واکنش جهانگیری به انفجار کشتی اسرائیلی: هر اتفاقی بیفتد انگشت اتهام متوجه ما می‌شود | ایران اینترنشنال

واکنش جهانگیری به انفجار کشتی اسرائیلی: هر اتفاقی بیفتد انگشت اتهام متوجه ما می‌شود

 

پس از آنکه اسرائیل انفجار کشتی خود در دریای عمان را به تهران نسبت داد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری ایران، گفت هر اتفاقی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بیفتد «انگشت اتهام» متوجه ایران می‌شود.

جهانگیری روز شنبه ۹ اسفندماه طی سفری به استان گلستان به مخاطرات و تهدیدهای فعلی کشور اشاره کرد و افزود: «امروز در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی هر اتفاقی بیفتد، انگشت اتهام را متوجه ایران می‌کنند.»

او در این زمینه اضافه کرد:‌ «همین‌طور که آتش گرفتن یک کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی را به ایران نسبت می‌دهند، باید در این خصوص بیش از گذشته حساسیت داشت.»

سازمان تجارت دریایی بریتانیا روز جمعه از وقوع انفجاری در کشتی متعلق به شرکت اسرائیلی در دریای عمان خبر داد و افزود کشتی و خدمه‌اش سالم‌اند و تحقیقات درباره آن جریان دارد.

شبکه ۱۳ اسرائیل هم در پی آن گزارش داد مقام‌های این کشور ایران را مسئول حمله می‌دانند. بنی گنتس، وزیر دفاع این کشور،‌ گفته ایران متهم اصلی پشت این حمله است.

در حالی معاون اول رییس‌جمهور ایران انتساب این مساله به تهران را «انگشت اتهام» خوانده که روزنامه کیهان، تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرده این حمله از سوی نیروهای مورد حمایت تهران در تلافی حمله اخیر آمریکا و اسرائیل به پایگاه‌های شبه‌نظامیان متحد ایران در سوریه انجام شده است.

اختلاف میان تهران و تل‌آویو در شرایطی پس از این حمله تشدید می‌شود که دنی دنون،‌ سفیر سابق اسرائیل در سازمان ملل متحد، گفته: «ما ساکت نخواهیم بود. ایرانی‌ها هزینه سنگینی برای هرگونه هجمه علیه دولت اسرائیل خواهند پرداخت.»

به گزارش شبکه خبری «کان» مقام‌های ارشد اسرائیلی روز یک‌شنبه درباره این مساله و نحوه پاسخگویی به حمله، مذاکره خواهند کرد.

روزنامه جروزالم‌پست نوشته کشتی مورد حمله قرار گرفته با نام «هلیوس‌ری»، که معمولا برای حمل وسایل نقلیه استفاده می‌شد، هنگام وقوع انفجار شامگاه پنجشنبه از عربستان سعودی به سمت سنگاپور می‌رفت. پس از حادثه، این کشتی برای ارزیابی خسارت به بندری در دوبی هدایت شده است.

بر اساس گزارش این روزنامه، مقامات شرکت امنیتی «دریاد» که امنیت منطقه را تامین می‌کرد، نیز گفته‌اند در حال بررسی احتمال دخالت نیروهای نظامی ایران در این حادثه هستند.

دریاد در گزارشی اشاره کرد: «در حالی که جزئیات مربوط به این حادثه نامشخص است، اما این احتمال واقع‌بینانه وجود دارد كه این اتفاق نتیجه فعالیت نامتناسب نیروهای نظامی ایران باشد.»

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More