هشدار مشترک آمریکا و بریتانیا به ایران درباره از سرگیری برنامه‌ هسته‌ای | ایران اینترنشنال

هشدار مشترک آمریکا و بریتانیا به ایران درباره از سرگیری برنامه‌ هسته‌ای

 مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا وا جرمی هانت همتای بریتانیایی‌اش در یک کنفرانس خبری مشترک، نسبت به عواقب تصمیم تهران برای از سرگیری بخش‌های تعلیق شده برنامه اتمی‌اش هشدار دادند.

پمپئو در این کنفرانس در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال بروز جنگ میان ایران و آمریکا گفت: «اینجا از اتاق جنگ چرچیل خیلی دور نیستیم. جایی که چرچیل با پلیدی مواجه شد و با خطری که دنیا را تهدید می‌کرد مقابله کرد. ما و بریتانیا طرفدار مردم ایران هستیم و می‌خواهیم مردم ایران راحت باشند.»

او همچنین با اشاره به سازوکار مالی اینس‌تکس میان ایران و اروپا به کشورهای اروپایی هشدار داد اگر معاملاتشان با تهران از بشردوستانه فراتر برود با تحریم‌های آمریکا روبرو خواهند شد.

پمپئو گفت که نامه شورای عالی امنیت ملی ایران درباره کنار گذاشتن برخی تعهدات برجامی را مشاهده کرده و به نظرش این نامه از عمد به صورت مبهم نوشته شده است.

جرمی‌هانت وزیر خارجه بریتانیا هم در این کنفرانس خبری، اقدام تهران برای کنار گذاشتن برخی تعهدات برجامی را بسیار نگران‌کننده خواند و گفت آمریکا و بریتانیا همکاری نزدیکی دارند تا تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را خنثی کنند.

در همین حال یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد که «به‌زودی» تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال خواهد شد.

تیم موریسون، دستیار ویژه دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا و مدیر ارشد برنامه سلاح‌های کشتار جمعی و دفاع شیمیایی آمریکا گفت: «کار واشنگتن در اعمال تحریم‌ بر ایران هنوز تمام نشده است.»

او در یک نشست خبری در واشنگتن، افزود: «به‌زودی، خیلی هم زود انتظار تحریم‌های تازه داشته باشید».

این تصمیم جدید کاخ سفید در واکنش به اقدام اخیر ایران در کنار گذاشتن بخشی از تعهدهای «داوطلبانه‌اش» در برجام است که امروز ازسوی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

موریسون گفت: «این اقدام ایران، چیزی جز باج‌گیری از اروپا نیست».

او همچنین به بانک‌های اروپایی، سرمایه‌گذاران و تجار هشدار داد که نظام مالی خارج از محدود دلار برای معامله با ایران راه نیندازد.

اروپا درحال راه‌اندازی یک سیستم مالی به نام اینستکس برای دادوستد با ایران است؛ هرچند آلمان امروز اعلام کرد روند شکل‌گیری این سیستم کند پیش می‌رود و منتظر به سرانجام رسیدن اقداماتی از سمت ایران‌اند.

موریسون گفت که هر کسی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کند، «پیدایش می‌کنیم و مسئول اعمالش خواهد بود».

تازه چه خبر؟
شانزده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، از اقدامات گذشته شرکت آلمانی طراحی نرم‌افزار اس‌ای‌پی در...More
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای فایزر را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال صادر کرد. آزمایش‌های بالینی نشان داده واکسن کرونای...More
ارتش اسرائیل خبر داد راکت‌هایی از نوار غزه به سوی این کشور پرتاب شده و آژیر خطر در بیت‌المقدس به صدا در آمده است. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد در...More
سفارت آمریکا در بغداد با انتشار بیانیه‌ای ترور ایهاب الوزنی، از فعالان شناخته‌شده شهر کربلا و از مخالفان حضور جمهوری اسلامی در عراق، را به شدت محکوم...More
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، بار دیگر بر احیای برجام تاکید کرد و گفت: «این تنها راهی است که تضمین می‌کند ایران قادر به داشتن سلاح‌های هسته‌ای نخواهد...More