واکنش ایران به اجرای تحریم‌های آمریکا علیه دولت اسد:همکاری اقتصادی با سوریه را تقویت می‌کنیم | ایران اینترنشنال

واکنش ایران به اجرای تحریم‌های آمریکا علیه دولت اسد:همکاری اقتصادی با سوریه را تقویت می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه دولت بشار اسد، گفت که «همانند گذشته به همکاری‌های اقتصادی خود با دولت سوریه ادامه می‌دهیم و به‌رغم این تحریم‌ها، روابط اقتصادی خود را با سوریه تقویت خواهیم کرد.»

آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ خرداد اعلام کرد که ۳۹ شخص و نهاد در سوریه از جمله بشار اسد و همسرش اسما اسد را تحریم کرده است.هدف از این تحریم‌ها قطع درآمد دولت اسد برای کشاندن او سر میز مذاکره به رهبری سازمان ملل متحد عنوان شده است.

قانون قیصر که در ماه پایانی سال گذشته به تصویب رسید و اکنون به اجرا گذاشته شده است به آمریکا امکان می‌دهد تا مقامات ارشد دولت اسد، رهبران نظامی سوریه و افرادی که در جنایات جنگی هشت ساله دست داشتند و همچنین روسیه و ایران را به‌ دلیل انجام جنایات جنگی گذشته و فعلی در سوریه مورد تحریم قرار دهد.

یک روز قبل از از اعلام تحریم‌های گسترده ایالات متحده علیه دولت بشار اسد نیز وزیر امور خارجه جهمری اسلامی در روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد بعد از ورود به مسکو از ارتقا همکاری با سوریه خبر داده بود. محمدجواد ظریف گفت که «ما روابط اقتصادی قدرتمندی با سوریه داریم. این کشور یک خط اعتباری در ایران دارد و روابطمان را برای توسعه اوضاع اقتصادی در سوریه ارتقا می‌دهیم.»

عباس موسوی روز پنج‌شنبه ۲۹ خرداد ماه گفت که  «جمهوری اسلامی ایران وضع و اجرایی شدن قانون تحریمی قیصر علیه سوریه را اقدامی خلاف قوانین بین المللی و مبانی انسانی دانسته و آن را محکوم کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افزود: «در شرایطی که جهان درگیر همه گیری کرونا است، اعمال این قبیل تحریم‌های غیرانسانی، تنها رنج و آلام مردم سوریه را تشدید خواهد کرد.»

موسوی گفت که جمهوری اسلامی ایران «هیچ گونه اعتباری برای این قبیل تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه که از روی قلدر مابی وضع و اجرا می شود، قائل نبوده و آنها را تروریسم اقتصادی علیه مردم عادی سوریه و در مسیر تداوم تلاش‌های آمریکا برای بی‌ثبات کردن آن کشور قلمداد می‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این تحریم‌ها گفت که ما همانند گذشته به همکاری‌های اقتصادی خود با دولت سوریه ادامه خواهیم داد و به‌رغم این تحریم ها، روابط اقتصادی خود را با سوریه تقویت خواهیم کرد.

پیشتر آدام کینزینگر عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به واشنگتن پست گفته بود که قانون قیصر علاوه بر اجرای عدالت برای قربانیان، اهرم لازم برای یافتن راه حل سیاسی برای جنگ سوریه را به آمریکا می‌دهد  و یکی از اهداف تصویب آن بالا بردن هزینه مشارکت مستقیم ایران و روسیه در جنگ سوریه و حمایت از بشار اسد است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده «تحریم‌های بسیار بیشتری» علیه دولت بشار اسد در سوریه پیش‌بینی می‌کند و تا زمانی که اسد به جنگ «بیهوده و بی‌رحمانه» علیه مردم سوریه پایان ندهد، تحریم‌ها متوقف نمی‌شوند.

تازه چه خبر؟
محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر...More
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند. تدروس آدهانوم، دبیرکل این...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More