هفتمین شورش در زندان‌ها؛ اعتراض زندانیان اهواز همزمان با گزارش مواردی از ابتلا به کرونا در زندان‌های خوزستان | ایران اینترنشنال

هفتمین شورش در زندان‌ها؛ اعتراض زندانیان اهواز همزمان با گزارش مواردی از ابتلا به کرونا در زندان‌های خوزستان

موج اعتراض زندانیان درحالی شامگاه دوشنبه به زندان سپیدار اهواز رسید که پیشتر ابتلای چند نفر به کرونا در زندان‌های خوزستان گزارش شده بود.

بعد از زندان‌ پارسیلون خرم‌آباد و زندان الیگودرز در استان لرستان، زندان تبریز در آذربایجان‌شرقی، زندان سقز در استان کردستان، زندان الوند همدان، زندان عادل‌آباد شیراز، اعتراض زندانیان در زندان سپیدار اهواز هفتیمن شورش زندانیان در دوازده روز گذشته است.

در تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از اعتراض در زندان سپیدار اهواز آتش‌سوزی در بخشی از این زندان از بیرون قابل مشاهده بود و صدای درگیری در داخل زندان و همچنین صدای شلیک گلوله شنیده‌ می‌شد.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان ساعتی پس از انتشار اخبار غیررسمی درباره اعتراض در زندان سپیدار اهواز، شورش در این زندان را تایید کرد . گفت: «تعدادی از زندانیان بند ۲ زندان سپیدار اهواز قصد آشوب و ایجاد ناآرامی داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی آرامش به زندان بازگردانده شد.»

فرمانده نیروی انتظامی خوزستان اخبار منتشر شده درباره فرار زندانیان را رد کرد و گفت: «فرار زندانیان این زندان به هیچ وجه صحت ندارد و نیروهای امنیتی و انتظامی زندان سپیدار اهواز و نیروهای کمکی اجازه ندادند هیچ زندانی حتی از بندهای زندان هم خارج شود.»

عباس‌زاده به طور ضمنی به سرکوب اعتراض زندانیان اشاره کرد و گفت: «با حضور پرقدرت نیروهای انتظامی در محل زندان سپیدار، در حال حاضر آرامش کامل در تمامی بندهای این زندان حاکم است و قطعا با افرادی که محرک ناآرامی در این زندان بوده اند برخورد قانونی خواهد شد.»

موج اخیر اعتراض در زندان‌ها از روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفند و شورش در زندان پارسیلون خرم‌آباد آغاز شد.مقام‌های مسئول ابتدا اعلام کردند که ۲۳ زندانی از زندان خرم‌آباد گریخته‌اند که هیچ زندانی خطرناگی در میان آنها نبوده است اما یک روز بعد محمود ثمینی معاون‌ استانداری لرستان، گفت که یک نفر از زندانیان با شلیک نگهبانان کشته و یک زندانی دیگر نیز مجروح شده است.

یک روز بعد در اول فروردین ماه زندان الیگودرز در استان لرستان صحنه اعتراض و درگیری زندانیان با نگهبانان و نیروهای اعزامی به این زندان شد.

پس از آن در روز پنج‌شنبه هفتم فروردین‌ماه، زندانیان در زندان مرکزی تبریز نسبت به پذیرش زندانی جدید بدون طی دوره قرنطینه و تاخیر در بررسی پرونده‌های زندانیان برای اعزام آنها به مرخصی با وجود  شیوع کرونا، دست به اعتراض زدند.

چهارمین شورش و دومین فرار گروهی از زندان‌های ایران نیز روز جمعه هشتم فروردین درحالی در زندان سقز رخ داد که گزارش‌هایی درباره مرگ دست‌کم ۹ زندانی در زندان‌های فشافویه، قرچک ورامین و ارومیه براثر ابتلا به ویروس کرونا نیز منتشر شده بود. دست‌کم ۷۰ زندانی به گفته مقام‌های قضایی کردستان در جریان این اعتراض، از زندان سقز گریختند.

پنجمین شورش در زندان‌ها، شامگاه شنبه نهم فروردین ماه در زندان الوند همدان رخ داد. یک روز بعد حسن خانجانی دادستان همدان گفت که شورش در این زندان به دلیل شیوع کرونا بوده و اوضاع تحت کنترل است.

ششمین شورش نیز شامگاه یک‌شنبه دهم فروردین در زندان عادل‌آباد شیراز رخ داد. با اوج گیری اعتراض زندانیان، نیروهای یگان ویژه از بیرون زندان به این زندان اعزام شدند و علاوه بر زندان، خیابان‌های اطراف آن را تا ساعت‌ها محاصره کردند. به گفته کاظم موسوی، رییس دادگستری استان فارس، در جریان این اعتراض «زندانیان دو بند زندان عادل‌آباد شیراز اقدام به شکستن برخی نرده‌ها و دوربین‌های مدار بسته کردند که با ورود نیروهای حفاظتی زندان و یگان‌های انتظامی و امنیتی موضوع تحت کنترل قرار گرفت.»

حیدر آسایی، دادستان شیراز، نیز با بیان اینکه اعتراض و درگیری در زندان عادل‌آباد تلفات جانی نداشته‌است، به‌طور ضمنی شیوع کرونا دلیل این شورش عنوان کرد و گفت: «دلیل ایجاد این ناآرامی همان موضوعی است که پیش از این در زندان برخی از شهرها رخ داده بود.»

تازه چه خبر؟
بوریس جانسون و جو بایدن در اولین گفت‌وگوی تلفنی خود خواهان توسعه روابط و لزوم مقابله با همه‌گیری از کووید-۱۹ شدند. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا،...More
حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی، با تایید شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پردندگان در این استان، گفت که شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تعداد قابل توجهی...More
خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد میزان کمک‌های مالی که از اهداکنندگان ناشناس به گروه‌های حامی جو بایدن برای رسیدن به کاخ سفید شده، رکورد تازه‌ای را به ثبت...More
قطار مسافری زاهدان-کرمان بار دیگر به دلیل طوفان شن از ریل خارج شد. در این حادثه فردی آسیب ندیده است. شرکت راه آهن اعلام کرد که یک بوژی( ارابه واگن)...More
لری کینگ، خبرنگار و مجری مشهور آمریکایی، در ۸۷ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. شبکه اینترنتی «اورا تی‌وی» که او در بنیانگذاری‌اش شرکت داشت، روز شنبه با...More