واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران؛ خودرو کمربند نداشت و سرویس کارخانه سیمان بود | ایران اینترنشنال

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران؛ خودرو کمربند نداشت و سرویس کارخانه سیمان بودهادی امیدوار، فرمانده پلیس راه ایران، گفت که اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه سرویس کارکنان کارخانه سیمان بوده و احتمالا به دلیل «رایگان بودن» از آن استفاده شده است.

به گفته امیدوار، مسئول محلی احتمالا به دلیل «رایگان» بودن از اتوبوس کارخانه سیمان  برای انتقال خبرنگاران استفاده کرده، در صورتی که در چنین مواردی «مسئول محلی باید به پلیس راه و راهداری اطلاع دهد که مسافران اتوبوس چه کسانی هستند.»

او همچنین گفت که راننده اتوبوس در روز حادثه به پلیس راه اعلام کرده در حال انتقال کارگران کارخانه سیمان است و به دلیل اینکه سال‌ها همین روند وجود داشته، پلیس نیز آن را تایید کرده است.

فرمانده پلیس راه سوار کردن مسافران بدون صورت وضعیت را تخلف راننده ذکر کرد و افزود که این اتوبوس باید فاصله شهر تا کارخانه را طی می‌کرده اما در این ماموریت مسیر آن تغییر کرده است.

پیشتر، ناصر عتباتی، رئیس دادگستری آذربایجان غربی، اعلام کرد که راننده اتوبوس بازداشت شده است.

فرمانده پلیس راه ایران همچنین گفت که این اتوبوس تولید سال ۸۵ بوده اما به دلیل تردد در مسیر کوهستانی به صورت مرتب از ترمز استفاده می‌کرد و سیستم ترمز آن دچار مشکل شده بوده است.

ابراهیم نژادرفیعی، یک خبرنگار هم اعلام کرد که اتوبوس حامل خبرنگاران کمربند ایمنی نداشت و برخی از خبرنگاران از اتوبوس به بیرون پرت شدند.

او گفت که اتوبوس «قدیمی» بوده و «بوی لنت آن در فضای اتوبوس پیچیده بود اما راننده اظهار داشت که به خاطر ترمز زیاد بوده است.»

به گفته این خبرنگار، راننده به دلیل کار نکردن ترمز برای کاهش سرعت اتوبوس را به صخره زد که شیشه‌های شکسته به صورت خبرنگاران خورد اما باز اتوبوس متوقف نشد و دفعه دوم که راننده اتوبوس را به صخره زد تعدادی از خبرنگاران از پنجره به بیرون پرت شدند و دو خبرنگار نیز زیر اتوبوس رفته و جان خود را از دست دادند.

محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی، اعلام کرده بود که این اتوبوس بر خلاف گزارش‌ها «قراضه و مشکل دار» نبوده است. او همچنین گفته بود: «به صورت طبیعی از این اتفاقات زیاد رخ می دهد.»

او ظهر روز شنبه درباره این سخنانش گفت: «منظور من این بوده که اتوبوس شرایط فنی لازم را طبق گفته پلیس راه داشته است، اما این موضوع به هیچ وجه نافی خطاهای رخ داده نیست.»

شهریاری اعلام کرد که از سفر خبرنگاران به استان آذربایجان غربی اطلاع نداشته و از خبر ندادن برگزاری تور بازدید خبرنگاران از سوی مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه به استانداری انتقاد کرد.

او افزود: «به طور قطع ابعاد این حادثه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اجازه نخواهیم داد خون این دو خبرنگار پایمال شود.»

 

 

خبرگزاری ایسنا خبر داد که مراسم تشییع پیکر مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار جان‌باخته در این حادثه روز جمعه در بهشت زهرای تهران برگزار خواهد شد.

ایرنا نیز گزارش داد خبرنگاران حادثه‌دیده در واژگونی اتوبوس در نقده، به همراه پیکر دو خبرنگار جان‌باخته با هواپیما به تهران برگشتند و چهار خبرنگاری که در حال درمان در بیمارستان «امام خمینی» ارومیه‌اند پس از بهبود به تهران برمی‌گردند.

تیمورحسینی، جانشین پلیس راهور، نیز وعده داد که گزارش کارشناسان درباره این حادثه شنبه یا یکشنبه اعلام می‌شود.

تازه چه خبر؟
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت، دستور برنامه‌ریزی و واکسیناسیون فوری قضات و کارکنان دادگاه‌ها را صادر کرد. نمکی در نامه‌ای به علیرضا رییسی، معاون بهداشت این...More
آمریکا نسبت به گزارش‌ها درباره افزایش حملات به غیرنظامیان در افغانستان اظهار نگرانی جدی کرد. این حملات همزمان با قدرت گرفتن هر چه بیشتر طالبان در...More