واعظی: اولین محموله واکسن روسی کرونا قبل از ۲۲ بهمن وارد می‌شود | ایران اینترنشنال

واعظی: اولین محموله واکسن روسی کرونا قبل از ۲۲ بهمن وارد می‌شود

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران اعلام کرد اولین محموله واکسن روسی کرونا قبل از ۲۲ بهمن ماه وارد کشور می‌شود. 

واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه گفت قرار است دو میلیون دوز واکسن روسی کرونا تا پایان سال و در سه مرحله وارد ایران شود.

او ابراز امیدواری کرد قرارداد خرید این واکسن امروز یا فردا بین دو کشور امضا شود.

به گفته واعظی ایران همزمان با چین و هند نیز در حال مذاکره برای خرید واکسن است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، روز سه شنبه هفتم بهمن‌ماه در سفر به مسکو به صورت ناگهانی از تایید واکسن روسی در ایران خبر داده بود.

روسیه تاکنون میزان مختلفی از اثرگذاری و موفقیت این واکسن، از جمله حدود ۹۲ و ۹۵ درصد، را در مراحل مختلف آزمایش و تزریق اعلام کرده است. 

رییس دفتر رییس جمهور ایران همچنین گفت که ایران ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن نیز از سهمیه کواکس خریداری کرده است.

برنامه کواکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت است و برای توزیع واکسن کرونا در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط فعالیت می کند.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، روز دوشنبه ششم بهمن ماه گفته بود که وزارت بهداشت به دنبال واردات واکسن آسترازنکا از سوئد است.

 آسترازنکا شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی است که در یک پروژه مشترک با دانشگاه آکسفورد بریتانیا اقدام به تولید واکسن کرونا کرد.

پیش از این ایران اینترنشنال به سندی دست پیدا کرده بود که نشان می دهد با صدور مجوز استفاده اضطراری از واکسن آسترازنکا در هند، راه برای خرید آن از سوی ایران هموار شده و وزارت بهداشت نیز خواستار سفارش آن از طریق شرکت «انستیتو سرم» هند است.

این تصمیم در حالی علنی شده که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۹ دی ماه واردات واکسن های ساخت بریتانیا و آمریکا را ممنوع اعلام کرد و کارایی آن ها را زیر سوال برد.

کشورهای دیگر منطقه از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ترکیه واکسیناسیون عمومی با واکسن های وارداتی را آغاز کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More