هشدار نظام پزشکی ایران درباره فاصله‌گذاری هوشمند: نمی‌توان برای همه شهرها نسخه واحد نوشت | ایران اینترنشنال

هشدار نظام پزشکی ایران درباره فاصله‌گذاری هوشمند: نمی‌توان برای همه شهرها نسخه واحد نوشت

در پی تصمیم دولت ایران برای اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی، سازمان نظام پزشکی با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به وضعیت متفاوت شمار مبتلایان به کرونا در شهرهای مختلف اعلام کرد: نمی‌توان برای همه کشور نسخه واحد صادر کرد.

در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۵ فروردین‌ماه منتشر شده سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: «در ارزیابی‌های علمی و اپیدمیولوژیک، اجرای این مدل وقتی ممکن و مفید است که تعداد و آمار واقعی مبتلایان به حدی کم باشد که قابل رصد و ارزیابی نه تنها افراد، بلکه خانواده‌ها با تست‌های دقیق آزمایشگاهی و کنترل فعال موارد، میسر باشد.»

این سازمان همچنین به «فاصله زیاد» آمار اعلامی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین آمار واقعی مبتلایان با حد علمی پذیرش فاصله‌گذاری هوشمند اشاره کرده است.

نظام پزشکی بر نیاز به آموزش تمام پرسنل و افراد بهره‌مند از این مدل،‌ آموزش مبرم مردم،‌ کنترل جدی،‌ ابزار مشخص برای نظارت و اعمال محدودیت‌های لازم در اجرای این طرح تاکید کرد.

این بیانیه اضافه می‌کند که نمی‌توان برای همه کشور و شهرهای مختلف به دلیل تفاوت شیوع و آمار واقعی مبتلایان «نسخه واحد» نوشت.

سازمان نظام پزشکی در ادامه در زمینه امکان «اعمال نظارت و کنترل اصول بهداشتی» هم‌زمان با ثبت مشاغل بازگشایی‌شده ابراز تردید کرد.

همچنین این بیانیه بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت بر تمدید کنترل‌های موثر و اعمال نظارت برای مدت زمان بیشتر تاکید می‌کند.

در بخشی از این بیانیه نیز با اشاره به شکل‌گیری تجمع‌های کنترل نشده در اماکن عمومی شهرها از جمله تهران، درباره هدر رفتن زحمت گذشته و مواجهه با «تهدید‌های جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری» به دلیل در نظر نگرفتن لوازم علمی و اجرایی هشدار داده شده است.

در حالی که آمار رسمی روز یکشنبه وزارت بهداشت حاکی از وجود بیش از ۷۱ هزار مبتلا به کرونا در ایران است،‌ گزارش‌ها همچنان از شمار بالاتر مبتلایان در این کشور حکایت دارد.

مقام‌های دولت ایران در قالب طرح فاصله‌گذاری هوشمند طی روزهای گذشته مجوز بازگشایی شماری از کسب‌وکارها و ادارات را صادر کرده و همچنین منع رفت‌وآمد میان شهری در استان‌ها را آزاد کرده‌اند.

پیشتر نیز علیرضا زالی و مینو محرز،‌ اعضای ستاد مقابله با کرونا، درباره بازگشت مردم به خیابان‌ها و موج جدید شیوع کرونا هشدار داده بودند.

 

تازه چه خبر؟
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود. این...More
یک مقام قوه قضاییه ایران می‌گوید در «ماه‌های اخیر» ۱۲ کارمند دستگاه قضا به اتهام دریافت رشوه دستگیر شده‌اند. علی عبداللهی، رییس مرکز حفاظت اطلاعات...More