هشدار نمکی درباره سرعت بالای شیوع گونه جدید کرونا؛ بیمارستان‌ها آماده باشند | ایران اینترنشنال

هشدار نمکی درباره سرعت بالای شیوع گونه جدید کرونا؛ بیمارستان‌ها آماده باشند

 

در حالی که شیوع گونه جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در ایران در حال افزایش است سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار آمادگی کامل بیمارستان‌ها «برای هجمه احتمالی» این ویروس شد.

نمکی روز دوشنبه در ستاد مقابله با کرونا در قزوین خطاب به مسئولان بهداشتی گفت: «راهی که دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتید با این ویروس ۷۲ ساعته طی می‌کنید؛ به همین دلیل بیمارستان‌ها را کاملا برای هجمه احتمالی ویروس آماده کنید. کانون‌‌ها را شناسایی کنید.»

او با درخواست از استاندار قزوین برای سخت‌گیری در رعایت و اعمال پروتکل‌ها گفت: «اسفندماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و محکم نایستیم، اعلام خطر می‌کنم به همه عزیزان که با این ویروس نباید با سهل‌‌انگاری مبارزه کرد.»

همزمان کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، در توییتی نوشت تعداد موارد قطعی شناسایی‌شده کرونای جهش یافته تنها در استان قزوین از هفت نفر فراتر رفت.

روز یکشنبه یک مورد مرگ ناشی از ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا در کاشان اعلام شد.

پیش از آن نیز طی روزهای گذشته مواردی از فوت بیماران مبتلا به گونه جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در استان‌های البرز، قزوین و تهران گزارش شده بود. در تهران فرمانده ستاد مقابله با کرونا از شناسایی هفت بیمار مبتلا به این گونه ویروس خبر داده است.

 

وعده واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر تا شهریورماه

همچنین وزیر بهداشت ایران وعده داد که اکثریت گروه‌های آسیب‌پذیر در کشور تا شهریورماه ضد کرونا واکسینه شوند.

او گفت: «سه ماه دیگر خواهید دید ایران یکی از واکسن‌ ساز‌های بزرگ دنیا می‌شود، قول می‌دهیم تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب‌پذیر را واکسینه کنیم.»

نمکی درباره واکسن‌های تولید داخل ایران گفت: «واکسن برکت فاز اول کلینیکال ترال را گذراند، واکسن رازی اجازه کلینیکال رو گرفت و واکنش ارتش هم قرار است به کلینیکال ترال وارد شود.» همچنین به گفته او، «واکسن پاستور زودتر می‌تواند به بازار بیاید.»

همچنین در زمینه واردات واکسن کرونا به ایران، به گفته وزیر بهداشت، ۳۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک به زودی به ایران وارد خواهد شد و در آینده نیز علاوه بر واکسن چینی،  ۱۶ میلیون دوز واکسن از سبد کواکس خریداری شده است. 

نمکی در واکنش به انتقادها درباره روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: «در برخی از کشورها فاز انسانی، بالینی و کیلینیکال ترال را بر روی مردم کشورها با اسم واکسیناسیون آغاز کردند، اسم کشورها را نمی‌گویم که روابطمان خراب نشود.»

واکسیناسیون محدود کرونا در ایران در حالی از هفته گذشته با واردات واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه آغاز شد که بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه با واردات واکسن‌هایی از جمله فایزر و واکسن ساخت چین برنامه واکسیناسیون عمومی را پیش برده‌اند.

اظهارات خامنه‌ای درباره ممنوعیت ورود واکسن‌های ساخت آمریکا، بریتانیا و فرانسه با واکنش منفی گسترده افکار عمومی در ایران مواجه شد.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More