واکنش ربیعی به خبر ارسال ۹ تن شمش طلا از ونزوئلا به ایران: به کسی ارتباط ندارد | ایران اینترنشنال

واکنش ربیعی به خبر ارسال ۹ تن شمش طلا از ونزوئلا به ایران: به کسی ارتباط ندارد

 

با وجود آن‌که پیشتر وزارت امور خارجه ایران دریافت شمش طلا از ونزوئلا را رد کرده بود علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ بدون رد مستقیم این موضوع گفت روابط ایران و ونزوئلا به هیچ کشور سومی ارتباط ندارد.

ربیعی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه طی یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره ارسال شمش طلا به ایران با هواپیمایی ماهان در ازای بازسازی صنعت نفت ونزوئلا گفت: «روابط ایران و ونزوئلا یک روابط قانونی بوده و بر مبنای توافق دو دولت شکل گرفته است و به هیچ کشور ثالثی ارتباط ندارد.»

سخنگوی دولت ایران در ادامه گفت تعامل میان ایران و ونزوئلا «بر مبنای اصول حقوق بین‌الملل» شکل گرفته و به سایر کشورها ارتباط ندارد.

ربیعی همچنین گفت که آمریکا روی این خبر «فضاسازی رسانه‌ای» ایجاد می‌کند.

پیشتر الیوت ایبرمز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا، گفته بود که ونزوئلا احتمالا برای بازسازی صنعت نفت خود به ایران طلا می‌دهد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز روز ۱۱ اردیبهشت‌ماه در گزارشی نوشته بود دولت ونزوئلا که با خزانه خالی مواجه شده برای ترمیم صنایع فرسوده نفتی خود به کمک ایران، مجبور به پرداخت دستمزد با شمش‌های طلا شده است.

بلومبرگ به نقل از منابعی که اطلاعات دست‌ اول از این موضوع داشتند ارزش طلاهای ارسالی در ماه میلادی آوریل را معادل ۵۰۰ میلیون دلار عنوان کرده بود.   

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در همین زمینه در یک توییت نوشته بود: «اراذل و اوباش مادورو ۹ تن شمش طلا را غارت کرده و آن را به رژیم ایران دادند. سردسته دزدهای جهان با بزرگترین حامی تروریسم دولتی در جهان شریک شده‌اند.»

با این حال عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،‌ دریافت طلا از ونزوئلا  را رد کرده و سخنان مطرح‌شده در این‌باره را زمینه‌سازی برای «اعمال فشار بیشتر» بر ونزوئلا و اخلال در روابط تهران و کاراکاس عنوان کرده بود.

ونزوئلا صاحب بیشترین ذخائر نفتی اثبات‌شده در جهان است، اما به گفته تحلیلگران، تولید نفت در این کشور به علت فساد و نبود سرمایه‌گذاری بسیار پایین‌تر از ظرفیت تولید است.

تازه چه خبر؟
کاوه مدنی، پژوهشگر ایرانی محیط زیست، در میان ۱۰ دانشمند این حوزه قرار دارد که دارای بیشترین دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی توییتر هستند. دانشمندان،...More
مقام‌های قضایی ترکیه دستور بازداشت ۸۲ نفر از کارمندان نظامی ارتش این کشور را به دلیل نقش داشتن در «کودتای نافرجام» سال ۲۰۱۶ میلادی صادر کردند...More
انتشارات مریام وبستر و دیکشنری دات کام کلمه «پندمیک» به معنی «همه‌گیری» را به دلیل جستجوی فراوان کاربران برای معنای آن به عنوان واژه سال ۲۰۲۰ اعلام...More
دو نفر از مقام‌های دولتی آمریکا روز دوشنبه استعفای خود را ارائه کردند. کریستوفر مایر، رییس‌ گروه ویژه مقابله با داعش در پنتاگون و اسکات اتلس عضو...More
وزارت خارجه آمریکا، طی بیانیه‌ای با استقبال از اقدام کشور لتونی در تروریست شناختن کلیت حزب‌الله گفت این اقدام و تصمیم‌های مشابه از سوی سایر کشورها به...More