واکنش‌های جهانی به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران | ایران اینترنشنال

واکنش‌های جهانی به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران

فرانسه، اسرائیل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعلام تصمیمات جدید ایران در کاهش تعهدات برجامی‌ واکنش نشان دادند.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه ۱۶ تیرماه در نشست خبری مشترک با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و علی ربیعی سخنگوی دولت ایران گفت: «بر اساس دستوری که از رییس‌جمهور و شورای عالی امنیت ملی داشتیم گام دوم را امروز باید برمی‌داشتیم. در اقدام دوم زمان دیگر مطرح نیست. رونوشت تغییری که در DAQ مدنظر است را به آژانس تحویل می‌دهیم. فردا ما از ۳/۶۷ درصد فراتر می‌رویم.»

در واکنش به این اعلام، ریاست جمهوری فرانسه، آنچه را «نقض» توافق وین درباره برنامه هسته‌ای ایران خواند محکوم کرد.

یک مقام کاخ الیزه در پاسخ به پرسش خبرگزاری رویترز در این زمینه گفت: «الیزه نقض برجام را محکوم می‌کند. همانطور که رییس جمهور به آقای روحانی گفت، ما تا روز پانزدهم ژوئیه فرصت داریم که گفت‌وگوها میان همه طرفین انجام شود.»

اشاره این مقام دولت فرانسه به گفت‌وگوی تلفنی روحانی و مکرون در شامگاه شنبه ۱۵ تیرماه است که در آن در زمینه یک فرصت چند روزه برای فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات توافق شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تصمیم ایران برای افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم را «بسیار خطرناک» توصیف کرد و بار دیگر از اروپا خواست که تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کند.

نتانیاهو گفت: «ایران رسما تعهد خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد، مبنی بر عدم غنی‌سازی اورانیوم بیشتر از یک سطحی را نقض کرده است.»

نخست وزیر اسرائیل سپس از «دوستان خود، رهبران فرانسه، بریتانیا و آلمان» که این توافق را امضا کرده‌اند و «گفته‌اند که به محض نقض آن تحریم‌های جدی اعمال خواهد شد»، خواست که بر اساس قطعنامه شورای امنیت عمل کنند.

خبرگزاری رویترز با نقل این اظهارات نتانیاهو نوشت که اگر یکی از سه طرف اروپایی توافق معتقد باشند که این توافق نقض شده، آنان می‌توانند روندی را که برای حل اختلافات پیش‌بینی شده آغاز کنند. این روند به تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازگشت تحریم‌های این سازمان علیه ایران منجر خواهد شد.

با این حال، کاخ الیزه روز یکشنبه اعلام کرد که در این مرحله آغاز چنین روندی در دستور کار نیست.

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر نگرانی خود را از دستیابی ایران به سلاح اتمی ابراز کرد و گفت که «غنی‌سازی اورانیوم برای یک دلیل و تنها یک دلیل انجام می‌شود و آن ساخت بمب‌های اتمی است.»

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در انتظار گزارش بازرسان خود در ایران است که بررسی کنند آیا تهران فراتر از مرز مجاز غنی‌سازی اورانیوم رفته یا نه.

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ما در جریان اعلام صورت گرفته از سوی ایران در زمینه میزان غنی‌سازی اورانیوم هستیم.»

او اضافه کرد: «بازرسان آژانس در ایران به محض دریافت اطلاعات در این زمینه، گزارشی را به مقر آژانس خواهند فرستاد.»

قرار است  جلسه «شورای حکام» به درخواست آمریکا و با محوریت برنامه اتمی ایران هفته آینده، ۱۹ تیرماه، برگزار شود.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More