هشدار وزارت خارجه درباره نابودی کامل برجام؛ روحانی: دستاوردهای اصلی محفوظ است | ایران اینترنشنال

هشدار وزارت خارجه درباره نابودی کامل برجام؛ روحانی: دستاوردهای اصلی محفوظ است

با وجود هشدار وزارت خارجه ایران درباره «نابودی کامل دستاوردهای» برجام، حسن روحانی اعلام کرد که «دستاوردهای اصلی» این توافق «همچنان محفوظ مانده است».

رییس‌جمهور ایران در پنجمین سالگرد توافق اتمی وین گفت که برای سنجش موفقیت این توافق نمی‌توان عملکرد دولت فعلی آمریکا را میزان و معیار قرار داد، چرا که «آنها از همه توافقات بین المللی بدون دلیل خارج شدند».

او تاکید کرد که «دستاوردهای اصلی» برجام و آنچه که «جمهوری اسلامی ایران به عنوان دستاورد این حرکت داشت»، همچنان محفوظ مانده است.

با این حال وزارت خارجه ایران در بیانیه ای اعلام کرد: «متاسفانه جمهوری اسلامی ایران نه تنها از منافع اقتصادی رفع تحریم‌ها منتفع نشد بلکه بار دیگر شاهد اقدام برخی از دشمنان برجام برای احیای پرونده‌های مختومه، با هدف نابودی کامل دستاوردهای برجام هستیم».

دولت دونالد ترامپ دو سال پیش از برجام خارج شد و خواستار توافق جدید با جمهوری اسلامی است اما مقامات جمهوری اسلامی مذاکره درباره توافق جدید را رد کرده‌اند.

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها وضعیت ارزهای خارجی و اقتصاد ایران به هم ریخت. مقامات جمهوری اسلامی از اروپا انتقاد کرده‌اند که به تعهدات خود در برجام عمل نکرده است.

در همین حال وزارت خارجه ایران در بیانیه خود از سه کشور اروپایی خواست که «به جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری آمریکا به تعهدات خود پایبند باشند».

 

«نباید از تریبون های سه قوه برای مبارزات حزبی استفاده کرد»

حسن روحانی همچنین با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفت که از تریبون‌های سه قوه «نباید برای فضای مبارزات حزبی و انتخاباتی و جناحی استفاده کنیم».

رهبر جمهوری اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس گفته بود که «توهین و دشنام و نسبت بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست ».

خامنه‌ای تاکید کرده بود که «فضای منازعه در رئوس دستگاهها برای افکار عمومی زیان بخش و ناراحت کننده است».

نمایندگان مجلس یازدهم شدیدا به دولت حسن روحانی حمله کرده و برخی نمایندگان به دنبال طرح استیضاح رییس‌جمهور هستند.

روز ۱۵ تیر نیز تعدادی از نمایندگان محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه، را در صحن علنی مجلس را «دروغگو» خواندند.

تازه چه خبر؟
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۵۰ درصدی بلیت هواپیما خبر داد و گفت که با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می‌شوند...More
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را به اتهام تحریک به شورش در یک سخنرانی خطاب به هوادارانش قبل از...More
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More
حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم...More