هوک: حکومت ایران پیشنهاد کمک آمریکا را رد کرد و درباره گسترش کرونا به مردم دروغ گفت | ایران اینترنشنال

هوک: حکومت ایران پیشنهاد کمک آمریکا را رد کرد و درباره گسترش کرونا به مردم دروغ گفت

 

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، گفت تهران پیشنهاد کمک واشینگتن برای مقابله با شیوع کرونا را رد کرده است.

او روز پنجشنبه ۱۵ اسفند به خبرنگاران در پاریس گفت: «ما می دانیم شکاف‌هایی در سیستم آنها وجود دارد، شکاف‌های پزشکی، و پیشنهاد دادیم در پر کردن این شکاف‌ها کمک کنیم.»

این دیپلمات ارشد آمریکایی تاکید کرد: «ایران به مردمش درباره کرونا دروغ گفت. به آنها گفت نگران نباشند در حالی که ویروس در حال گسترش در تمام کشور بود.»

هوک بعدا در مصاحبه‌ای افزود آمریکا از ایران خواسته نیازهایش را برای جلوگیری از شیوع کرونا مشخص کند، اما تهران پاسخی نداده است. او همچنین گفت این پیشنهاد همچنان به قوت خود باقی است.

به گفته هوک، آمریکا از ایران درخواست کرده است که به تمام آمریکایی‌های زندانی در ایران «مرخصی پزشکی» بدهد. 

پیشتر، مایک پمپئو و دونالد ترامپ آمادگی آمریکا برای کمک به ایران را مطرح کرده بودند. 

عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ضمن رد پیشنهاد کمک آمریکا گفت این موضوع با «اغراض سیاسی» مطرح شده است.

در پی گزارش چند مورد ابتلا به کرونا در زندان‌های ایران، دولت‌های غربی به دنبال حصول اطمینان از سلامت شهروندان خود در زندان‌های شلوغ این کشور هستند. 

خانواده‌های زندانیان غربی از دولت ایران خواسته‌اند یا به بستگانشان مرخصی بدهند و یا اجازه بدهند ادامه محکومیت خود را در حبس خانگی بگذرانند. به گفته هوک در حال حاضر پنج تبعه آمریکا در ایران محبوسند.

مقام‌های ایران تاکنون جان‌باختگان ۱۰۷ نفر را در اثر ابتلا به کرونا اعلام کرده‌اند. این در حالی‌ است که منابع مطلع ایران اینترنشنال از ثبت ۶۳۸ مورد فوتی گزارش می‌دهند. 

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More