واکنش‌ فرمانده سپاه به انتقاد‌های روحانی درباره مدیریت سیل | ایران اینترنشنال

واکنش‌ فرمانده سپاه به انتقاد‌های روحانی درباره مدیریت سیل

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران با دفاع از اقدام‌های سپاه در جریان سیل آق‌قلا گفته است انفجار خط آهن برای «سرعت بخشیدن به تخلیه آب» صورت گرفت.

او که صبح شنبه، ۱۰فروردین ۱۳۹۸، برای دومین بار به مناطق سیل‌زده استان گلستان سفر کرده، از احتمال انجام انفجارهای دیگری خبر داده و گفته است: «امیدواریم دیگر به ما تهمت انتقال آب از این طرف به آن طرف نزنند، چون اینجا نقطه‌ای است که آب باید خارج شود.»

این سخنان واکنشی است به سخنان روز جمعه حسن روحانی، ریيس‌جمهور ایران که گفته بود تخریب جاده‌ و خط آهن در جریان سیل شهر آق‌قلا، هیچ تاثیری برای حل مشکل نداشته است.

پیش از این جریان اولین سفر فرمانده سپاه به آق‌قلا، با دستور مستقیم فرمانده سپاه بود که بخشی از جاده گمیشان منفجر و تخریب شد تا آب به سمت دریا تخلیه شود ولی حسن روحانی گفت این اقدام مثل فرستادن آب از این سمت کاسه به آن سمت کاسه است و به حل بحران کمک نکرده است.

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی هم روز شنبه دهم فروردین در توییتی نوشت: «هنگام قایق سواری در باره شکافتن جاده و مدیریت سیلاب تصمیم نگیریم و آن را منتشر نکنیم.»

این توییت کنایه به تصمیم سردار جعفری، فرمانده سپاه است که روز هفتم فروردین در جریان بازدید از اطراف آق‌قلا، دستور تخریب جاده گمیشان را صادر کرد.

در واکنشی دیگر به انتقادات از اقدامات سپاه، سردار حسین معروفی، فرمانده سپاه نینوای گلستان گفته است اگر جاده برای خروج سیلاب تخریب نمی‌شد، «خسارت‌ها چند برابر و شهرها زیر آب می‌رفتند.»

دیروز، جمعه ۹ فروردین همچنین خبرگزاری تسنیم، نامه‌ای از معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان را منتشر کرد که از فرمانده سپاه استان گلستان خواسته بود که عملیات «برداشت برخی نقاط» ریل راه‌آهن گرگان-اینچه برون که در حاشیه شهر آق‌قلا واقع شده، اجرایی شود.

با این وجود، متن نامه نشان می‌دهد که این پیشنهاد از سوی فرمانده سپاه استان گلستان در جلسه ستاد بحران مطرح شده است.

خبرگزاری تسنیم هم با انتشار این سند نوشته است: «حاضران در منطقه در گفت‌وگو با خبرنگاران به‌خلاف نظر رئیس جمهور، تنها راه تخلیه آب را شکافتن جاده و ایجاد کانال‌های هدایت آب به دریا معرفی می‌کنند و از نیروهای سپاه تشکر می‌کنند.»

بر اساس گزارش همین خبرگزاری، فرمانده سپاه قرار است در سفر امروز به شهرستان‌های گمیشان و آق‌قلا، از روند احداث کانال‌ها و لایروبی برخی مسیرها برای تسریع خروج آب از شهرها و روستاها بازدید کند.

لایروبی نشدن رودخانه‌ها و کانال‌های خروج آب از شهر، یکی از مشکلات مهم امدادرسانی در جریان سیل اخیر استان گلستان اعلام شده است.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو جمعه شب نهم فروردین در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» گفت که  «۸هزار میلیارد تومان به قیمت‌های امروز» برای لایروبی رودخانه‌های کشور در طول سه‌سال آینده لازم است.

در شیراز نیز سپاه استان فارس با انتشار بیانیه‌ای به برخی خبرها واکنش نشان داد.

در این بیانیه که از سوی روابط عمومی سپاه فجر فارس منتشر شده، از دستگاه قضایی خواسته شده که با «منافقان» که شایعه می‌سازند، برخورد شود.

در بخشی از این بیانیه آمده که «دشمنان» و « اَیادی ورشکسته و افسرده آنان»  قصد مخدوش کردن ذهنیت، باور و اعتماد مردم» نسبت به سپاه را دارند.

این بیانیه در واکنش به برخی خبرهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی است که اقدام‌های سپاه در پادگان حاشیه شهر شیراز برای انحراف مسیر آب، منجر به هدایت سیل به ورودی شهر شیراز و بروز فاجعه شده است.

 

تازه چه خبر؟
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More