واکنش‌ها به رکوردزنی آیدین آغداشلو در حراج تهران با وجود اتهامات جنسی | ایران اینترنشنال

واکنش‌ها به رکوردزنی آیدین آغداشلو در حراج تهران با وجود اتهامات جنسی

 

آیدین آغداشلو، نقاش مشهور ایرانی که به تعرض جنسی به چندین زن متهم شده، با فروش یک اثر در سیزدهمین دوره حراج تهران، رکورد تاریخ این حراجی را شکست.

این در حالی است که هما تاراجی،‌ مدیر روابط بین‌الملل حراج تهران پیشتر گفته بود به دلیل طرح اتهام‌های جنسی علیه آغداشلو، ممکن است دو نقاشی او از حراجی امسال  حذف شود.

تابلوی «خاطرات امید» از آغداشلو روز جمعه ۲۶ دی‌ماه در حراجی تهران به قیمت پایه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان عرضه شد و در نهایت به ده برابر این قیمت یعنی ۱۲ میلیارد تومان، به فروش رسید.

این تابلوی آغداشلو نه تنها گران‌ترین اثر حراج سیزدهم نام گرفت، بلکه رکورد فروش حراج تهران در طول دوازده دوره گذشته آن را شکست. 

اثر دیگری از آغداشلو نیز در حراج امسال به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

پیشتر اثری از سهراب سپهری با قیمت ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان که در دوره نهم حراج تهران به فروش رسیده بود، رکورددار این مراسم بود.

حراج تهران در سال‌های اخیر با فروش بالای آثار هنری توجه بسیاری را به خود جلب کرده و این حراج در سیزدهمین دوره خود نیز در مجموع به فروش ۸۷ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومانی رسید.

 

گزارش نیویورک تایمز درباره اتهامات جنسی آغداشلو

رکوردزنی آغداشلو در این مراسم در حالی است که ۱۳ زن در اوایل آبان ماه در مصاحبه با نیویورک‌تایمز این نقاش را به تعرض جنسی متهم کردند.

همچنین ۴۵ نفر از جمله شاگردان سابق، یک دستیار قدیمی، گالری‌داران، بازیگران، یک دلال آثار هنری در تهران و خبرنگاران فعال در حوزه‌ فرهنگ و هنر در ایران نیز در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفتند که در مجامع هنری همه از رفتار‌های آغداشلو با شاگردان دختر و جوان باخبر بودند.

اولین بار سارا امت‌علی روزنامه‌نگار سابق، در شهریورماه در حساب توییترش نوشت هنگامی که در ایران به عنوان خبرنگار هنری برای تهیه گزارش به دفتر آغداشلو رفته بود، از سوی او مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفت.

اما آغداشلو با انتشار بیانیه‌ای این اتهام را رد کرد و نوشت: «من قطعا خودم را انسان کاملی نمی‌دانم، اما این ادعای ناروا را قویا رد می‌کنم.»

 

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

رکوردزنی آغداشلو در حراج تهران واکنش‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت و برخی از بی‌توجهی به اتهام‌های مطرح‌شده علیه او انتقاد کردند.

آسیه امینی، تحلیلگر مسائل اجتماعی، در توییتی با اشاره به جنبش من هم (MeToo) که درباره آزار جنسی افشاگری می‌کند نوشت یکی از نتایج آن در آمریکا این بود که فردی مثل هاروی واینستین، از تهیه‌کنندگان مطرح هالیوود، شغلش را از دست داد اما در ایران تابلویی از ‎آغداشلو رکورد قیمت را شکست.

 

 

سحر آزاد، خبرنگار، هم در توییتی نوشت: «تابلوی آغداشلو رکورد شکوند تا خشونت فرهنگ بیشتر رو بیاد.»

برخی از کاربران نیز فروش بی‌سابقه یک اثر از آغداشلو را به «یک باند» نسبت دادند که در پی ترمیم چهره این نقاش است.

یاسین نمکچیان، روزنامه‌نگار، در حساب توییتر خود با هشتگ «من هم» نوشت: «هیچ کس برای تابلوی آیدین آغداشلو ۱۲ میلیارد تومان پول نداده است. این نمایش مافیای آثار هنری است که از یک طرف می‌خواهد حیثیت بر باد رفته استاد را بازگرداند و از طرفی وانمود کند، صدای مظلومان به جایی نرسیده است.»

تازه چه خبر؟
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More