هشدار هواشناسی نسبت به تشدید آلودگی هوا در هفت کلانشهر: اورژانس تهران تا پنجشنبه اعلام آماده‌باش کرد | ایران اینترنشنال

هشدار هواشناسی نسبت به تشدید آلودگی هوا در هفت کلانشهر: اورژانس تهران تا پنجشنبه اعلام آماده‌باش کرد

 

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه هشدار، از آلودگی شدید هوا در هفت کلانشهر کشور از جمله تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، اراک، قم و کرج  تا پنجشنبه خبر داد. هم‌زمان  شاخص آلودگی هوا بامداد شنبه در مناطقی از استان تهران، باقرآباد شهر ری، از ۲۰۰ عبور کرد، در مناطقی از شهر تهران نیز به بیش از ۱۸۶ رسید و اورژانس تهران برای تمام روزهای هفته پیش رو اعلام آماده‌باش کرد.

بنا بر دستورالعمل‌ مشترک کمیته‌های اضطرار آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور، در پی رسیدن شاخص به عدد ۱۵۰ و بالاتر و پیش‌بینی پایداری آلودگی، باید شهرها تعطیل شوند.

هم‌زمان عبدالرضا چراغعلی، معاون عمرانی استاندار تهران، گفت که اقدامات و تمهیداتی که با محوریت استانداری تهران برای کاهش آلودگی هوا در این کلانشهر در ۱۰ روز گذشته دنبال شده، کارآمدی لازم را نداشته و چندان موثر واقع نشده است.

معاون استاندار تهران افزود که قبل از ظهر روز شنبه ۱۳ دی‌ماه کمیته اضطرار پایتخت جلسه‌ای را با حضور دستگاه‌های مسئول برگزار خواهد کرد و بعد از قرائت گزارش دستگاه‌هایی چون وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست تصمیمات موثر اتخاذ خواهد شد.

در هشدار نارنجی سازمان هواشناسی که شامگاه جمعه دوازدهم دی‌ماه صادر شد، با اشاره به افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در روز شنبه ۱۳ دی‌ماه در استان‌های تهران، کرج، قم و مشهد، آمده است که روز یکشنبه نیز آلودگی هوا در استان‌های تهران، کرج، قم و مشهد ادامه دارد، در روز دوشنبه شهر اصفهان نیز با انباشت آلاینده‌ها مواجه خواهد شد.

سازمان هواشناسی در هشدار خود با اعلام استمرار آلودگی هوا در هفت کلانشهر شامل تهران، کرج، قم، اراک، اصفهان، تبریز و مشهد تا روز پنجشنبه آینده، تاکید کرد که پتانسیل افزایش غلظت آلاینده‌ها به شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود که کیفیت هوا در مناطق پرتردد و در اطراف صنایع آلاینده درون‌شهری به شرایط «بسیار ناسالم» برسد.

این سازمان به دستگاه‌های مسئول توصیه کرد که باید تردد خودروها کاهش یابد و فعالیت واحدهای صنعتی کنترل شود و به مردم نیز تاکید کرد که «عدم تردد غیرضروری برای تمام افراد و اجتناب از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز» را جدی بگیرند.

پیمان صابریان، رییس اورژانس تهران، اعلام کرد که از عصر جمعه هشدار سطح نارنجی شماره چهار اورژانس تهران برای آلودگی هوا فعال شده است.

 صابریان گفت که این هشدار با افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا فعال شده است و در روزهای شنبه، یکشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه نیز در پایتخت فعال خواهد بود.

رییس اورژانس تهران با اشاره به این‌که آلودگی هوا سبب ایجاد مشکلات قلبی و ریوی می‌شود، تاکید کرد که «اکنون شاخص کیفیت هوا در برخی از مناطق تهران از ۱۸۰ هم عبور کرده که ناسالم برای همه گروه‌ها» به شمار می‌رود.

این درحالی است که هم‌زمان حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی نیز اعلام کرد که با افزایش ذرات معلق، میزان آلاینده‌های هوای تبریز به ۱۶۵رسیده است و کیفیت هوای تبریز برای تمامی گروه‌های سنی ناسالم است.

قاسمی افزود که روز پنجشنبه نیز هوا برای گروه‌های حساس ناسالم بود ولی روز جمعه با افزایش میزان آلاینده‌ها هوای تبریز برای تمامی گروه‌های سنی ناسالم شد.

در اصفهان که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به دلیل آلودگی هوا، ۱۰ شهر این استان تعطیل اعلام شده بود، منصور شیشه‌فروش، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان، اعلام کرد که  از شدت غلظت آلاینده‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه کاسته شده و به همین دلیل روز شنبه تعطیل نیست اما همچنان  محدود کردن کوره‌های گچ و آجر، محدود کردن صنایع آلاینده و برخورد با هر اقدامی که باعث تشدید آلاینده‌ها باشد در دستور کار است.

این درحالی است که بررسی شاخص هوای شهرهای استان اصفهان حاکی از آن است که بامداد شنبه شاخص آلودگی هوا در تعدادی از شهرها بالای ۱۵۰ و در شرایط ناسالم برای همه گروه‌های سنی بوده است.

 

هشدار وزارت بهداشت: استفاده سوخت مازوت در نیروگاه‌ها، شرایط هوای شهرها را بدتر می‌کند

از سوی دیگر عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، نیز هشدار داد که  به دلیل پایداری هوا و استفاده از «سوخت مازوت در نیروگاه‌ها» شرایط هوای شهر تهران و سایر کلا‌ن‌شهرها وضعیت بدتری پیدا می‌کند.

در همین حال، شینا انصاری، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، نیز استفاده از سوخت مازوت به عنوان یکی از دلایل اصلی آلودگی هوای تهران یاد کرد و به شماره شنبه روزنامه شرق گفت: «کاری که در این شرایط باید انجام شود، کاهش منابع آلاینده است اما متاسفانه دیده می‌شود در چنین شرایطی و در شهرهایی مانند تهران مصرف سوخت مازوت را داریم که براساس اسناد بالادستی هم این مورد منع شده‌ است.»

پیشتر در روز چهارشنبه دهم دی‌ماه انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران  و محمدمهدی میرزایی، رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تایید کردند که استفاده از «سوخت مازوت» به‌جای گاز در نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها از دلایل اصلی تشدید آلودگی هوای تهران و کلانشهرهاست.

استاندار تهران همان روز گفت که اگر غلظت هوا یا شاخص آلایندگی به بالای ۲۰۰ برسد و وزارت بهداشت به ما اعلام کند، در خصوص تعطیلی یک یا دو روزه در تهران تصمیم‌گیری و پیشنهاد‌ها را به معاون اول رییس‌جمهور و هیات دولت ارائه خواهیم کرد.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More