واکنش دادگستری خراسان رضوی به اعدام یک نفر در مشهد به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی» | ایران اینترنشنال

واکنش دادگستری خراسان رضوی به اعدام یک نفر در مشهد به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی»

 

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره اعدام مرتضی جمالی در مشهد به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی»، دادگستری خراسان رضوی خبر اعدام او را تایید کرد.

در اطلاعیه دادگستری خراسان رضوی بدون اشاره به نام آقای جمالی اعلام شده که او سال ۹۷ در حال «مستی» در حین رانندگی «پر خطر و بدون گواهینامه» بازداشت شده بود و در سال‌های ۹۵ تا ۹۷، «۲۰ سابقه محکومیت کیفری قطعی» داشته که مربوط به «مواد مخدر، نوشیدن و نگهداری مشروبات الکلی» بوده است.

در این اطلاعیه جزئیات بازداشت این فرد در سال‌های مختلف اعلام شده که همه آنها مربوط به نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر و یک بار آن مربوط به «ضرب و جرح عمدی» بوده است.

بر اساس این اطلاعیه، او سال ٩٧ « در حالی که مست بوده، بر روی موتورسیکلت در حال رانندگی پر خطر و بدون گواهینامه دستگیر می‌شود».

دادگستری خراسان رضوی در عین حال اعلام کرد که او در مقاطع مختلف زمانی به اتهاماتی مانند «آدم‌ربایی، تهدید، اعمال منافی عفت و سرقت نیز تحت تعقیب قرار می‌گیرد». 

با این حال در این اطلاعیه به نتیجه این پرونده‌ها اشاره نشده و به نظر می‌رسد که این پرونده‌ها در نهایت به تبرئه این فرد منجر شده است.

سازمان حقوق بشر ایران خبر داده بود که روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه، یک مرد در مشهد به اتهام نوشیدن مشروبات الکلی اعدام شده است.

 

 

حسین حبیبی شهری، وکیل این زندانی، گفته است که موکلش سال ۹۷ یا ۹۶ برای ششمین بار به اتهام «شرب خمر» بازداشت شده بود.

حبیبی شهری در اینستاگرام خود نوشته بود که این نام کوچک این فرد مرتضی بوده و دو فرزند خردسال داشته است. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که نام این فرد مرتضی جمالی بوده است.

این وکیل دادگستری همچنین از «سخت‌گیری» دادگاه انتقاد کرده و در اینستاگرام خود نوشته بود: « وقتی در آخرین ملاقات حضوری با ذوق و شوق به سراغم آمد و گفت آقای وکیل چه خبر و با سکوت من مواجه شد، متوجه همه چیز شد.»

وکیل آقای جمالی در پست‌هایش هیچ‌گونه اشاره‌ای به سابقه کیفری او نکرده است.

 

 

حسین حبیبی شهری اما چند ساعت بعد پست اینستاگرام خود را پاک کرد و در پست دیگری نوشت که این حکم «بر اساس قانون» صادر شده است.

اعدام این فرد در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته و با انتقاد شدید کاربران همراه بوده است.

 

 

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل اعدام جمالی را محکوم کرد.

دایانا الطحاوی معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل در واکنش به خبر اعدام او در مشهد به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی» گفت: «مقام‌های ایران بار دیگر بی‌رحمی و غیرانسانی بودن محض سیستم قضایی‌شان را با اعدام مردی صرفا به خاطر نوشیدن الکل آشکار کردند.»

در قانون مجازات اسلامی برای دفعات اول و دوم نوشیدن مشروبات الکلی حکم شلاق و برای دفعه سوم حکم اعدام تعیین شده است.

 

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More
با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر...More
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و...More
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده...More