واکنش انجمن صنایع بهداشتی به گزارش ایران اینترنشنال: امسال هیچ افزایش قیمتی در خمیر دندان نداشتیم | ایران اینترنشنال

واکنش انجمن صنایع بهداشتی به گزارش ایران اینترنشنال: امسال هیچ افزایش قیمتی در خمیر دندان نداشتیم

دو روز پس از انتشار گزارش ایران‌ اینترنشنال درباره جهش «نجومی» قیمت خمیردندان تا ۵۰۰ هزار تومان در بازار ایران،‌ انجمن صنایع شوینده،‌ بهداشتی و آرایشی به آن واکنش نشان داد و به صورت کلی افزایش قیمت‌ها در سال ۱۳۹۹ را تکذیب کرد.

بختیار علم‌بیگی، رییس هیات‌ مدیره این انجمن، روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه به خبرگزاری ایسنا گفت: «محصولات شوینده، آرایشی و بهداشتی در سال جاری تاکنون هیچگونه افزایش قیمتی نداشته است. این انجمن رقم نجومی خمیردندان را به شدت تکذیب می‌کند.»

با این حال او در پاسخ به سوال ایسنا درباره قیمت خمیردندان‌ خارجی ابراز بی‌اطلاعی کرد. علم‌بیگی سقف قیمت خمیردندان خارجی تولید داخل را «۲۷۰ هزار تومان» عنوان کرد.

او قیمت‌های مطرح‌شده را موجب «تشویش اذهان عمومی» دانست و افزود: «قیمت ۵۰۰ هزار تومانی که برای خمیر دندان ذکر شده قیمت غیرمنطقی است و فردی که آن را مطرح کرده مسئولیتی در این انجمن ندارد.»

هفته گذشته، یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به نرخ دلار گفته بود قیمت خمیردندان‌های خارجی «نجومی» شده است.

علی شریعتی در گفت‌وگویی با پایگاه خبری تجارت‌نیوز گفت: «حتی بعضی از خمیردندان‌های خارجی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.»

با این حال همین قیمت را نیز رییس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده رد کرده است؛ اما نگاهی به وبسایت‌‌های فروش آنلاین از جمله «دیجی‌ کالا» تایید می‌کند برخی مدل‌های خمیردندان از جمله سنسوداین «۴۹۶ هزار تومان» و «۳۹۷ هزارتومان» قیمت‌گذاری شده است.

علم‌بیگی پیش از این نیز افزایش قیمت خمیردندان را رد کرده و آن را «غیرقانونی» خوانده بود.

افزایش قیمت خمیر و نخ دندان خارجی هم‌زمان با بالا رفتن قیمت سایر کالاها صورت می‌گیرد؛ آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان داد نرخ تورم سالانه کشور در شهریورماه امسال به بیش از ۳۴ درصد رسید. 

خبرگزاری رسمی دولت ایران نیز روز ۱۶ مهرماه طی گزارشی افزایش قیمت کالاهای بهداشتی همزمان با سرمای هوا و بحران کرونا را تایید کرده بود.

افزایش قیمت و کمیاب شدن نرخ خمیر دندان طی روزهای گذشته در توییتر با واکنش گسترده کاربران مواجه شده است.