همزمان با ممنوعیت اعلام آمارهای استانی؛ ۱۱هزار نمونه آزمایش کرونا در خوزستان مفقود شد | ایران اینترنشنال

همزمان با ممنوعیت اعلام آمارهای استانی؛ ۱۱هزار نمونه آزمایش کرونا در خوزستان مفقود شد

درحالی که وزارت بهداشت از بیست و یکم خرداد ماه اعلام آمارهای مرتبط با کرونا از سوی مقام‌های استانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی را ممنوع اعلام کرده است، محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، تایید کرد که ۱۱ هزار نمونه آزمایش کرونا از ۲۹ هزار نمونه‌ای که طی هفته‌های اخیر از بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی اهواز و خوزستان گرفته شده بود، مفقود شده است.

علوی در یک برنامه شبکه تلویزیون استان خوزستان، با تایید خبر مفقود شدن ۱۱ هزار نمونه آزمایش کرونا از ۲۹ هزار نمونه گرفته شده،گفت: «ما در [مراکز] بهداشت نمونه می‌گیریم و نمونه‌ها را می فرستیم آزمایشگاه، آزمایشگاه دیگر در اختیار ما نیست، آزمایشگاه در واحدی جداست و ما وقتی نمونه می‌گیریم به آزمایشگاه ارسال می‌کنیم با اینکه آزمایشگاه زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور است اما تحت نظر واحدهای دیگر است.»

رییس مرکز بهداشت استان خوزستان گفت که آزمایشگاه تحت امر دانشگاه علوم پزشکی خوزستان است اما در دانشگاه هم ما یکپارچه نیستیم.ما در دانشگاه بهداشت داریم، درمان داریم، آموزش داریم و قسمت‌های مختلفی داریم و یکی از مطالبه‌گرها هم ما هستیم.

علوی گفت که «ما وقتی از مردم نمونه گرفتیم، مردم می‌آیند سراغ ما و جواب آزمایش خودشان را می‌خواهند و ما شرمنده مردم می‌شویم چون نمی توانیم جواب‌شان را بدهیم.»

علوی در بخشی از سخنانش درباره «وجود برنامه‌ای برای ابتلا همگانی کرونا» در خوزستان وجود دارد، وجود چنین برنامه‌ای را رد کرد گفت: «اگر در استانی مثل خوزستان با چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت بگذاریم چنین اتفاقی رخ دهد، مرگ و میر بسیار بالایی مواجه خواهیم شد و دیگر هیچ بیمارستانی جوابگو نخواهد بود، حتی اگر تمام خانه‌ها را به تخت بیمارستانی تبدیل کنیم باز هم جوابگو نخواهد بود.»

علوی همچنین از ممنوعیت اعلام آمارهای مرتبط با شیوع و ابتلا به کرونا در خوزستان و دیگر استان‌ها خبر داد و گفت که «وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای اعلام آمارهای مرتبط با کرونا را در تمام استان‌ها ممنوع کرده است اما ما از دلیل این ممنوعیت اطلاعی نداریم.»

بنابر آخرین آمار رسمی اعلام شده در ۲۱ خرداد، شمار جان‌باختگان کرونا در استان خوزستان ۷۳۳ نفر اعلام شده بود و ابتلای بیش از ۲۲ هزار نفر با مثبت شدن آزمایش، قطعی اعلام شده بود.

رییس مرکز بهداشت استان خوزستان همچنین میزان «شاخص کشندگی» کرونا در کشور ۵/۶ درصد اعلام کرد اما گفت که این شاخص در استان خوزستان کمتر از متوسط کشوری و ۵/۰۴  درصد است. او گفت که این شاخص بیانگر عملکرد مناسب مراکز درمانی خوزستان در مورد بیماران کرونا است.

علوی همزمان گفت که «شاخص مرگ» به عنوان نماگری برای میزان جان‌باختن مبتلایان به کرونا، در کشور ۱۰/۲  و در خوزستان بیش از ۱۵/۵ درصد در صد هزار نفر است که از متوسط کشوری بیشتر است.

محمد علوی وضعیت کل استان خوزستان را قرمز توصیف کرد و گفت که شاخص «فراوانی بیماری» در استان خوزستان  چهار هزار و ۹۲۹ نفر به ازای هر میلیون و در کشور دو هزار و  ۱۴۶ نفر است که نشان می‌دهد میزان آلودگی بیش از دو برابر متوسط کشوری است.

تازه چه خبر؟
علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت، مسافرت‌های شهریورماه و مراسم محرم را از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران عنوان کرد. او روز شنبه...More
زهرا ويس‌كرمی، دبیر انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه بوعلی همدان، از احضار ۱۵ دانشجوی این دانشگاه به حراست و کمیته انضباطی خبر داد. او به روزنامه اعتماد...More
سازمان بورس اعلام کرد که تا اطلاع بعدی فروش سهام خریداری‌شده در همان روز امکان‌پذیر نیست. هم‌زمان، براساس اطلاعات منتشرشده، روز شنبه قیمت دلار به بیش...More
پیترو چوینسکی، رییس یادمان آشویتس در لهستان، به محکومیت ۱۰ سال زندان علیه یک پسر ۱۳ ساله در نیجریه به اتهام «توهین به مقدسات» اعتراض کرد و خواستار...More
حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، از سخنان آیت‌الله سیستانی در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر نظارت این...More