واکنش برادر علی یونسی به اتهامات امنیتی؛ بازپرس و ماموران گفتند بازداشت ربطی به سابقه خانوادگی ندارد | ایران اینترنشنال

واکنش برادر علی یونسی به اتهامات امنیتی؛ بازپرس و ماموران گفتند بازداشت ربطی به سابقه خانوادگی ندارد

 

با گذشت نزدیک به یک‌ماه از بازداشت علی یونسی،‌ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف و صاحب طلای المپیاد جهانی نجوم،‌ طرح اتهام‌های امنیتی علیه او از طرف رسانه‌ها و کاربران نزدیک به حکومت ایران ادامه دارد.

رضا یونسی،‌ برادر این دانشجوی زندانی،‌ روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال ضمن رد همه این اتهام‌ها، آنها را «لجن‌پراکنی» با هدف «سرکوب نارضایتی‌ها» خواند.

یونسی ضمن رد اظهارات غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه، مبنی بر پیدا شدن مواد انفجاری در منزل خانواده‌اش گفت: «همان شب اولی که ماموران به خانه ما ریختند،‌ هیچ مورد مشکوکی در منزل ما نبود و این را خود ماموران هم گفتند.»

او افزود: «حتی پدر من که بازپرس پرونده را دید،‌ بازپرس به او اعلام کرد که هیچ مورد مشکوکی در خانه شما نبوده است.»

به گفته برادر این دانشجوی زندانی،‌ بازپرس پرونده به خانواده‌اش اعلام کرده که از سابقه خانوادگی و پیشینه عضویت پدر و مادرش در سازمان مجاهدین خلق مطلع است و بازداشت این دانشجو به این مسائل ارتباطی ندارد.

یونسی اضافه کرد که اتهام‌های سخنگوی قوه قضاییه «بی‌ربط» است و افزود احتمالا او از جزییات پرونده آگاهی ندارد.

او هدف از این اتهام‌ها را «سرکوب و خواباندن جو اعتراض» در ایران دانست.

سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه امیرحسین مرادی و علی یونسی،‌ دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و تلاش برای انجام «اقدامات خرابکارانه» متهم کرد. 

اسماعیلی اضافه کرد که در بازرسی از منازل آن‌ها «اقلام انفجاری» کشف شده است.

یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف هم‌زمان با مرادی دانشجوی فیزیک این دانشگاه شامگاه جمعه ۲۲ فروردین‌ماه از سوی ماموران امنیتی سپاه پاسداران با ضرب و شتم بازداشت شدند.

یونسی در این مدت تنها یک‌بار با خانواده خود تلفنی صحبت کرده است.

 

طرح اتهام‌ از طرف مسئول بسیج دانشجویی

طی هفته‌های گذشته و با افزایش واکنش‌ها به بازداشت یونسی،‌ فعالان بسیج دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف و حامیان حکومت ایران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های نزدیک به حکومت اتهام‌های امنیتی مختلفی را علیه او مطرح کرده‌اند. 

علیرضا قادری،‌ مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف،‌ کسی بود که چند روز پس از بازداشت یونسی نخستین بار در توییتر نوشت که دلیل بازداشت او به «خارج از محیط دانشگاه» مربوط است. 

او توضیح نداد که چگونه این اطلاعات درباره پرونده را به دست آورده است.

قادری همچنین در نامه‌ای به دستگاه قضایی خواستار اعلام اتهام‌های این دو جوان دانشجو شد و اعلام کرد: «قاعده ما اعتماد به تشخیص و عملکرد دستگاه امنیتی است.»

 

طرح اتهام توسط سردبیر خبرگزاری قوه قضاییه

در این میان محمد فراهانی، سردبیر خبرگزاری میزان،‌ رسانه رسمی قوه قضاییه در ایران،‌ روز سه‌شنبه در توییتر نوشت که چند روز قبل از طرح اتهام‌ها از  طرف غلامحسین اسماعیلی، او گزارشی در این خبرگزاری درباره جذب نیروهای دانشجویی از سوی «گروه‌های تروریستی» پس از انقلاب منتشر کرده بود. پس از این گزارش، سخنگوی قوه قضاییه اتهام یونسی و مرادی را ارتباط با سازمان مجاهدین خلق اعلام کرد.

فراهانی در این توییتر اشاره کرد: «نوشتیم که چطور گروهک‌های تروریستی در اوایل انقلاب طعمه‌های خود را از میان دانشجوها انتخاب می‌کردند. ‏عوامل ترور شهید مطهری هم دانشجو بودند.»

 

انتشار اتهام از سوی حامیان حکومت در خارج

برخی حساب‌های کاربری شناخته‌شده نیز با انتشار ویدیوهایی این دو دانشجو را به دست‌ داشتن در عملیات خرابکارانه در کشور متهم کردند.

انفجار مقابل «قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران» و «ستاد اجرایی فرمان امام» اتهامی بود که نجاح محمدعلی، تحلیلگر سیاسی حامی حکومت ایران در خارج کشور،‌ به این دو دانشجو منتسب کرد. 

هر او چند پس از آن‌که این توییت با واکنش منفی کاربران مبنی بر اتهام‌زنی امنیتی مواجه شد، آن را حذف کرد.

به نظر می‌رسد حساب‌های توییتری نزدیک به حکومت در روزهای گذشته با شدت بیشتری سعی در مقایسه این دو دانشجو با اعضای گروه‌ داعش و یا گروه‌های مخالف حکومت دارند.

علاوه بر آن برخی حساب‌های کاربری بدون هویت روشن و با نام‌هایی همچون «حاج‌عمار» که نشان‌دهنده انتساب به طیف حامیان جمهوری اسلامی است، نیز با انتشار متن‌هایی سعی در توضیح و توجیه اتهام‌هایی از جمله کشف مواد انفجاری از خانه یونسی کرده‌اند.

با این حال فعالان دانشجویی و زندانیان سیاسی پیشین از جمله بهاره‌ هدایت با انتشار توییت‌هایی نوشته‌اند که قبلا نیز نهادهای امنیتی ایران پس از بازداشت برخی دانشجویان و نخبگان دانشگاهی سعی در انتساب اتهام‌های مشابه امنیتی به آن‌ها داشته‌اند.

تازه چه خبر؟
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More
کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش...More
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از شهروندان این کشور خواهد خواست تا در صورت امکان، از خانه کار کنند. در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در...More
علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، می‌گوید در پی کاهش قدرت خرید مردم و شرایط کرونا میانگین خرید گوشت نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش...More