واکنش اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا به اعدام زم: ایران سرکوب رسانه‌ها را متوقف کند | ایران اینترنشنال

واکنش اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا به اعدام زم: ایران سرکوب رسانه‌ها را متوقف کند

اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در پاسخ به ایران ‌اینترنشنال با محکوم کردن اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، از حکومت ایران خواست ارعاب روزنامه‌نگاران و حمله به رسانه‌ها را متوقف کند.

شیموس دولی، دستیار دبیرکل این اتحادیه، در همین زمینه گفت: «هدف قرار دادن، ربودن و اعدام یک روزنامه‌نگار مخالف که مدت‌ها خاری در چشم حکومت ایران قلمداد می‌شد و مسئول انتشار اخبار و انتشار اطلاعاتی که مقامات برای سرکوب آن تلاش می‌کردند بود، عملی نفرت‌انگیز و حساب‌شده برای تاثیر هولناک بر روزنامه‌نگاری و آزادی رسانه است.» 

او این اعدام را «آخرین اقدام وحشتناک» حکومتی خواند که روزنامه‌نگاران تبعیدی در سراسر جهان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

در همین زمینه، دولی به آزار و ارعاب و فشارهای امنیتی حکومت ایران به اعضای این اتحادیه و کارمندان رسانه‌ها در شبکه‌های ایران ‌اینترنشنال و بی‌بی‌سی و همچنین خانواده‌های آنان اشاره کرد.

دستیار دبیرکل اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در ادامه خواستار توقف جرم‌انگاری روزنامه‌نگاری و حمله به آزادی رسانه‌ها توسط حکومت ایران شد.

پیش از این نیز میشل‌استان‌استریت، دبیرکل این اتحادیه، از «آدم‌ربایی» و «محاکمه نمایشی» زم انتقاد کرده و آن را پیامی «گستاخانه» به سایر روزنامه‌نگاران خوانده بود.

این اظهارات در پی آن بیان می‌شود که شماری از روزنامه‌نگاران خواستار واکنش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به اعدام روح‌الله زم شده بودند.

این فدراسیون در بیانیه‌ای اعلام کرده بود زم را به عنوان ادمین کانال خبری تلگرامی و براساس قوانین این نهاد روزنامه‌نگار قلمداد نمی‌کند، اما اعدام او را «جنایتی وحشتناک» می‌داند.

در ادامه این موضوع، ایران اینترنشنال و همچنین چندین رسانه فارسی‌زبان از جمله رادیوفردا نیز در توییتر خود اعلام کردند که زم را به عنوان روزنامه‌نگار می‌شناسند.

وب‌سایت سحام‌نیوز نیز در حساب توییتری خود نوشت که تایید می‌کند روح‌الله زم سابقه حضور در این مجموعه و همکاری در تهیه خبر،‌ گزارش،‌ محتوا و مصاحبه آن‌ها را داشته است.

روزنامه‌نگارانی از جمله ژیلا بنی‌یعقوب، ماهرخ‌ غلامحسین‌پور و معصومه پگاه هم در حساب‌های کاربری خود در رسانه‌های اجتماعی به سابقه روزنامه‌نگاری زم اشاره کرده و بر آن «شهادت» دادند.

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More