واکنش ایران به تمدید نشدن معافیت‌های هسته‌ای؛ تاثیری در فعالیت‌هایمان ندارد | ایران اینترنشنال

واکنش ایران به تمدید نشدن معافیت‌های هسته‌ای؛ تاثیری در فعالیت‌هایمان ندارد

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تمدید نشدن معافیت‌‌های تحریمی پروژه‌های اتمی ایران که با برجام مرتبط هستند را «سر و صدای رسانه‌ای» خواند و اعلام کرد که این اقدام «هیچ تاثیری بر روند کار» جمهوری اسلامی ندارد.

بهروز کمالوندی گفت که سوخت اتمی مورد نیاز « بدون هیچ مشکلی» از روسیه به ایران ارسال می‌شود و اگر سوخت موجود تمام شود ایران «قادر به تولید» آن است.

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر با نظارت سازمان انرژی اتمی از روسیه تامین می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که کلیه معافیت‌های باقی‌مانده از تحریم برای پروژه‌های مرتبط با توافق هسته‌ای ایران تا ۶۰ روز دیگر به پایان خواهد رسید.

بر اساس این بیانیه، لغو معافیت‌ها راکتور اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای راکتور تحقیقاتی تهران و صادرات ضایعات سوخت راکتورهای تحقیقاتی ایران را شامل می شود.

پمپئو افزود آمریکا معافیت مرتبط با فعالیت‌های در حال انجام در واحد اول نیروگاه هسته‌ای بوشهر را ۹۰ روز تمدید می‌کند تا کارها با ایمنی به پایان برسد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره راکتور اراک نیز گفت: « چین و سایر کشور‌های اروپایی با ما در این کار همراهی می‌کنند، اما کار اصلی طراحی راکتور و سوخت آن با خودمان است.»

او در عین حال اعلام کرد که روند کار در بازطراحی راکتور اراک «به دلیل مشکلاتی که در اجرای برجام و اعمال تحریم‌ها وجود دارد آهسته است».

کمالوندی گفت اروپا در تحریم‌ها با آمریکا همراهی نکرده، اما در بازسازی این راکتور «چندان سرعت عمل ندارد».

بریتانیا و چین برای بازطراحی راکتور اراک با ایران همکاری می کنند تا این راکتور از آب سنگین به راکتور آب سبک تبدیل شود.

مقام‌های آمریکایی از اقدام دولت ایالات متحده در عدم تمدید معافیت‌ پروژه‌های مرتبط با توافق هسته‌ای ایران استقبال کرده و خواستار تداوم فشارها بر جمهوری اسلامی شده‌اند.

برایان هوک، نماینده ویژه ‌آمریکا در امور ایران، با اشاره به اقدام آمریکا گفته است: «جمهوری اسلامی از برنامه هسته‌ای خود برای باج‌گیری از جامعه جهانی استفاده می‌کند.»

کریستوفر فورد، معاون وزیر خارجه آمریکا، نیز روز چهارشنبه در واکنش به عدم تمدید معافیت پروژه‌های مرتبط با توافق هسته‌ای ایران گفت: «تا زمانی‌که جمهوری اسلامی برای مذاکره درباره راه‌حل مورد نظر ایالات متحده به پای میز مذاکره نیاید فشارهای آمریکا ادامه خواهد یافت.»

کریستوفر فورد تاکید کرد که مجبور کردن جمهوری اسلامی به انجام یک تعامل به نفع صلح و ثبات خاورمیانه است.

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More