واعظی: حسن روحانی اجازه واردات واکسن بدون نوبت و آزاد را صادر کرده است | ایران اینترنشنال

واعظی: حسن روحانی اجازه واردات واکسن بدون نوبت و آزاد را صادر کرده است

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی تایید کرد که رییس جمهوری اسلامی اجازه واردات واکسن بدون نوبت و اولویت را با ارز نیمایی و از طریق شرکت‌های خصوصی برای عرضه آزاد و پولی صادر کرده است.

رییس دفتر روحانی تاکید کرد که این واکسن‌ها قرار است برای «افرادی که نمی‌خواهند صبر کنند تا نوبت‌شان شود»، وارد شود.

این درحالی است که تاکنون مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو به ۷۰۰ هزار دوز نرسیده و وزارت بهداشت تاکنون نتوانسته واکسیناسیون کادر درمان و پزشکان و پرستاران را به انجام برساند.

واعظی گفت که « برخی در داخل می‌گویند که واکسن را در خیابان ناصرخسرو می‌خرند و از آن سو می گویند خانواده هایی به برخی از کشورها می روند و دو سه هفته می‌مانند تا واکسن بزند که این کار درستی نیست.»

رییس دفتر روحانی تاکید کرد که به همین دلیل «رییس جمهور اجازه داد شرکت‌های خصوصی و بیمارستان ها با ارز نیمایی واکسن بیاورند و تحت نظارت وزارت بهداشت به همه افرادی که نمی خواهند صبر کنند تا نوبت‌شان شود این واکسن را تزریق کنند.» او گفت که «در این زمینه شرکت‌های دولتی و غیردولتی با ما تماس گرفتند».

پیشتر سخنان ضد و نقیض چند مقام رسمی وزارت بهداشت و هلال احمر درباره «واکسن پولی و آزاد» منتشر شده بود.

علیرضا رییسی،‌ سخنگوی ستاد کرونا، نخستین مقام این وزارتخانه بود که روز یک‌شنبه ۲۹ فروردین‌ماه در ارتباط با واکسیناسیون اعلام کرد کسانی که نمی‌خواهند منتظر نوبت خود برای تزریق بمانند، می‌توانند با «پرداخت هزینه» زودتر واکسن را دریافت کنند.  سخنگوی جمعیت هلال احمر نیز اعلام کرد که اقدام به واردات واکسن خارجی خواهد کرد، اما این واکسن‌ها رایگان نخواهد بود.

پس از این بود که کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، «پولی شدن واکسیناسیون» را رد کرد و گفت:‌ «هر واکسن مجازی که وارد کشور شود، توسط وزارت بهداشت خریداری شده و به صورت رایگان به مردم تزریق خواهد شد.»

با این حال حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت،‌ در یک گفت‌وگوی رادیویی قیمت تقریبی واکسن بدون اولویت و پولی را نیز پیشبینی کرد و گفت که احتمالا واکسن برای شهروندان بدون اولویت «۳۰۰ هزار تومان» هزینه خواهد داشت.

در تازه‌ترین مورد روز جمعه سوم اردیبهشت محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، به صراحت تایید کرد که رییس جمهوری اسلامی اجازه واردات واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی برای عرضه آزاد و بدون اولویت را صادر کرده است.

واعظی البته گفت که اولویت نخست ما این است تا تولید داخلی انجام نشده، بتوانیم واکسن‌های مورد نیاز را با تایید وزارت بهداشت خریداری کنیم و تحویل وزارت بهداشت دهیم و این وزارتخانه هم واکسن‌ها را بر اساس همان جدول رایگان به مردم تزریق کند.

او افزود که راه دوم  نیز «تولید واکسن خارجی در داخل» است تا برخی کشورهایی که از آنها واکسن می‌خریم و همکاری داشته‌ایم، واکسن مشترک با آن کشور را در داخل تولید کنیم در این زمینه هم اقدامات خوبی انجام شده است.

رییس دفتر حسن روحانی همچنین گفت که بیش از یک سال است دولت با همه امکانات مالی، معنوی، فنی و علمی در خدمت تولید کنندگان واکسن است و امیدواریم همانطور که وعده دادیم تا آخر بهار و اوایل تابستان این واکسن‌ها به خط تولید برسد.

واعظی افزود که در صورت تولید واکسن در ایران هم مشکل در داخل رفع خواهد شد و هم می‌توانیم واکسن را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More