هند سفیر جمهوری اسلامی را در اعتراض به توییت ظریف احضار کرد | ایران اینترنشنال

هند سفیر جمهوری اسلامی را در اعتراض به توییت ظریف احضار کرد

 

وزارت خارجه هند علی چگنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو را در اعتراض به موضع‌گیری اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران احضار کرد. ظریف در توئیتی آنچه را «خشونت سازمان‌یافته علیه مسلمانان هند» خواند، محکوم کرده بود.

روزنامه هندوستان تایمز، روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند، به نقل از مقام‌های آگاه در وزارت خارجه هند نوشت که به طور شفاف به اطلاع سفیر ایران رسید که این اظهارات ظریف «کاملا بی‌مورد و غیرقابل‌ قبول» است.

همچنین وزارت خارجه هند نارضایتی و اعتراض خود درباره این توئیت ظریف را به سفیر جمهوری اسلامی ابراز کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست تا از پرداختن به «مسائل داخلی هند» خودداری کنند.

ظریف، روز دوشنبه ۱۲ اسفند، در توییتر نوشت: «ایران موج خشونت سازمان‌یافته علیه مسلمانان هند را محکوم می‌کند.»

او اضافه کرد: «طی قرن‌ها، ایران، دوست هند بوده است. از مقامات هند می‌خواهیم که رفاه "همه" هندی‌ها را تضمین کنند و اجازه ندهند این آدم‌کشی بی‌معنا ادامه یابد. مسیر پیش رو باید بر اساس گفت‌وگو و حاکمیت قانون باشد.»

پیش از این توئیت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، کشورهای پاکستان، ترکیه و اندونزی نیز درباره خشونت‌های اخیر در خیابان‌های دهلی‌نو در هفته گذشته، موضع‌گیری کرده بودند.

هفته گذشته، وزارت خارجه هند از سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌های خارجی خواسته بود که از «اظهار نظر غیر مسئولانه که مبنتی بر واقعیت‌ها در این برهه حساس نیست» خودداری کنند. 

در اعتراض‌های اخیر به قانون جدید شهروندی هند، در شمال شرقی دهلی‌نو ۴۷ نفر کشته و ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شد.

پیشتر نیز اعتراض‌هایی علیه این قانون در مناطق دیگر هند برگزار شده بود که آنها نیز به خشونت کشیده شد.

به موجب این قانون تازه، دولت می‌تواند به اتباع سه کشور همسایه، پاکستان، افغانستان و بنگلادش که قربانی اذیت و آزار قرار بودند، شهروندی هند اعطا کند، اما مسلمانان شامل این قانون نمی‌شوند.

همچنین هندوها، سیک‌‌ها، بودایی‌ها، زرتشتی‌ها و مسیحیانی که تا پیش از سال ۲۰۱۵ وارد هند شده‌اند می‌توانند برای شهروندی هند اقدام کنند.

طرح تصویب این قانون با اعتراض‌های گسترده‌ای در میان جامعه مسلمان هند مواجه شده است.

تازه چه خبر؟
پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «...More
جلسه دوم محاکمه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برگزار شد. در میان این افراد، سعودی القطانی،...More
مقام‌های محلی افغانستان اعلام کردند که دو انفجار همزمان در ولایت بامیان در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. زبردست صفایی، رییس...More
حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران،‌ در واکنش به اعلام خبر شکایت حسن روحانی از یک عضو هیات رییسه مجلس گفت رویکرد دولت شکایت از نمایندگان...More
حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی بهزیستی می‌گوید ۲۳ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال دچار افزایش اختلالات روانشناسی شده‌اند. فرید، روز سه‌شنبه...More