واردات ۶۰۰ هزار انسولین قلمی به ایران؛ شرکت داخلی به تعهداتش عمل نکرد | ایران اینترنشنال

واردات ۶۰۰ هزار انسولین قلمی به ایران؛ شرکت داخلی به تعهداتش عمل نکرد

 

چند روز پس از گزارش‌ها درباره کمبود شدید انسولین در ایران، یک مقام وزارت بهداشت از وارد شدن۶۰۰هزار انسولین قلمی به کشور خبر داد.

حیدر محمدی، مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو  وابسته به وزارت بهداشت،  گفت که ۶۰۰هزار انسولین قلمی از گمرک ترخیص شده و از شنبه در داروخانه ها توزیع خواهد شد.

به گفته محمدی، قرار بود یک شرکت داخلی در ایران انسولین قلمی تولید کند، اما به تعهداتش عمل نکرد و به همین دلیل واردات انسولین انجام شده است.

او گفت این شرکت هنوز به تولید نرسیده و در مرحله مونتاژ قرار دارد.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران  نیز گفت که از ابتدای سال تا به روز ۳۰ مهر ۹۱ هزار و ۲۷۵ کیلوگرم هورمون انسولین وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱۵ درصد افزایش یافته است.

پیشتر، علیرضا استقامتی، فوق تخصص غدد داخلی و متابوليسم، در مصاحبه با شماره چهارشنبه ۳۰ مهرماه روزنامه «جهان صنعت»، گفته بود که ماده اصلی و اوليه انسولین تولید شده در ایران از چین وارد می‌شود و شرکت پويش دارو آن را وارد می کند.

این پزشک تاکید کرده بود که استفاده از انسولین تولید شده در ایران در اتحاديه اروپا، آمريکا و استراليا «ممنوع» است و «داروخانه ها اجازه فروش آن را ندارند». 

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که این ۶۰۰ هزار انسولین در داروخانه‌های منتخب و با قیمت ارزان‌تر نسبت به گذشته عرضه می شوند. 

محمدی گفت که بیماران می‌توانند با ارائه کارت ملی انسولین قلمی مورد نیازشان را از داروخانه دریافت کنند.

پیش از این محمود نجفی عرب، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفته بود که بیش از ۱/۵ برابر نیاز کشور انسولین وارد کشور شده و سپس بخش عمده‌ای از آن چون دیگر داروها به کشورهای منطقه، قاچاق شده است. او بعدا سخنانش را تکذیب کرد و گفت از حرف‌هایش برداشت اشتباه صورت گرفته است.

در پی کمیاب شدن انسولین، هشتگ «#انسولین_نیست» از سوی کاربران توییتر به ترند اول در ایران تبدیل شد.

 

 

شماری از کاربران این دارو را به «اکسیژن» برای بیماران دیابت تشبیه کرده‌ و کمبود آن  را به دلیل «بی‌کفایتی» مسئولان خوانده‌اند.

بنابر آمارهای رسمی، در ایران هم اکنون دست کم پنج ميليون نفر به دیابت مبتلا هستند که بيش از ۶۰۰ هزار نفر آنها بايد روزانه انسولین استفاده کنند.

 

تازه چه خبر؟
کیمیا علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی برنده مدال در المپیک که به آلمان پناهنده شده، قصد دارد در تیم پناهندگان با پرچم سفید در المپیک توکیو شرکت کند...More
بنی گنتس،‌ وزیر دفاع اسرائیل، گفت کشورش به دنبال توسعه «ترتیبات امنیتی ویژه» با کشورهای متحد در حاشیه خلیج فارس است که دغدغه مشترکی در ارتباط با...More
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بدون ذکر نام کشور خاصی، اعلام کرد به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد از خاک عراق «پیام موشکی یا تروریستی» به دیگر کشورها بفرستد...More