و باید مشکلشان پیگیری شود».

او روز چهارشنبه ۹ تیرماه افزود که مشکلات این کارگران بین کارگر و پیمانکار است و باید وزارت کار مشکل آنان را پیگیری کند.

روحانی همچنین گفت که حداقل حقوق کارگران در دولت او ۵/۵ برابر، حقوق بازنشستگان ۷/۳ برابر و سرانه پرداختی به خانواده‌های بهزیستی و کمیته امداد ۱۲ برابر شده است.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران شرکت‌های پیمانکاری نفت خواستار افزایش دستمزد کارگران به دستکم ۱۲ میلیون تومان و تغییر نوبت مرخصی به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی شده است.

 

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز ششم تیر مشکلات کارگران شرکت‌های پیمانکاری را مربوط به قانون کار دانسته بود و تنها از تلاش مجلس و دولت برای افزایش حقوق کارکنان رسمی وزارت نفت خبر داده بود.

در همین حال روحانی نیز گفت که مشکل افزایش نیافتن حقوق کارکنان رسمی صنعت نفت مربوط به قانون بودجه ۱۴۰۰ است و به آنها قول می‌دهد که مشکلشان برطرف شود.

او اضافه کرد: «برخلاف تبلیغات برخی شبکه‌های ماهواره‌ای ضد ایرانی هیچ مشکلی در تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و فراوده‌های نفتی نداشته و نخواهیم داشت.»

پیش از این نمایندگان مجلس اعلام کرده بودند که در قانون بودجه ۱۴۰۰ حداکثر حقوق از ۱۵ برابر حداقل حقوق نباید بیشتر باشد و به همین دلیل افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت شامل کارکنان وزارت نفت نشده است. کمیسیون انرژی مجلس وعده داده که این بخش از قانون بودجه تغییر کرده و حقوق کارکنان رسمی وزارت نفت افزایش خواهد یافت.

اعتصاب سراسری کارکنان شرکت‌های پیمانکاری پالایشگاهی در ایران از روز یکم تیر آغاز شده و کارگران حدود ۸۰ شرکت پیمانکاری به آن پیوسته‌اند. پیش از این اعلام شده بود که اعتصاب کارکنان رسمی وزارت نفت نیز از ۹ تیر آغاز خواهد شد.

یک کارگر پتروشیمی در کلاب‌هاوس درباره این اعتصاب‌ها گفت: «قرارداد نداریم، ۱۷ سال کار کردم، هیچ جا استخدام نشدم، چطور با روزی ۱۲۰ هزار تومان زندگی کنیم، همان را هم از ما دریغ می‌کنند، قراردادی که جلوی کارگر می‌گذارند، بند بندش تهدید است.»

کانون صنفی معلمان ایران، ۲۳۰ کنشگر سیاسی و مدنی در داخل و خارج از ایران، شاهزاده رضا پهلوی، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران و فعالان کارگری در استان کردستان، خانواده کشته‌شدگان اعتراضات آبان و خانواده‌های دادخواه خاوران و همچنین تعدادی از تشکل‌های کارگری در سراسر جهان از این اعتصاب حمایت کرده‌اند. 

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More