واکنش دفتر اروپای عفو بین‌الملل به شرکت نماینده اتحادیه اروپا در تحلیف رئیسی  | ایران اینترنشنال

واکنش دفتر اروپای عفو بین‌الملل به شرکت نماینده اتحادیه اروپا در تحلیف رئیسی 

 

در پی واکنش‌های مختلف به فرستادن نماینده اتحادیه اروپا به مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، دفتر اروپای سازمان عفو بین‌الملل نیز به این تصمیم اتحادیه اروپا واکنش نشان داد و خواستار انجام تحقیقات کیفری درباره نقش او در کشتار سال ۶۷ شد.

این دفتر روز چهارشنبه ۱۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: «جنایات علیه بشریت بر مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان ریيس جمهور ایران سایه‌ای سهمگین انداخته است.»

این سازمان از جامعه بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا که قرار است انریکه مورا، نماینده خود را به مراسم تحلیف بفرستد، خواست «تعهد خود برای مبارزه علیه مصونیت حاکم بر ایران برای اعدام‌های فراقضایی و سایر موارد قتل،‌ ناپدیدسازی اجباری و شکنجه را به صورت علنی نشان دهند».

مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مسئولیت هماهنگی مذاکرات وین برای احیای احتمالی برجام را برعهده دارد که اکنون پس از شش دور مذاکره متوقف شده است.

عفو بین‌الملل بار دیگر تاکید کرد که رئیسی «به خاطر نقشش در جنایات علیه بشریت سابق و‌ جاری مرتبط با کشتار۶۷ باید تحت تحقیقات کیفری قرار بگیرد.»

همچنین این سازمان حقوق بشری رهبران جهان را به درخواست از شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ایجاد «یک سازوکار تحقیق و پاسخگویی مستقل برای جلوگیری از تکرار چرخه‌ خونریزی و تامین عدالت و پاسخگویی برای قربانیان و بازماندگان» فراخواند.

همزمان مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی ساکن آمریکاِ به تصمیم اتحادیه اروپا برای اعزام نماینده به مراسم تحلیف روحانی اعتراض کرد.

به تازگی دستگاه قضایی آمریکا چهار نیروی اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به تلاش برای ربودن علی‌نژاد متهم کرده است.

پیشتر شاهزاده رضا پهلوی و نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز به اعزام نماینده از سوی اتحادیه اروپا برای شرکت در تحلیف رئیسی اعتراض کرده بودند.

شاهزاده رضا پهلوی ابراهیم رئیسی را «قصاب» و «یکی از پلیدترین محصولات جمهوری اسلامی» توصیف کرد و تصمیم اتحادیه اروپا برای حضور نماینده خود در مراسم تحلیف رییسی و «مشروعیت‌آفرینی» برای او را «سیلی در صورت» و «خنجر بر پشت» مردم ایران دانست.

همچنین بنت در این زمینه گفت: «رئیسی تندروترین رییس جمهور تاریخ ایران است. به اتحادیه اروپا می‌گویم که نمی‌توان از یک سو از حقوق بشر دم زد و از سوی دیگر، به جلاد و قاتلی که صدها مخالف حکومت را کشته است ادای احترام کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل هم تصمیم اتحادیه اروپا برای فرستادن دیپلمات‌ ارشد خود برای شرکت در مراسم تحلیف رئیسی  را«گیج‌کننده» خواند و گفت: «ما قویا به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم که خیلی سریع حضور شرم‌آور خود را در مراسم تحلیف قصاب تهران لغو کند».

در جریان اعدام‌ زندانیان عقیدتی‌ـ‌سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به فرمان روح‌الله خمینی و تصمیم‌گیری «هیات مرگ» که رئیسی عضوی از آن بود، چند هزار نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی مخفیانه اعدام و در گورهای جمعی دفن شدند.

رئیسی دوشنبه ۳۱ خرداد در پاسخ به پرسشی درباره نقش او در اعدام‌ هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷، گفت از ابتدای مسئولیتش «مدافع حقوق بشر» بوده است و «باید مورد تقدیر و تشویق» قرار بگیرد.

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More