واکنش اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا به اعدام زم: ایران سرکوب رسانه‌ها را متوقف کند | ایران اینترنشنال

واکنش اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا به اعدام زم: ایران سرکوب رسانه‌ها را متوقف کند

اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در پاسخ به ایران ‌اینترنشنال با محکوم کردن اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، از حکومت ایران خواست ارعاب روزنامه‌نگاران و حمله به رسانه‌ها را متوقف کند.

شیموس دولی، دستیار دبیرکل این اتحادیه، در همین زمینه گفت: «هدف قرار دادن، ربودن و اعدام یک روزنامه‌نگار مخالف که مدت‌ها خاری در چشم حکومت ایران قلمداد می‌شد و مسئول انتشار اخبار و انتشار اطلاعاتی که مقامات برای سرکوب آن تلاش می‌کردند بود، عملی نفرت‌انگیز و حساب‌شده برای تاثیر هولناک بر روزنامه‌نگاری و آزادی رسانه است.» 

او این اعدام را «آخرین اقدام وحشتناک» حکومتی خواند که روزنامه‌نگاران تبعیدی در سراسر جهان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

در همین زمینه، دولی به آزار و ارعاب و فشارهای امنیتی حکومت ایران به اعضای این اتحادیه و کارمندان رسانه‌ها در شبکه‌های ایران ‌اینترنشنال و بی‌بی‌سی و همچنین خانواده‌های آنان اشاره کرد.

دستیار دبیرکل اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در ادامه خواستار توقف جرم‌انگاری روزنامه‌نگاری و حمله به آزادی رسانه‌ها توسط حکومت ایران شد.

پیش از این نیز میشل‌استان‌استریت، دبیرکل این اتحادیه، از «آدم‌ربایی» و «محاکمه نمایشی» زم انتقاد کرده و آن را پیامی «گستاخانه» به سایر روزنامه‌نگاران خوانده بود.

این اظهارات در پی آن بیان می‌شود که شماری از روزنامه‌نگاران خواستار واکنش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به اعدام روح‌الله زم شده بودند.

این فدراسیون در بیانیه‌ای اعلام کرده بود زم را به عنوان ادمین کانال خبری تلگرامی و براساس قوانین این نهاد روزنامه‌نگار قلمداد نمی‌کند، اما اعدام او را «جنایتی وحشتناک» می‌داند.

در ادامه این موضوع، ایران اینترنشنال و همچنین چندین رسانه فارسی‌زبان از جمله رادیوفردا نیز در توییتر خود اعلام کردند که زم را به عنوان روزنامه‌نگار می‌شناسند.

وب‌سایت سحام‌نیوز نیز در حساب توییتری خود نوشت که تایید می‌کند روح‌الله زم سابقه حضور در این مجموعه و همکاری در تهیه خبر،‌ گزارش،‌ محتوا و مصاحبه آن‌ها را داشته است.

روزنامه‌نگارانی از جمله ژیلا بنی‌یعقوب، ماهرخ‌ غلامحسین‌پور و معصومه پگاه هم در حساب‌های کاربری خود در رسانه‌های اجتماعی به سابقه روزنامه‌نگاری زم اشاره کرده و بر آن «شهادت» دادند.

تازه چه خبر؟
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More