وال‌استریت ژورنال: آمریکا تحریم‌هایی را علیه متحدان حزب الله در لبنان آماده می‌کند | ایران اینترنشنال

وال‌استریت ژورنال: آمریکا تحریم‌هایی را علیه متحدان حزب الله در لبنان آماده می‌کند

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داد مقام‌های آمریکا قصد دارند هم‌زمان با بروز اعتراض‌های پس از انفجار در بیروت، با استفاده از ابزار وام‌های بین‌المللی و از طریق وضع تحریم‌های هدفمند موجب تغییر سیاسی در لبنان و عقب‌ راندن حزب‌الله شوند.

این نشریه روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه به نقل از یک مقام آمریکا نوشت: «نمی‌دانم چطور می‌توان با راهی غیر از فشار حداکثری به این حوادث واکنش نشان داد.» 

بنا به گفته مقام‌های آمریکا،‌ دولت این کشور به دنبال آن است که هم‌زمان با فرایند اختصاص میلیاردها دلار برای بازسازی بیروت، با تحریم‌هایی این پیام را ارسال کنند که لبنان باید دست به تغییر مسیر بزند.

خشم عمومی پس از انفجار از سوی شهروندان ناراضی که پیش از آن نیز دولت ائتلافی را با هشت ماه اعتراض مواجه کرده بود، روز دوشنبه منجر به سقوط دولت شد. 

در حال حاضر کشمکش بر سر این که چه کسی به قدرت خواهد رسید، ادامه دارد.

در این شرایط مقام‌های آمریکا می‌گویند می‌خواهند با تحریم محتاطانه شماری از افراد، دولت جدید را شکل دهند. 

هدف از این اقدام، وادار کردن طبقه سیاسی حاکم لبنان به از بین بردن فساد بومی است که این کشور را با بحران مواجه کرده است. از سوی دیگر، مقام‌های آمریکا می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که حزب‌الله دست‌اندازی‌اش به تصمیمات دولت را حفظ نکند.

یک مقام آمریکا در این زمینه گفت: «برخی از ما امیدواریم که در نهایت بتوانیم از شرایط استفاده کنیم تا امور بین نخبگان سیاسی را در آنجا تغییر دهیم.»

او افزود: «به نظر من می‌رسد که هم‌زمانی خشم عمومی فعلی با فشار خارجی که خوب در موردش فکر شده می‌تواند تغییراتی بر شیوه سیاستمداری نخبگان، و همچنین اقدامات مالی آن‌ها با توجه به حزب‌الله،‌ تحمیل کند.»

فراتر از تحریم‌ها، دولت ترامپ در نظر دارد بر فرایند اختصاص میلیاردها دلار اعتبار برای حمایت مالی از بیروت در راستای تقویت اقتصاد ناکام آن اعمال نفوذ کند. 

اما در حالی که آمریکا فضای سیاسی فعلی را فرصتی بی‌نظیر برای تحریم‌ها بر لبنان می‌داند،‌ تضمین اهداف دولت با مجازات‌های مالی دشوار است.

آمریکا قدرتمندترین سهام‌دار صندوق بین‌المللی پول است و معاون سابق امور بین‌الملل وزارت خزانه‌داری ترامپ رییس بانک جهانی است که در حال حاضر به برنامه‌ریزی برای انتقال کمک‌های بین‌المللی به لبنان می‌پردازد.

بلاتکلیفی در مورد تأثیر تحریم‌ها می‌تواند در مورد اعمال نفوذ مالی آمریکا نیز وجود داشته باشد. 

یک دهه پیش هم، واشینگتن سعی کرد با استفاده از درخواست وام‌های مشابه صندوق بین‌المللی پول از سوی بیروت، برای تشویق اصلاحات ضدفساد اقدام کند که با موفقیتی اندک مواجه شد.

تحریم موجود دولت آمریکا علیه حزب‌الله،‌ مانند فشار بر ایران و ونزوئلا، پیامدهای اقتصادی داشته اما چنگ‌اندازی آن‌ها به قدرت سیاسی را از بین نبرده است.

تازه چه خبر؟
فرزند مهدی کروبی خبر داد که مهره کمر پدرش پس از زمین خوردن آسیب دیده و قرار است روز یک‌شنبه ششم مهر عمل جراحی شود. حسین کروبی گفت که اواخر هفته گذشته...More
رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران، برای گذراندن محکومیتشان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به...More
مرکز آمار ایران نرخ تورم شهریورماه را ۲۶ درصد اعلام کرد. تورم نقطه به نقطه در این ماه نیز به ۳۴/۴ درصد گزارش شد. مسعود شفیعی، رییس سازمان مدیریت و...More
علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت، مسافرت‌های شهریورماه و مراسم محرم را از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران عنوان کرد. او روز شنبه...More
زهرا ويس‌كرمی، دبیر انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه بوعلی همدان، از احضار ۱۵ دانشجوی این دانشگاه به حراست و کمیته انضباطی خبر داد. او به روزنامه اعتماد...More